Czy AdBlue trzeba tankować do pełna?

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Serwis regeneracji filtrów DPF/FAP oraz Katalizatorów

Nie trzeba tankować AdBlue do pełna, wręcz jest to niewskazane, gdyż istnieje duże ryzyko przelania zbiornika i przedostania się płynu na metalowe elementy samochodu, doprowadzając do korozji. 10 litrów płynu wystarczy na przejechanie około 10 tysięcy kilometrów. AdBlue ma za zadanie oczyszczać środowisko z tlenków azotu, co wskutek reakcji chemicznej uwalnia się nieszkodliwy azot i para wodna. W składzie AdBlue znajduje się 32,5% wodnego roztworu mocznika, a pozostała ilość to woda demineralizowana. Nie należy się obawiać tego płynu, ponieważ nie jest to substancja żrąca dla ludzi.

Tankowanie AdBlue

Wszystko, co musisz wiedzieć o AdBlue - co to jest, do czego służy? - Jak działa AdBlue?

Jeżeli w pojeździe jest zamontowany układ SCR, to obok wlewu paliwa znajduje się zbiornik z AdBlue. Ma on charakterystyczne niebieskie pokrętło. Pewnie dlatego, aby uniknąć niechcianej pomyłki i nie wlać ON do AdBlue i odwrotnie. Norma emisji spalin EURO 6 zmusiła producentów pojazdów do wdrożenia w nich układu SCR, żeby jeszcze bardziej zredukować NOx. AdBlue dostaje się do katalizatora SCR. Pod wpływem wysokiej temperatury mocznik zamienia się w amoniak i dwutlenek węgla. Te pierwiastki zaś wchodzą w reakcję z tlenkami azotu, rozkładając je na parę wodną i azot. Kierowca nie może zapomnieć o uzupełnianiu AdBlue, ponieważ nie będzie miało to dobrego oddziaływania na jednostkę napędową. Zbiornik możesz uzupełniać sam, ale warto zachować ostrożność. Aby nie utracił swoich właściwości, przechowuj go w garażu lub piwnicy.

Dolewanie AdBlue - AdBlue - ile wlać?

Tak, jak zostało to napisane powyżej, powinno się wlać około 10 litrów AdBlue, uważając przy tym, aby się nie wylał i to w zupełności wystarczy na przejechanie +/- 10 tys. km. Sama częstotliwość dozowania płynu zależna jest od jeżdżenia samochodem. Jeśli dużo jeździsz, to częściej będziesz musiał uzupełniać zbiornik na AdBlue. Natomiast w przypadku rzadszego podróżowania, jedna dolewka płynu może wystarczyć nawet na rok.

Wtryskiwanie płynu AdBlue

Płyn AdBlue. O czym pamiętać przy jego tankowaniu? - AdBlue z dystrybutora czy z pojemnika?

Aktualnie prawie na każdej stacji znajduje się dystrybutor AdBlue. Wygodniej będzie Ci uzupełniać płyn z dystrybutora, jeśli wlew AdBlue znajduje się w widocznym miejscu. Płyn uzupełniany z pojemnika sprawdzi się, gdy zbiornik jest schowany w trudno dostępnym miejscu. Pamiętaj również, że nie możesz tankować płynu z dystrybutora przeznaczonego pojazdom ciężkim do samochodów osobowych, bo szybkość wlewu jest zbyt duża dla pojazdów mniejszych.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Marko
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
AdBlue to specjalny płyn, który jest stosowany w samochodach z systemami redukcji emisji tlenków azotu (NOx) w silnikach Diesla. AdBlue jest zużywany podczas jazdy i musi być regularnie uzupełniany, aby system redukcji emisji działał prawidłowo. Zaleca się, aby tankować AdBlue do pełna, ponieważ brak tego płynu może prowadzić do awarii systemu i spowodować, że samochód przestanie działać. Jeśli samochód wymaga tankowania AdBlue, powinien to sygnalizować komunikat na desce rozdzielczej lub specjalnym komunikacie w systemie informacyjnym samochodu. Warto pamiętać, aby zawsze mieć odpowiednią ilość AdBlue pod ręką i regularnie tankować go, aby uniknąć problemów związanych z brakiem tego płynu.

Popularne wpisy

27 października 2020

Filtr cząstek stałych Mercedes cena | Porównanie 13

Porównanie numer 13, dotyczące części, jaką jest filtr cząstek stałych, jego cena w kontekście marki Mercedes. Pochodzący z Niemiec producent samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych niezwykle popularny w Polsce. Na ulicach miast w kraju można spotkać wiele różnych typów pojazdów wyprodukowanych p ...

28 Grudzień 2021

Jak wygląda zapchany katalizator?

W środku wkładu reaktora katalitycznego jest nagromadzona masa zanieczyszczeń (między innymi sadza), a to wynik eksploatacji pojazdu. Jego wnętrze z koloru jasnego przybierze barwy szaro-czarne, a na kanalikach po rozcięciu katalizatora będzie ...