Co to jest katalizator w samochodzie?

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Serwis regeneracji KAT

Katalizator, inaczej reaktor katalityczny zajmuje się zmniejszeniem ilości i poprawieniem jakości emitowanych przez silnik spalin; może być on ceramiczny lub metalowy, a w ich wnętrzu (dokładniej na ściankach wkładu) znajdują się metale szlachetne takie, jak: platyna, rod i pallad, dzięki którym dochodzi do reakcji chemicznych ze szkodliwymi związkami, co umożliwia oczyszczenie spalin z toksycznych związków chemicznych. Wkład metalowy lub ceramiczny katalizatora jest złożony z wąskich kanalików, przez które przepływają spaliny. Katalizator pracuje w wysokiej temperaturze, więc trzeba zadbać o dobre warunki dla jego działania i nie wolno doprowadzić do uszkodzenia obudowy, ponieważ podzespół ten będzie nadawać się do wymiany. Katalizator współpracuje z sondą lambda, której sprawność jest tutaj kluczowa, gdyż to ona musi zadbać o odpowiedni skład mieszanki powietrzno-paliwowej.

Katalizator w samochodzie

Do czego potrzebny jest katalizator samochodowy? - Co robi katalizator w samochodzie?

Katalizator podobnie do filtra cząstek stałych dba o to, aby nie zanieczyszczać środowiska, czyli jego rolą jest zmniejszenie emisyjności spalin w pojeździe, dlatego właśnie za pomocą katalizatora dochodzi do przefiltrowania spalin i wypuszczenia ich z „lepszym” składem. Aktualnie montuje się już kilka katalizatorów w kolektorze wydechowym, aby jeszcze bardziej zadbać o niezanieczyszczanie atmosfery oraz przez to, że pojawiają się nowsze i surowsze restrykcje dotyczącej normy emisji spalin.

Do czego służy katalizator i czy można go wyciąć? - Jazda bez katalizatora w benzynie i w dieslu

Już wiesz, do czego służy katalizator i jakie jest jego zadanie, dlatego skupimy się teraz na innej kwestii, jaką jest wycinanie tego podzespołu. Absolutnie nie należy wycinać katalizatora, ponieważ podobnie jak w przypadku pozbycia się filtra cząstek stałych jest to niezgodne z prawem. Jeżeli się ich pozbędziesz, to utracą one możliwość spełniania swojej określonej funkcji, a dodatkowo będziesz przyczyniać się do zatruwania powietrza. Niestety, ale jazda bez katalizatora, czy to w dieslu, czy benzynie nie wchodzi w grę, ponieważ będziesz mieć tylko i wyłącznie problemy.

Katalizator samochodowy - do czego służy, jak o niego dbać? - Katalizator w samochodzie, gdzie jest jego miejsce?

Silnik produkuje spaliny, których skład nie jest najlepszy, więc jego zadaniem jest przefiltrowanie ich i usunięciu toksycznych związków chemicznych. Dokładne umiejscowienie katalizatora jest w okolicach kolektora wydechowego lub wylotowego. Czyść katalizator od czasu do czasu, nie wjeżdżaj w kałuże, ponieważ ten podzespół nie lubi gwałtownych zmian temperatur (gorący katalizator po zetknięciu się z lodowatą wodą może się skurczyć i pęknąć), nie przepalaj go samodzielnie, nie lekceważ innych niepokojących objawów. Jeśli sonda lambda zostanie uszkodzona, pamiętaj o jej wymianie, bo to w głównej mierze od niej zależy praca katalizatora.

Auto w serwisie

Katalizator w samochodzie - jak działa, co się w nim psuje? - Ile kosztuje katalizator?

Redukcja substancji chemicznych zatruwających naszą atmosferę następuje za pomocą metali szlachetnych. Dzięki platynowcom, których użyto do skonstruowania wkładów do katalizatorów, zwiększa się ich wartość. Najczęstsze awarie katalizatorów związane są z uszkodzeniami mechanicznymi, zwłaszcza gdy są ceramiczne. Nie służy mu styczność z lodowatą kałużą. W autach z LPG może wystąpić usterka spowodowana złym wyregulowaniem instalacji gazowej. W pojazdach benzynowych spotkać się można ze spalaniem paliwa zamiast w cylindrze, to w katalizatorze i to przykładowo przez awarię układu zapłonowego lub przez próby uruchomienia jednostki napędowej przez inne auto przy holowaniu.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Franciszek
star star star star star
Wystawiono Rok temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Katalizator w samochodzie jest elementem układu wydechowego, który pełni ważną funkcję w procesie oczyszczania spalin. Jego zadaniem jest redukcja szkodliwych składników spalin, takich jak tlenki azotu (NOx), tlenki węgla (CO) i wodór (H2), które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Katalizator składa się z ceramicznej lub metalicznej obudowy, która jest pokryta specjalnymi metalami, takimi jak platyna, pallad i rod, które odgrywają rolę katalizatora. Te metale reagują z szkodliwymi składnikami spalin, aby przekształcić je w mniej szkodliwe substancje, takie jak para wodna i dwutlenek węgla. Katalizator jest ważnym elementem w pojeździe, ponieważ zapewnia lepsze warunki dla środowiska i zdrowie ludzi. W wielu krajach stosuje się regulacje prawne, które nakładają obowiązek posiadania katalizatora w pojazdach, by zmniejszyć poziom zanieczyszczenia spalin.
rene_banka
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Katalizator w samochodzie to bardzo cenna rzecz, teraz już to wiem. Warto sobie uświadomić pewne rzeczy później niż wcale :)
Karolczak
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Fajnie, że ktoś piszę o katalizatorze, bo nie każdy wie gdzie się on znajduje i za co odpowiada.
Kostek_78
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Ja kiedyś myślałem, że katalizator to to samo co DPF... no nie... ta pomyłka by mnie sporo kosztowała, bo chciałem już wycinać katalizator...
Kacha
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Myślałem, że stosuje się albo katalizator albo filtr DPF. Czas dowiedzieć się więcej na temat układu wydechowego i oczyszczania spalin w dieslach.

Popularne wpisy