Subpage photo

Czyszczenie DPF - Jak samemu wyczyścić DPF?

Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Oceń:
/ Aktualna ocena: 5

1. Jak domowym sposobem wyczyścić filtr DPF?


   Duża część kierowców nowoczesnych samochodów z silnikiem diesla nie ma wiedzy na temat tego, co posiada w samochodzie i jak powinien się z tym obchodzić w celu uzyskania jak najlepszych osiągów i możliwie najdłuższej żywotności. Dobrym tego przykładem jest filtr cząstek stałych. Wybierając samochód, powinniśmy kierować się jego późniejszym przeznaczeniem, a nie na przykład kolorem. Doświadczenie setek tysięcy kierowców zdobyte w ciągu lat eksploatacji diesli jasno mówi, czy samochód z suchym DPF-em nadaje się do miasta, jak wypalić mokry DPF, aby go nie uszkodzić i czy DPF można usunąć. To ostatnie na szczęście definiuje już prawo, bo praktyka usuwania DPF-a stała się wręcz nagminna. I tutaj znów jedynie przez brak wiedzy niezbędnej do właściwej eksploatacji takiego urządzenia. Ponieważ DPF można ze świetnym skutkiem czyścić samemu. Do pewnego momentu co prawda, jednak mimo wszystko można. I nie chodzi bynajmniej o czyszczenie DPF płynem do kominków.

 
 
Filtr DPF z Fiata Ducato w pracowni przed regeneracją
Czyszczenie DPF Fiat Ducato
 
 

2. Pasywne, aktywne i wymuszone czyszczenie DPF


   Informacji o tym, jak ma się nasz DPF dostarcza nam sterownik silnika przy pomocy odpowiedniej kontrolki, na podstawie informacji z różnicowego czujnika ciśnienia. Jeśli różnica ciśnień sprzed i zza filtra jest zbyt duża, pojawia się odpowiednia lampka informująca o dużej ilości zgromadzonej w filtrze sadzy. Jest to jednocześnie informacja dla kierowcy o gotowości układu do przeprowadzenia procedury czyszczenia DPF. Czyszczenie odbywa się w różnych typach procesów. Pierwszym jest czyszczenie pasywne – odbywa się ono podczas jazdy i jest charakterystyczne dla mokrych filtrów wykorzystujących roztwór ceryny do obniżenia temperatury wypalania DPF. Do poprawnego przeprowadzenia procesu czyszczenia pasywnego konieczne jest utrzymanie stałych wysokich obrotów oraz prędkości powyżej 50 km/h. Jest to uwarunkowane sposobem, w jaki proces jest przeprowadzany, a mianowicie: w cyklu pracy tłoka, w suwie wydechu Common Rail wykonuje dodatkowy wtrysk paliwa zwany dotryskiem. Ponieważ nie ma możliwości uzyskania ciśnienia powodującego samozapłon mieszanki, jest ona przetłaczana wraz ze spalinami do układu wydechowego, gdzie spala się i podnosi temperaturę wewnątrz filtra cząstek stałych. Jeśli przekroczy ona 400 stopni Celsjusza, sadza zaczyna się wypalać. Aktywne czyszczenie odbywa się w podobnych warunkach, jedyną różnicą jest fakt, że przeprowadza się ją w czasie postoju. Wypalanie DPF na postoju to również metoda charakterystyczna dla suchych filtrów, a to z powodu konieczności uzyskania wyższej temperatury (około 600 stopni Celsjusza), co znacznie łatwiej osiągnąć na postoju, ponieważ nie ma konieczności pilnowania odpowiedniej prędkości i dbania o odpowiednie miejsce do przeprowadzenia takiej trasy. Sekwencja zawsze wygląda tak samo – rozgrzewanie, wypalanie, wygaszanie. Jak wymusić wypalanie DPF? Również w wypadku wymuszonej procedury – ta z kolei jest wywoływana ręcznie, za pomocą komputera diagnostycznego, bez konieczności odpowiednich odczytów z czujników ciśnienia.

