Czy wycięcie katalizatora jest legalne?

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
DPF awarie i objawy
Maska samochodowa

Zgodnie z kodeksem Ruchu Drogowego zabronione jest usuwanie katalizatora z układu wydechowego, dlatego, jeśli jakimś cudem zostanie zbadana ilość i jakość spalin produkowana przez silnik i okaże się, że ich skład jest fatalny, to możesz po pierwsze: stracić dowód rejestracyjny auta, a tym samym stracisz też możliwość dalszego, swobodnego poruszania się autem, po drugie: możesz dostać mandat. Czy warto więc ryzykować i wycinać katalizator, jeśli możesz znaleźć zupełnie inny i też o wiele tańszy sposób na uratowanie tego podzespołu i niedoprowadzenie go do przedwczesnego zużycia? Nie warto podejmować się takiego ryzyka, jakim jest usuwanie reaktora katalitycznego; bez problemu katalizator możesz zregenerować w serwisie za niewielkie pieniądze, a obciążony wcześniej zalegającymi w nim osadami silnik zostanie „naprawiony” fachowym oczyszczaniem.

Czy można usunąć katalizator? - Co grozi za wycięcie katalizatora?

Katalizatorów podobnie, jak filtrów cząstek stałych, nie wolno się pozbywać z pojazdów, ponieważ jest to niezgodne z prawem, przez co każdy kierowca, który zdecyduje się na usunięcie katalizatora z samochodu, poniesie niemałe konsekwencje. Tak więc, jeżeli zdecydujesz się na usunięcie filtra DPF, możesz otrzymać karę pieniężną do zapłacenia, utracić homologację pojazdu oraz mieć problem z uzyskaniem pozytywnego badania technicznego.

1. Do czego służy katalizator i czy można go wyciąć? - Czy można jeździć bez katalizatora?

Bez katalizatora jeździć nie można, ponieważ jest duże ryzyko, że zostaniesz złapany przez kontrolę Policji i dostaniesz mandat. Za granicą wysokość mandatów jest naprawdę duża, więc jeśli udasz się w podróż na przykład do Niemiec, to wiedz, że tam kontrola jest bardzo uczulona na nieprzestrzeganie zasad dotyczących emisji spalin. Katalizatory zostały stworzone po to, aby oczyszczać gazy spalinowe z toksycznych substancji chemicznych, co powoduje, że w jego wnętrzu gromadzą się osady, które należy usuwać. Przepalanie katalizatora raczej nie jest zalecane, ale fachowa regeneracja już tak.

2. Czy da się zastąpić katalizator? - Czyszczenie katalizatora

Jak najbardziej zastąpienie oryginalnego katalizatora jest możliwe i możesz w jego miejsce zamieścić katalizator uniwersalny lub zamiennik. Ważne jednak, aby ten zamiennik był wykonany z dobrych pod względem jakości materiałów, ponieważ tani zamiennik nieznanego pochodzenia nie będzie miał na tyle dobrych właściwości, aby mógł spełniać swoją funkcję, jak jego fabrycznie nowy brat.

Katalizator

3. Brak katalizatora: co oznacza dla kierowcy? - Wycięty katalizator - objawy

Brak katalizatora dla kierowcy może oznaczać jedno: kłopoty. Jeżeli będziesz poruszać się samochodem z wyciętym reaktorem katalitycznym, w każdej chwili możesz zostać zatrzymany przez kontrolę drogową i dostać mandat, przegląd techniczny będzie właściwie nie do przejścia, a ponadto sam wygenerujesz sobie dodatkowe koszty, ponieważ i tak będziesz musiał ten podzespół na nowo zamontować. Nie zapominaj też, że jeśli nie zamontujesz specjalnego emulatora sondy lambda, to ona będzie w dalszym ciągu pracować i odczytywać niewłaściwe dane o katalizatorze. Nieobecność katalizatora rozpoznasz poprzez nierówną pracę silnika i głośne działanie samochodu, wyczuwalny zapach spalin, także warto wtedy pojechać do serwisu i zweryfikować, czy on jest, czy go nie ma.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Klemens
star star star star star
Wystawiono Rok temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Wycięcie katalizatora jest nielegalne w większości krajów, ponieważ katalizator jest ważnym elementem układu wydechowego, który ma na celu ochronę środowiska i zdrowia publicznego. Katalizator jest odpowiedzialny za redukcję emisji szkodliwych substancji z wydechu pojazdu, takich jak tlenki azotu (NOx), węglowodory (HC) i tlenki węgla (CO). Wycięcie katalizatora oznacza, że pojazd będzie emitować więcej szkodliwych substancji, co może mieć negatywny wpływ na środowisko i zdrowie publiczne. Dlatego też, w wielu krajach, wycięcie katalizatora jest nielegalne i może prowadzić do kar finansowych oraz utraty ubezpieczenia.
Irek598
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Wyciąłem katalizator w swoim pierwszym aucie.. jeszcze za małolata. Dostałem mandat i się odechciało człowiekowi takich zabaw :D
Piotr
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Nigdy nie słuchajcie kogoś kto będzie wam mówił, że wycięcie katalizatora jest legalne. To nie prawda, nie wolno tego robić!
Maurycjusz_123
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Wielokrotnie słyszałem, że katalizatora nie wolno się pozbywać, bo grożą za to surowe kary, więc nie usuwam :D
Frycek
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Wszędzie trąbią, że wycinanie dpf i katalizatora jest nielegalne, a ludzie nadal się na to decydują. Ale trzeba wiedzieć, że to na własną odpowiedzialność, bo kary niemałe za to.

Popularne wpisy

7 listopada 2023

Regeneracja katalizatorów - odzyskaj moc swojego silnika

Katalizator to urządzenie, które znajduje się w układzie wydechowym pojazdu i służy do zmniejszania emisji szkodliwych substancji, które znajdują się w spalinach, produkowanych przez silnik. Co się dzieje, gdy katalizator jest zapchany? Jak wpływa na silnik? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. ...