Co ma w sobie katalizator?

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Firma regenerująca filtry DPF
Z czego składa się katalizator?

Katalizator na pierwszy rzut oka może przypominać zwykłą metalową puszkę (niektórzy porównują to do tłumika), natomiast to jego wkład jest bardzo cenny, gdyż znajdują się w nim metale szlachetne: platyna, rod oraz pallad. To za ich sprawą usuwane są toksyczne gazy ze spalin. Do każdego samochodu montuje się nieco inny katalizator, tak więc ceną tez mogą się od siebie różnić. Od wielu lat bez katalizatora nie wolno jeździć samochodem, ponieważ auto emitowałoby dużo toksycznych spalin, co jest niezgodne z prawem. Ponadto należy wiedzieć, że reaktor katalityczny jest bardzo mocno narażony na uszkodzenie ze względu na swoje umiejscowienie, dlatego trzeba ostrożnie użytkować auto. Aby wydłużyć jego pracę, dobrze jest od czasu do czasu zregenerować go w serwisie lub zaaplikować specjalny preparat czyszczący, który bez problemu dostaniesz w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Co to jest katalizator i do czego jest potrzebny? - Jakie metale szlachetne są w katalizatorze?

Reaktor katalityczny znajduje się w układzie wydechowym i swoim wyglądem przypomina zwykłą metalową puszkę. Są to oczywiście tylko pozory, ponieważ w jego wnętrzu jest wkład (może być ceramiczny lub metalowy o strukturze plastra miodu), który jest wysadzony metalami szlachetnymi. Dzięki tym cennym pierwiastkom jest możliwa redukcja emisji spalin, produkowanych przez silnik Diesla. Platyna i rok przyczynia się do zmniejszenia emisji tlenków azotu, natomiast platynę i pallad wykorzystuje się do utlenienia lub spalenia tlenku węgla i węglowodorów, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia smogu, które jest wytwarzane przez niespalone paliwo. W katalizatorze dużą rolę odgrywa również czujnik tlenku węgla, który przekazuje informacje do sterownika silnika o ilości tlenu w gazach spalinowych.

Dlaczego katalizatory są takie cenne? - Ile kosztuje katalizator?

Katalizatory (reaktory katalityczne) są bardzo drogie. Ich ceny zaczynają się od 2 tysięcy złotych (koszt ten jest głównie uwarunkowany od rodzaju pojazdu i katalizatora). Co prawda, można zakupić tańszy zamiennik lub regenerowany podzespół, jednak nie ma się 100% pewności o jego faktycznym stanie technicznym. W konwerterach katalitycznych umieszczono metale szlachetne (platynę, rod i pallad), aby skutecznie eliminowały toksyczne pierwiastki ze spalin. Warto mieć na uwadze, że uszkodzony katalizator również jest bardzo cenny, dlatego należy go sprzedać na skupie. W zamian otrzymasz niemałe pieniądze, a pozostałości metali szlachetnych zostaną ponownie wykorzystane do produkcji nowych elementów.

Ile kosztuje katalizator?

Jak zarobić na zużytym katalizatorze? - Cena platyny z katalizatora

Jeśli katalizator okaże się uszkodzony, to niestety jest już niezdatny do pracy, natomiast można go bez problemu sprzedać na skupie. Taki reaktor katalityczny zostanie poddany obróbce, dzięki której te metale się nie zmarnują. Zaletą oddania katalizatorów do skupu jest niemały zarobek oraz zadbanie o środowisko. Platyna, która jest częścią wkładu katalizatora, jest jednym z najdroższych pierwiastków (dorównuje mu złoto oraz pallad). Za gram platyny możesz dostać do 140 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że cena w dużej mierze zależy od aktualnego kursu.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

magico
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
asdf
magico
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
asd
magico
star star star star star_outline
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
test
piotr
star star star star_outline star_outline
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
test komentarza
Marcin
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Katalizator samochodowy to rodzaj katalizatora, który jest stosowany w układzie wydechowym samochodu. Ma on na celu oczyszczanie spalin emitowanych przez silnik samochodu, aby zmniejszyć poziom szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu, tlenki węgla i inne związki chemiczne. Katalizator samochodowy zazwyczaj składa się z dwóch głównych części: korpusu i wkładu katalitycznego. Korpus jest zewnętrzną obudową katalizatora i może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal lub aluminium. Wewnątrz katalizatora znajduje się wkład, w którym jest platyna, pallad i rod. Wkład katalityczny jest odpowiedzialny za oczyszczanie spalin poprzez przeprowadzanie reakcji chemicznych, które pochłaniają szkodliwe substancje zawarte w spalinach. Proces ten nazywa się katalizą i polega na przekształceniu szkodliwych substancji w mniej szkodliwe związki chemiczne, takie jak tlenek wodoru i tlenek węgla. Katalizator samochodowy jest ważnym elementem układu wydechowego samochodu, ponieważ pomaga spełnić normy emisji spalin i ogranicza negatywny wpływ samochodów na środowisko.

Popularne wpisy

2 września 2019

Wypalanie DPF Lexus – część 14

Samochody sygnowane marką Lexus są zazwyczaj kojarzone z pięknym wykonaniem, wysokimi osiągami oraz nowoczesnością. Luksusowe pojazdy japońskiego producenta są produkowane od 1989 roku, a każdy nowy model odznacza się efektownymi parametrami. ...