 
 
Wymontowany z Forda C-Max filtr DPF
Czyszczenie DPF Ford C-Max
 
 

3. Czy czyszczenie DPF i regeneracja FAP to, to samo?


   Oczywiście, nie. Przeprowadzenie wypalania filtra powoduje tylko dopalenie zalegającej sadzy. Nie powoduje natomiast zmian w ilości popiołu, który pozostał po poprzednich wypalaniach. Aby pozbyć się popiołu powstałego w wyniku utleniania ceryny konieczne jest przeprowadzenie regeneracji, na którą jest w zasadzie kilka sposobów, ale jedynie jeden jest skuteczny. Serdecznie odradzamy rozwiązania takie jak wyżarzanie DPF-a w piecu, czyszczenie filtra w myjkach ultradźwiękowych, korzystanie z preparatu do czyszczenia kominków, czy już zupełnie pomysłowo czyszczenie DPF karcherem. Do uzyskania odpowiednich wyników w procesie regeneracji filtrów cząstek stałych, bez znaczenia już czy DPF, czy FAP, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Tak jak przeczyścić DPF może każdy z nas, niewielkim nakładem środków i czasu – całość nie trwa więcej niż 20 minut, a koszt to jedynie spalony wtedy olej napędowy, tak regeneracja i chemiczne czyszczenie DPF to zadanie dla profesjonalistów. Warto jeszcze by było pokusić się o wymianę oleju po przeprowadzeniu takiej procedury – mimo że tłok z cylindrem pasują niemal idealnie, zawsze istnieje ryzyko, że część niespalonego oleju podanego do komory w dotrysku, zamiast zostać przetłoczoną do wydechu, przedostanie się między licem cylindra a wewnętrzną powierzchnią tłoka do części smarującej w silniku. Sprawi to, że rozrzedzony zostanie olej silnikowy, a przez to spanie skuteczność tworzenia filmu olejowego. Sytuacja jest znacznie bardziej niebezpieczna, niż mogłoby się wydawać. O ile nie ma większego zagrożenia dla silnika, tak dla turbosprężarki syntetyczny olej rozrzedzony olejem napędowym może oznaczać prawdziwy wyrok. A wtedy już tylko krok do znacznie poważniejszych problemów niż rosnąca nieco przy forsownej jeździe temperatura silnika.
 
 
 
Filtr z Opla Astry po regeneracji na stole w pracowni regeneracji filtrów cząstek stałych
Czyszczenie DPF Opel Astra
 

 Jak wygląda czyszczenie DPF w domowych warunkach?

 
Jeśli szukasz jak wyczyścić DPF, czy nie zainteresuje Cię:
- preparat do czyszczenia DPF
- wypalanie DPF VW
Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
Oceń:
/ Aktualna ocena: 5

Komentarze

Jarek 2019-01-17 15:31:37

Bardzo cenne spostrzeżenia zawarte w artykule, polecam przeczytać fanom diesli!

-1
Majla 2019-01-18 15:25:38

Dobrze dowiedzieć się, że samemu można choć troszkę pomóc swojemu autu, ciekawie napisany artykuł.

-4
irek 2019-01-21 15:36:42

Można samemu wyczyscić dpf??

1
romekdiesel22 2019-01-21 15:50:36

Regeneracja turbiny to moim zdaniem bardzo dobra opcja do naprawy DPF-a! Artykuł fajny, dobrze się czyta.

4
romektomek 2019-01-22 09:16:10

Dobrze wiedzieć, że można to zrobić poniekąd samemu, ale ja jednak swoje autko oddaje w ręce fachowców! Artykuł ma plusika ode mnie!

4
Jurek 2019-01-22 14:01:23

To samemu można wyczyścić DPF? Ja próbowałem i tylko na 50 kilometrów pomaga, a potem znowu kontrolka DPF.

