Cena filtra DPF — zamienniki i regeneracja filtrów cząstek stałych i katalizatorów

16 lutego 2018

   Uważany przez wiele osób za dopust Boży, najdroższy filtr w samochodzie, a jednocześnie obrońca miast-metropolii przed zagazowaniem czadem i tlenkami azotu NOx. Filtr cząstek stałych, niepozorny blaszany kubełek między kolektorem a tłumikiem, bogaty w platynę i metale ziem rzadkich. Co sprawia, że DPF nawet zapchany można sprzedać od ręki, regeneracja to rozstrzał od stu kilkudziesięciu do tysiąca kilkuset złotych, a można ją zrobić za darmo i w końcu, dlaczego w Boschu można kupić nowy za cenę 1600 złotych a oryginalny szczególnie do japońskiego samochodu to wydatek rzędy używanego średniej klasy samochodu?

Bo liczy się wnętrze (filtra DPF).


   DPF wygląda niepozornie, jednak wkład filtra (który można kupić osobno) to prawdziwy cud inżynierii chemicznej. Zbudowane na kształt plastra miodu kanaliki zaślepione na wlotach lub wylotach zostały stworzone z odpornego na wysoką temperaturę węglika krzemu, który jednocześnie charakteryzuje się porowatością o świetle nieprzepuszczającym sadzy. Dodatkowo ściany kanalików pokryte są reaktywnym filmem złożonym z tlenków glinu i ceru oraz platyny, których właściwości katalityczne sprawiają, że katalizator zarówno utleniający, selektywnej redukcji, jak i płaszcz katalityczny DPF-a mają ułatwione zadanie. Nic więc dziwnego, że tak wyjątkowa ceramika, wzbogacona tlenkami choćby wspomnianego lantanowca i platyną będzie cieszyć się niewielką popularnością za to wyjątkowo wysoką ceną. Nie powinno również dziwić zainteresowanie wszelkiego rodzaju skupów zużytymi DPF-ami – odzyskanie platyny, mimo że zapewne trudne, nosi wszelkie znamiona smacznego kąska.

 
Regenerowany najnowocześniejszą metodą w kraju filtr cząste stałych DPF umieszczony w maszynie
Cena filtra DPF
 
 

Drogie Japończyki (katalizatory i filtry do aut japońskich)


Zdanie DPF, jaki jest, każdy widzi, nie ma niestety racjonalnego przełożenia na rzeczywistość – każdy DPF wygląda inaczej, a to za sprawą indywidualnej konstrukcji każdego pojazdu – konieczne jest dopasowanie do go kształtu podwozia, rozmieszczenia czujników, sond, katalizatorów (czy raczej reaktorów katalitycznych) także samego DPF-a. Stąd też filtry te do samochodów egzotycznych w naszej szerokości geograficznej będą bardzo drogie. Już pomijając kwestię sprowadzenia takiej części, są one dedykowane do konkretnego jednego modelu, więc nie mogą być zamiennikami, a im coś bardziej unikatowe, tym droższe. Bosch w swojej ofercie proponuje co prawda filtry DPF jednak są one przystosowane do wykorzystania jedynie w najpopularniejszych modelach i tutaj cena rzeczywiście nie przekracza 2000 złotych. Jednak warto zaznaczyć, że są one przeznaczone do aut takich jak VW Passat czy Golf.

 
Wnętrze uszkodzonego termicznie i pokruszonego ceramicznego wkładu filtra DPF
Cena filtra DPF
 

Regeneracja DPF – szacowane koszty i cena regeneracji


  Podczas przygotowywania się do regeneracji DPF-a należy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań:
 
 
1. Jaki jest przebieg
naszego
filtra?
Jeśli w okolicach 300 tysięcy kilometrów, zdecydowanie powinniśmy odpuścić sobie czyszczenie
aktywne i pasywne.

2. Jaki jest stan                 
naszego silnika?
Jeśli mamy nieszczelne wtryskiwacze, "lejącą turbinę" lub podobny problem, powinniśmy zdecydowanie
zrezygnować z własnoręcznie przeprowadzanej regeneracji.
3. Jaki jest stan
sterownika   i elektroniki?
Jakiekolwiek błędy lub nieprawidłowa praca czujników może przysporzyć nam więcej problemów, niż moglibyśmy oczekiwać.

 

 

 
   Jeśli natomiast pewni jesteśmy, że nie borykamy się z wymienionymi problemami, a nasz filtr ma lekko ponad 80 tysięcy przebiegu, istnieje duża szansa, że uda nam się zregenerować go kosztem pewnej ilości oleju napędowego i silnikowego. Ponieważ sterownik silnika ma wprogramowaną procedurę czyszczenia DPF-a. Na postoju zadajemy silnikowi większe obroty, czekając uzyskania zwiększonej temperatury. W następstwie sterownik spowoduje wykonanie dodatkowego wtrysku w common raila w suwie wydechu, przez co nie zostanie on spalony w komorze spalania, tylko pozakomorowo a w efekcie znacznie podniesie temperaturę w filtrze, która po uzyskaniu właściwego pułapu (600-650 suchy, 400-450 mokry DPF) spowoduje wypalenie sadzy. Właściwą praktyką jest w tym wypadku także wybrać się w trasę, powiedzmy 20-30 kilometrów, co powinno zapewnić dobre przedmuchanie filtra. Nie można jednak nie wspomnieć, że podobne działania mają podstawę i sens jedynie w przypadku filtrów o niskim przebiegu – w tych wielokrotnie w ten sposób czyszczonych, zalegają złogi popiołu z poprzednich "przepaleń", które nie spalą się, a odczyty z czujników mogą i będą zaburzać. Do usunięcia wspomnianych popiołów już niestety konieczny jest zakład zajmujący się regeneracją DPF-ów, ponieważ wymaga to demontażu detalu i specjalistycznego sprzętu do regeneracji.
 
 
Skoro jesteś na tej stronie, czy nie szukałeś przypadkiem:
 
- filtr cząstek stałych FAP peugeot cena
- filtr cząstek stałych DPF volkswagen cena
Oceń:

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Ostatnio dodane

14 marca 2018

Czyszczenie DPF - Jak samemu wyczyścić DPF?

   Duża część kierowców nowoczesnych samochodów...

13 marca 2018

Usuwanie filtra DPF, konsekwencje usunięcia filtra cząstek stałych

   Praktyka niegdyś bardzo popularna, dziś na szczęście...

12 marca 2018

Regeneracja filtra cząstek stałych

   Dzięki zastosowaniu filtra cząstek stałych udało...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 725 803 803
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 725 803 803
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer