Czy usunięcie DPF jest bezpieczne?

Nie, usunięcie filtra cząstek stałych nie jest bezpieczne ani dla poprawnej sprawności podzespołów w Twoim samochodzie, ani dla Ciebie, bo możesz ponieść bardzo poważne kary. Odkąd wprowadzono nakaz obowiązkowego montażu DPF w układach wydechowych pojazdów (z małymi wyjątkami), to użytkownicy diesli nie mają prawa się ich pozbywać. Jeżeli zdecydowałeś się zostać właścicielem samochodu z silnikiem wysokoprężnym, to powinieneś dostosować się do zasad prawidłowej eksploatacji auta. Jeśli zadbasz o filtr DPF, to nie będzie Ci przysparzał kłopotów i nie będziesz miał z jego tytułu poważniejszych wydatków. Filtr cząstek stałych trzeba regenerować (w serwisie raz na jakiś czas i nieco częściej metodą wypalania).
Usuwanie filtra DPF – nie ma z tym problemu, ale jest spór - Wycięty DPF - objawy
Jeśli DPF wycięto z Twojego samochodu, to możesz zauważyć wzmożone kopcenie z układu wydechowego, a także odbije się to na mocy jednostki napędowej. Radzilibyśmy zweryfikować jeszcze potencjalne podejrzenie w serwisie i w razie, gdyby się okazało, że go faktycznie brakuje w układzie wydechowym, to kupić nowy i zamontować. Niestety jest masa serwisów, które podejmują się usuwania DPF, jednak jest to karalne. Ponadto należy pamiętać, że samo wycięcie filtra cząstek stałych nie wystarczy.
1. Usuwanie DPF - czy warto wycinać filtr cząstek stałych? - Usunięcie DPF - wady i zalety
Usuwanie filtra cząstek stałych jest ryzykowne, gdyż w świetle prawa takie wykonanie usługi jest nielegalne. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że niewłaściwe usunięcie DPF będzie wiązać się z różnymi konsekwencjami, chociażby w postaci pojawienia się usterek w silniku. Ponadto grozi Ci: skonfiskowanie dowodu rejestracyjnego tudzież mandat. Zdecydowanie jest więcej wad niż zalet z pozbywania się filtra DPF z samochodu; np. nie wiesz, w którym momencie zatrzyma Cię kontrola drogowa w celu sprawdzenia spalin, prędzej czy później i tak będziesz musiał ponownie zamontować ten podzespół, a to są przecież spore koszty. Dodatkowo możesz nie przejść badania technicznego i co gorsza, stracić dowód rejestracyjny. Jedyną zaletą, o ile tak możemy o tym napisać, jest brak konieczności regeneracji DPF.

2. Wycięcie filtra DPF w 2022 roku, czy jest legalne? - Wycięcie DPF - skutki
Zarówno za rok bieżący, jak i ubiegły obowiązują takie same konsekwencje; utrata dowodu rejestracyjnego pojazdu, mandat, nieprzejście przeglądu technicznego oraz w przypadku poruszania się autem za granicą, to holowanie na koszt właściciela. Skutki nieposiadania filtra cząstek stałych są naprawdę poważne, a można ich uniknąć, poprzez zregenerowanie tego podzespołu przykładowo w serwisie albo także samodzielnie. Pamiętaj, że emisja złej jakości spalin będzie zatruwać nasze środowisko, a od lat jest to zabronione.
Dodaj komentarz

Komentarze
Usunięcie Dpf niby nie jest bezpieczne, ale i tak pewnie większość osób jeździ bez
Zgodze sie usuwanie DPF jest glupotą
Czy samochód będzie gorzej jeździł jeśli wytnę DPF-a?
Usunięcie dpf może i jest bezpieczne ale z tego co wiem to nie legalne i mozna zabulić sporo za mandat