0
d 2019-01-22 15:10:05

Teraz super wszystko wiem :)

0
Minimis 2019-01-22 15:13:14

Super, że teraz wiem jak robić to samemu! Leci ocena 5 jak nic

-2
Jaszek 2019-01-22 15:49:32

Od razu przekazuję artykuł dalej, dużo znajomych jeździ dieslami i myślę, że im się to przyda! :)

2
NatanSzatan 2019-01-22 15:50:42

No to teraz będzie czyszczone :D

3
hubcio3 2019-01-23 09:33:12

Dobrze wiedzieć, że jest taka opcja, ja jednak w obawie o mój brak umiejętności, oddam swój DPF fachowcom!

2
agdek 2019-01-23 11:37:21

O i wszystko już wiem dzięki Wam. Rewelka!

0
Jontek 2019-01-23 13:57:29

Nie no ja w necie czytałem, że nie da się naprawić filtra, że jak się wkład połamie to już nie da się nic zrobić..

0
cynik21 2019-01-24 12:33:25

Od czasu do czasu przegonie swojego Chevroletka, ale już raz trafił też do regeneracji. :)

-3
QWERTY 2019-01-24 13:59:48

Sprawdźcie sobie najpierw czy czujniki sprawne, bo jak nie sprawne to wymienić można tylko czujniki przed i za filtrem i po sprawie

-4
weruk 2019-01-24 15:33:15

Co Wy samemu nie wyczyścicie, nie ma szans ....

-1
Krychu 2019-01-25 10:45:07

Jurek, mam to samo :(

-3
ROMAN 2019-01-25 12:03:27

TO SIĘ DA TO SAMEMU WYCZYŚCIĆ?! Pewnie tak, ale pewnie nie zawsze co? Kiedy nie można wyczyścić samemu tego filtra?

-5
cyryl24 2019-01-28 08:36:18

Raz próbowałem zrobić to sam. No i jednak wole oddawać go fachowcom w razie jakiś problemów :D

0
Arkadiusz 2019-01-28 10:23:41

Nie da się samemu wyczyścić dpfa!

-4
TO JA 2019-01-28 11:58:44

@Roman No da się, da, tylko że z sadzy. Z popiołu nie bo się nie pali, więc nie wypalisz sam na trasie.

-1
krzysiud 2019-01-29 08:35:07

Tylko u was! Ja do swojego Citroenka sam się nie pcham :D

1
Grzegorz 2019-01-29 10:40:47

Gdzie samemu się z tym bawić? To trzeba w serwisie na odpowiednich maszynach wyczyścić, a samemu jak??? Dajcie spokój.

-4
Milik 2019-01-29 15:49:56

Da się samemu wyczyścić DPF!

-1
Gerdzio 2019-01-30 08:37:13

Ja swój daje w ręce fachowców. Sam pracy nie będe komuś zabierał, tym bardziej że się na tym nie znam.

-3
jACEK 2019-01-30 10:38:19

Pewnie, że nie. Trzeba u mechanika to zrobić.

0
Lechu 2019-01-31 14:12:46

@Arkadiusz Oczywiście że możesz sobie samemu przeczyścić filtr cząstek stałych. Poczytaj literaturę młodzieńcze.

2
aaa 2019-01-31 14:38:08

@Jurek mam tak samo kurde.

0
grysik21 2019-01-31 15:37:32

@hubcio3 to tak jak ja. Sam to pewnie jeszcze pogorszę sprae i potem będe płacić drugie tyle. :D

3
Weź SIĘ 2019-02-01 13:10:25

Lechu nie czepiaj się chłopaka jeszcze do niedawna nie można było samemu czyścić DPFów

-1
zły 2019-02-01 14:46:19

Nie czaje wypytujecie ciągle czy się da czy się nie da wyczyścić dpfa, zamiast po protu przeczytać tekst!!!

-3
Anatol34 2019-02-01 15:37:02

Ja do swojego Mercedeska sam rąk nie pcham. Oddaje go w ręce fachowców, tak też było i z filtrem do regeneracji.

