Czy AdBlue się krystalizuje?

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Serwis regeneracji KAT
Czy AdBlue się krystalizuje?

Płyn AdBlue ulega krystalizacji przy temperaturze poniżej 11 stopni Celsjusza. Absolutnie nie jest to zdrowy objaw, gdyż kryształki zbierają się w układzie SCR i mogą doprowadzić do zatkania przewodów lub utknąć w zaworach dozujących. Krystalizacja płynu grozi uszkodzeniem układu wtryskowego AdBlue (czyli pompki oraz wtryskiwacza), wyświetleniem się przykładowego kodu błędu P20E8 w pracy SCR. Niestety, ale stężenie mocznika po ciągłym zamarzaniu i odmarzaniu będzie coraz niższe i w efekcie zacznie zamarzać nawet przy wyższych temperaturach. Przestrzega się przed pozostawianiem większych pojemników z płynem w bagażniku tudzież przed jego przelewaniem, aby właśnie uniknąć takich sytuacji.

AdBlue – co to jest i do czego służy? - Preparat do czyszczenia AdBlue

AdBlue jest płynem, w którym znajduje się woda oraz w 32,5% mocznik. Jest on odpowiedzialny za usunięcie toksycznych dla środowiska tlenków azotu. Osobny zbiornik na płyn z niebieską zakrętką umieszczony jest zazwyczaj obok wlewu paliwa, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym przy jego uzupełnianiu, aby się nie pomylić. Bez niego układ SCR po prostu nie działa. Czasem może się okazać bardzo problematyczny dla właścicieli pojazdów, zwłaszcza gdy płyn się rozleje na metalowe części. Ponadto, gdyby doszło do krystalizacji płynu tudzież pomylenia zbiorników i wlania ON do AdBlue, to jak najszybciej trzeba doprowadzić do oczyszczenia tego układu. W sklepach motoryzacyjnych są dostępne specjalne preparaty, natomiast uważamy, że najlepiej zgłosić się do serwisu. Mechanik przy użyciu gorącej wody i sprężonego powietrza będzie w stanie oczyścić układ AdBlue.

AdBlue zimą - porady, opinie, zamarzanie, uruchamianie auta - Czyszczenie wtryskiwacza AdBlue

Jeśli chodzi o AdBlue zimą, to z pewnością odradzamy parkowania pojazdów pod gołym niebem i tankowania do pełna płynu. AdBlue zawsze można dolać, a w ten sposób zapobiegniesz problemom. Istotne jest, aby być świadomym tego, że ten płyn się krystalizuje przy -11,5 stopniach C, a jego ciągłe odmrażanie i zamrażanie obniży tylko stężenie mocznika. Teoretycznie możesz uruchomić samochód z zamarzniętym płynem, jednak powinieneś chwilę odczekać przed rozpoczęciem jazdy. Jest to dobre dla układu SCR, ale nie dla jednostki napędowej i nie dla środowiska. Radzimy także nie kupować wielkich pojemników z tym płynem, ponieważ aktualnie jest on dostępny praktycznie na każdej stacji i to za dobre pieniądze. Pamiętaj, że gdybyś potrzebował wyczyścić wtryskiwacz AdBlue przez omyłkowe dolanie paliwa do płynu AdBlue albo przez jego krystalizację, to musisz do tego użyć gorącej wody i sprężonego powietrza. Warto jednak zostawić wykonanie tej usługi w rękach fachowców.

AdBlue zimą

Problemy z AdBlue - jak zatankować, by nie zepsuć auta i nie przepłacić? - Dodatek do AdBlue

Przede wszystkim zbiornik na AdBlue nie powinien być ani pusty, ani przelany. Najlepiej wlać około 10 litrów płynu. Jeżeli będzie go coraz mniej, to z dużym wyprzedzeniem otrzymasz o tym informację. Jeżeli go nie zatankujesz, to silnik przejdzie w tryb awaryjny. Dostępność AdBlue na stacjach jest bezproblemowa, natomiast nie kupuj go w ASO, bo zapłacisz sporo pieniędzy za niewielką ilość. Najkorzystniej cenowo wyjdzie zakup płynu w większej butelce. Jeśli chodzi o stosowanie dodatków do AdBlue, to jak najbardziej można się nimi zainteresować, gdyż ich zadaniem jest podnieść i przedłużyć sprawność systemu AdBlue.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Popularne wpisy