Regeneracja filtra cząstek stałych DPF FAP

11 stycznia 2018

Na straży środowiska – filtr cząstek stałych.


   Wiele osób podchodzi bardzo sceptycznie do obecności w swoim samochodzie filtra cząstek stałych znanego jako DPF albo FAP. Na tyle sceptycznie, by łamać prawo, usuwając go z konstrukcji samochodu. Pomijając kwestię zagubionego sterownika silnika, który otrzymuje fałszywe informacje z czujników i kolokwialnie mówiąc, wariuje, nieodpowiednio dobierając dawki wtrysku i ilość tłoczonego powietrza, usuwając DPF z samochodu tracimy homologację i żaden rzetelny mechanik nie powinien dopuścić takiego samochodu do ruchu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że od września 2017 jest on obowiązkowy we wszystkich dieslach, w których uwzględniono go w konstrukcji, czyli w zasadzie w każdym samochodzie z silnikiem diesla wyprodukowanym po 2006 roku. Warto w tym miejscu nadmienić, że dla samochodów bez filtra cząstek stałych, miasta takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław rozważają zamknięcie dostępu do centrów miast.

 

Filtr z BMW E60 na stole w pracowni
Regeneracja filtra cząstek stałych DPF FAP BMW E60

 

 

DPF, czy to rzeczywiście takie straszne?


   Teoria pracy filtra DPF jest stosunkowo prosta i sprowadza się do działania bardzo podobnego dla wszystkich filtrów – wychwytywanie i magazynowanie zanieczyszczeń. Jednak praca w warunkach, jakie fundują filtrom spaliny, sprawia, że wykorzystanie możliwości filtrujących DPF-a, odbywa się nieco szybciej, niż moglibyśmy sobie tego życzyć. Przepychane przez węglik krzemu spaliny zostawiają na nim sadzę i tlenek węgla, co finalnie doprowadzi do jego zapchania i utraty właściwości. Jednak w nowoczesnych silnikach, sterownik EDC we współpracy z czujnikami, potrafi rozpoznać to, że filtr jest zapchany i może wywołać procedurę pasywnej regeneracji. Jest to tak zwane wypalanie DPF-a na postoju. Za pomocą dodatkowego wtrysku paliwa w suwie wydechu jest ono tłoczone do DPF-a gdzie spala się podnosząc temperaturę wewnątrz filtra powyżej 600 stopni (ponad 400 dla FAP) co pozwala na wypalenie sadzy w DPF i nagromadzonych zanieczyszczeń. Odbywa się to na postoju na wysokich obrotach silnika a cały proces trwa do killkunastu minut. Jednak przerwanie go, może prowadzić do powstawania błędów w komputerze silnika. Poza tym skuteczność takiej pasywnej regeneracji nie przekracza 80% i dodatkowo powoduje powstawanie popiołów, które skutecznie zablokują filtr (zazwyczaj po 150-200 tysiącach kilometrów). Czy konieczna jest wtedy wymiana całego DPF lub chociaż jego wkładu? Absolutnie nie.

 

Filtr cząstek stałych z Forda Mondeo przed regeneracją w pracowni
Regeneracja filtra cząstek stałych DPF FAP Ford Mondeo

 

 

Regeneracja mokrego i suchego DPF


   Jedyna różnica pomiędzy suchym a mokrym DPF-em jest taka, że "mokry", zwany FAP (pochodzi z francuskiego koncernu PSA, stąd akronim od francuskiego filtre a particule) wykorzystuje dodatkowo tlenek ceru zwany ceryną, który dodawany w niewielkich dawkach do paliwa sprawia, że temperatura "wypalania" DPF-a może być mniejsza o nawet 200 stopni. Nie zmienia to jednak zasady pracy ani regeneracji filtra. Dopóki wypalanie filtra cząsteczek stałych przynosi współmierne do poświęconego czasu rezultaty, warto z niego korzystać. Wszelkie preparaty służące do poprawy działania filtra i jakości spalin trafiających na FAP, są jak najbardziej wskazane, lecz co w sytuacji, kiedy nasz DPF jest pełen popiołu i komunikat o zapchanym DPF-ie pokazuje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów po czyszczeniu? Wtedy półśrodki w postaci preparatów czyszczących DPF nie zdadzą się na nic, a nas czeka regeneracja/czyszczenie DPF-a.

 

Filtr z Mazdy Piątki przed regeneracją
Regeneracja filtra cząstek stałych DPF FAP Mazda 5

 

 

 

Metodyka czyszczenia filtra cząstek stałych


  Na temat filtra DPF krąży wiele opinii, niemniej jest również historii o jego regeneracji. Pomijając wszechobecne w internecie niezgodne z prawem oferty usuwania DPF-ów, jest również sporo ofert zakładów zajmujących się regeneracją i czyszczeniem filtrów. Wybierając zakład, któremu powierzymy nasz samochód, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na wykorzystywane technologie i stosowany proces technologiczny. Czyszczenie DPFów może odbywać się na kilku etapach i z różną skutecznością – po pierwsze wspomniane dodatki chemiczne – owszem skuteczne (a w przypadku mokrych DPF, czyli FAP niezbędne), lecz jedynie w przypadku kiedy do czynienia mamy z filtrem zapchanym sadzą, a nie popiołem. Czyszczenie ultradźwiękowe jest w zasadzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie narusza konstrukcji filtra, jest nieinwazyjne dla węglika krzemu, nie powoduje topnienia tlenku ceru, czyli ceryny w mokrych FAP-ach, lecz sprawdza się praktycznie jedynie w przypadku najmniejszych modeli i nie gwarantuje usuwania wszystkich mineralnych osadów. Kolejną stosowaną przez warsztaty, a nie do końca wartościową metodą jest wypalanie DPF-ów w piecach. Tutaj już można wymienić cały szereg komplikacji, które mogą mas czekać po tak "zregenerowanym" filtrze. Po pierwsze naruszana jest konstrukcja, filtr musi być na nowo spawany, można doprowadzić do uszkodzenia metali szlachetnych stosowanych w filtrze, na pewno dojdzie to roztopienia ceryny i osadzenia się jej na ściankach oraz całość trwa nawet 48 godzin. Najlepszym sposobem regeneracji DPF-ów jest wykorzystanie specjalnie przygotowanych do tego maszyn, dedykowanych do autoryzowanych serwisów. Niestety rzeczywistość szybko weryfikuje dobre plany – zakładów zajmujących się taką najwyższej jakości regeneracją jest niewiele, większości nie stać na porządny sprzęt, a proces zamiast kilku godzin trwa do kilku dni, a co za tym idzie, cena jest wyższa, jakość niższa, a za czyszczenie DPF nie powinniśmy zapłacić więcej niż kilkaset złotych. Średnia cena czyszczenia DPF to 500 - 600 złotych