2
Kozi 2019-02-04 13:40:03

Da się samemu wyczyścić DPFa tylko trzeba umieć, a Wy nie umiecie

2
Józek Staszek 2019-02-04 14:41:11

Nauczcie się koledzy czytać ze zrozumieniem zanim zaczniecie zasypywać naszą dyskusję zbędnymi tekstami: "Czy samemu mogę wyczyścić dpfa", " A jak mam wyczyścić sam dpfa?" itd.!!!

1
Maurycys 2019-02-04 15:32:47

Regeneracja to bardzo skuteczna metoda i będe ją polecać każdemu! Pozdrawiam.

3
Kemalos 2019-02-05 08:34:34

Ja swój DPF dawałem do regeneracji do was, no i mogę tylko z czystym sumieniem polecić waszą firmę innym. Najlepszy efekt, szybkie wykoanie i dobra cena.

3
Rybuś 2019-02-05 10:36:09

@Kozi ej ej ja umiem czyscić dpf, nie wymądrzaj sie dobra?

-3
Kolporter 2019-02-05 12:27:02

To trzeba oddawać do regeneracji dopiero jak wypalanie nie działa? A jak działa? To nie trzeba?

-2
Zenon45 2019-02-06 08:38:17

Sam to mogę sobie auto zatankować. Takie procedury jak wypalanie to zostawię lepiej fachowcom.

uśmieszek 2019-02-06 12:26:59

No i ja już swó dpf właśnie wczoraj wyczyściłem, powodzenia wszystkim życzę :)

Adam 2019-02-07 15:48:05

@Kozi a Ty umiesz czyścić dpfa??

Heniek 2019-02-08 15:11:52

Tak dobrze mówicie czasami tyko czujnik wystarczy wymienić i po problemie z dpf.

DPF 2019-02-11 12:43:47

No z tego co wiem to da się wyczyścić dpfa, choćby poprzez proces wypalania na postoju lub w trasie, ale to nie będzie długotrwałe, zaraz znowu się zapcha i tak w kółko.

LUNA 2019-02-11 13:18:03

Panowie, mówi Wam to Pani, nie da się samemu wyczyścić DPF

Kodak 2019-02-12 10:18:20

Ja też polecam każdemu regenerację dpf, ostatnio regenerowałem dpfa i jestem bardzo zadowolony :)

Maniek21112 2019-02-12 13:40:38

A w ciężarówce też sobie mogę wypalić sam?

barti 2019-02-13 10:43:10

@uśmieszek w jaki sposób wyczyściłeś swojego dpfa?

ulep 2019-02-13 12:01:30

Ja to ostatnio kupiłem takie ulepa, że głowa mała, najpierw miał dpf'a później nie miał, a teraz znowu ma, moje pytanie brzmi czy po takich modyfikacjach da się skutecznie go wypalić?

oczytana 2019-02-14 10:12:17

czytam i czytam i na walentynki mojej Mazduni zrobię prezent i przeczyszczę jej dpf :)

Alga 2019-02-15 09:35:17

Czyli jednak muszę regenerować żeby mieć pewność, że jest w 100% sprawny?

tymek 2019-02-15 11:30:20

A ja bym się bał samemu coś kombinować i czyścić dpf, jak coś zepsuję to niepotrzebny, dodatkowy koszt, a w warsztacie z pewności zrobią mi to jak należy :)

Nosacz 2019-02-18 10:34:59

No tero to jo moge som czyścić! :D

Szymon P 2019-02-18 12:16:24

Bałem się sam czyścić dpfa, oddałem w ręce fachowców i nie żałuję decyzji :) Dziękuję Wam.

Sławek Matusiak 2019-02-19 10:53:35

@Milik niby jak sam wyczyścisz dpfa???

Kozi 2019-02-20 10:51:35

@Rybuś dobra luzik, to se umiej czyścić dpfa, w takim razie gratuluję umiejętności :)

Nalany 2019-02-21 11:14:01

Tylko nie zapomnijcie dolać przed czyszczeniem płynu wzbogacającego paliwo - zostawić auto na jałowym na chwilę, niech się rozprowadzi i panie szofer GAZU!

Janusz 2019-02-21 11:26:37

@Nosacz som to Ty se nie wyczyścisz :D To trza do specyjalisty jechać :D

Piotrek 2019-02-22 10:53:57

Ja już kilka razy się sparzyłem na mechanikach, kasę wzięli a nie naprawili, teraz będę sobie sam czyścił dpfa.

jack 2019-02-25 11:25:18

@Milik ciekawe jak sobie sam wyczyścisz dpfa? Próbowałeś wgl kiedykolwiek sam to robić?

T.Milicki 2019-02-26 10:59:15

Samemu to sobie możecie samochód umyć, nie wymyjecie sami filtra dpf, to się tylko w specjalnych maszynach robi.

sheet 2019-02-27 12:03:08

@Alga dokładnie tak! wypalenie dpf nie zadziała tak dobrze jak regeneracja :)

AdrianM 2019-02-28 11:40:19

Jak się nie znacie na dpfach to nawet nie próbujcie sami tego czyścić, ja kombinowałem sam ostatnio i silnik mi się popsuł, ehh :(

MarcinekCinek 2019-03-01 10:46:28

@Anatol34 a mercedesach jakie filtry są? Dpfy chyba nie? Jakiego masz merca? :P Ja mam GLC :)

Milik 2019-03-04 12:51:37

No słyszałem na przykład o jakiś preparatach do czyszczenia dpf... nie warto by było spróbować tego?

Marek 2019-03-05 09:19:53

Dobra propaganda te filtry. Przecież od razu widać, że sami to wymyślili ;) Ale plus dla Nich, że ochrona środowiska całkiem poważnie brana jest tu pod uwagę i w samej konstrukcji filtra nie ma rażących błędów. Usunięcie DPF z końca układu wydechowego zostawia za nami wielką czarną CHMURĘ, a to trochę razi. Pozdro Marek

0
Witek67 2019-03-05 14:56:05

Macie jakiś dobry sprawdzony sposób czyszczenia dpf, żeby chociaż ze 4 lata był spokój z tym ustrojstwem??

mantek 2019-03-06 15:35:13

Pierwsze słyszę, że samemu można sobie samemu wyszczyścić dpf.

Krakus 2019-03-07 15:31:49

Nie ma sposobu takiego cudownego, żeby samemu sobie wyczyścić poprawnie dpf ;)

Edmund 2019-03-11 08:50:42

Samemu nie ma co się w takie rzeczy bawić, najlepiej oddać filtr do czyszczenia fachowcom.

Boli2345 2019-03-12 08:42:47

@mantek To jak pierwsze słyszysz, to nie radzę samemu próbować. Lepiej oddać go w ręce mechanika i mieć spokój.

weruś 2019-03-12 12:45:06

Samemu to ja bym się bał wymontowywać, czyścić później montować dpf... nawet jednak nie to jak u mechanika to zrobić, jak coś pójdzie nie tak to nie moja wina będzie :D

Lucjan 2019-03-13 08:33:32

@mantek Samemu lepiej się za takie rzeczy nie brać. Dobry serwis załatwi sprawę w dobrej cenie.

gogol 2019-03-13 14:36:40

@mantek no podobno można, ale pewnie samemu nie uzyskasz takich efektów jak po regeneracji dpf w warsztacie.

Jacu 2019-03-14 08:37:51

@Kolporter Jak masz sadzę to ją wypalisz, jak już masz popioły w filtrze to trzeba czyścić. Warto udać się do serwisu, żeby sprawdzili stan filtra.

Gerard 2019-03-15 08:36:26

Ja tam sam nie czyszcze i nie kombinuje, tylko oddaje do serwisu i odbieram gotowy, wyczyszczony filtr.

damian 2019-08-03 21:42:36

troche zbyt ogolnie to opisane. czyszczenie DPF jest bardziej rozbudowane i warto je zawsze robic tylko po zdjeciu filtra. ponizej zdjecia pokazujące dlaczego

0
Maniek 2019-08-06 00:04:33

Czyściłem w innym  serwisie - podobne ceny - polecam tą usługę!

0
Teresa 2019-08-20 20:08:13

A co z autem na benzynę? Można tu także czyścić katalizatory?

0
Gerda 2019-08-23 08:42:07

@Gerard masz rację tak trzeba robić!

monika 2019-08-28 11:12:17

Zawsze myślałam, że filtry czyści się tylko i wyłącznie w serwisie, a tu proszę takie zaskoczenie

grzechu676 2019-09-10 15:16:56

@monika no w serwisie to jak już się mocno zapcha, tak przeczyćić standardowo filtr to może każdy.

Piotr 2019-10-28 11:53:13

Nie wyczyścisz dobrze jeżeli nie masz dostępu do specjalistyczych maszyn do tego przeznaczonych. Jeżeli masz dostępn to podłącz do jednej strony i przepchasz więkoszość ustrojstwa, potem z drugiej strony. Następnie jedna stronę zatkać i wlać np. Tenzi gran smog. Po 30minutach znowu podłączyć maszynę i przepychamy wodą. Osuszyć i na auto. Filtr jak nowy jeździ już 3 lata bez żadnych problemów.

0
Daniel 2019-11-08 20:51:40

A ja cenię w swoim samochodzie DPF. Odpowiednio o niego dbam czyszcząc w serwisie. Może dlatego nie mam problemów o których inni wspominają. Wolę żeby się tym zajęli profesjonaliści.

0
Marcin:) 2020-03-05 14:28:10

Fajna strona, gdzie pokazujecie jak czyścić dpf domowymi sposobami. Jeżeli filtr nie jest aż tak bardzo brudny, to zapewne to poskutkuje.

Jacek 2020-03-07 00:22:41

Regeneracja pasywna odbywa się podczas jazdy bez ingerencji sterownika i żadnych dotrysków warunkiem jest osiągniecie odpowiedniej temperatury wydechu (450 FAP, 600 DPF), natomiast regenerację aktywną wymusza sterownik dawkując dodatkowe paliwo w fazie wydechu w celu zwiększenia temperatury spalin i może się odbywać zarówno w korku jak i podczas jazdy.

0
Zeit Geist 2021-03-17 09:30:18

Większość z Was - piszących tu "DA SIĘ" albo "sam wyczyściłem" - przeczytało - skądinąd świetny artykuł - ale na... czytaniu się u was skończyło...
Generalnie art mówi wam - że w procesie eksploatacji DPF zbiera sadze - tzw "cząsteczki stałe" i w zaprogramowany sposób, w zależności od kilku algorytmów (np czujnik ciśnienia różnic, przebieg od ost. wypalania itd) albo ECU, albo poprzez komp diagnostyczny - następuje WYMUSZENIE wypalania. W art napisali wam - że w zależności od systemu - warunki takiego wypalenia muszą być dosyć drastycznie określone (nie dotyczy wymuszenia wypalania z wykorzystaniem interfejsu diagnost.)

Jednak autor artykułu - mówi wam również o innym procesie - następującym SYMULTANICZNIE do cykli "wypalania" (które są odwracalne) i jest to proces ZBIERANIA SIĘ POPIOŁU - prowadzący do sukcesywnego spadku wydajności filtra DPF. Aż do jego TOTALNEGO zatkania.
Pozbycie się złogów tego popiołu z filtra DPF - metodą chałupniczą - domową jest NIEWYKONALNE.

I tak w skrócie - należy zrozumieć ten artykuł. Ale jestem pewien, że za chwilę znowu ktoś napisze - "a ja se sam wyczyścił" Karcherem, płynem do kominków, czy tam "wodom świenconom" Ech...