 

Oceń:
/ Aktualna ocena: 5.00

Komentarze

Dawid 2019-01-18 14:50:35

Dobrze, że ktoś w porę wpał na to, żeby zamontować DPF w autach, bo byśmy mieli smog jak niektórych filmach Science Fiction.

0
Grzesiek 2019-01-18 15:08:43

Bardzo ciekawe rzeczy można się dowiedzieć dzięki temu artykułowi, zawsze myślałem, że jak filtr jest już na maksa zapchany to nie da się z tym nic zrobić, a tu proszę takie miłe zaskoczenie.

2
maciek 2019-01-21 15:22:11

A ile u Was takie czyszczenie kosztuje?

-3
Hektor 2019-01-21 15:33:30

Teraz przynajmniej wiem po co czyszczenie! :)

2
dieslek443 2019-01-21 15:37:33

Jak dobrze, że ktoś wymyślił coś takie jak regeneracja DPF-a! Artykuł bardzo fajny, polecam przeczytać.

1
darek32 2019-01-22 09:24:48

Ja swój DPF czyściłem u was i używacie chyba jakiejś metody z użyciem wody prawda? Jak do tej pory auto jeżdzi bez zarzutów, także z czystym sercem polecam taką opcję regeneracji.

0
wiktor 2019-01-22 11:10:45

Artykuł pierwsza klasa. Szacun.

-1
Artur 2019-01-22 13:34:09

Czyli czyszczenie i regeneracja filtra to to samo? Czy to dwie różne czynności osobno czyszczenie a osobno regeneracja filtra cząstek stałych czy to dwie nazwy tego samego?

-1
Karolina 2019-01-22 15:23:56

Czyli lepiej regenerować?

-1
oleksy 2019-01-23 09:26:16

Regeneracja o wiele skuteczniejsza niż wypalanie, no i przede wszystkim bezpieczniejsza, dlatego polecam tę metodę. Artykuł bardzo dobrze napisany!

0
Marcin6585 2019-01-23 11:18:45

Jak dobrze, że istnieje opcja regeneracji, znacznie mniejszy koszt niż kupno nowego.

2
Pjoter 2019-01-23 13:42:39

Wyczyszczony filtr sprawuje się jak należy - nie miałem gdzie tego wam napisać ale jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam. Piotrek

0
kazek2 2019-01-24 12:26:53

Co jak co, ale ceny to macie najlepsze w województwie, a jak nie w całej Polsce, oby tak dalej!

3
Rico 2019-01-24 13:45:32

A jak się samemu wyczyści to można dostać medal z ziemniaka haha bo można, dopóki się nie zapcha popiołem, a jak już się zapcha popiołem to tylko regeneracja niestety.

3
Wirulek 2019-01-24 15:21:21

Słyszałam o różnych środach czyszczących dpfy, dostępnych na necie, stosował ktoś kiedyś takie coś, pomaga?

1
Maniekk 2019-01-25 10:31:36

600 zł to spoko cena. Wszędzie innej słyszałem 900/1000 zł

-3
YYYYY NIE WIEM 2019-01-25 12:27:14

Widziałem jedną firmę co miała tak niskie ceny jak wy, ale oni wypalali te filtry serwisowo, podpinali pod komputer i rozpoczynali procedurę wymuszonego wypalania, ale u mnie to nie działa, ja nie mam tam sadzy tylko sam popiół. Wy też wypalacie czy inaczej?

-1
pioternosacz 2019-01-28 08:29:30

Filtrom cząstek stałych mówie stanowcze TAK! Dbajmy o to co dała nam matka natura :)

Eleusz 2019-01-28 10:39:48

Regeneracja świetna sprawa, znacznie tańsza niż nowy DPF.

BONIFACY 2019-01-28 11:41:54

@Wirulek Raczej znajdziesz preparaty do zmniejszenia produkcji sadzy niż do czyszczenia DPF

2
burek34 2019-01-29 08:29:56

Regeneracja ratuje nie raz filtry, cena nowych niestety dosyć wysoka.

Fabianekkk 2019-01-29 10:27:38

Nooo tak patrzam i faktycznie, ceny bardzo przystepne macie, tylko ja aż z okolic Gdańska jestem? Ale da się kurierem do Was wysłać tak??

2
PDW 2019-01-29 15:34:58

@artur No nie no przecież o tym jest artykuł, że jedno i drugie jest od siebie różne jak efektowne i efektywne. Wypalanie jest efektowne, a regeneracja efektywna. Pozdrawiam

3
kaczorek23 2019-01-30 08:29:30

Jak się o auto dba, to i filtr działa jak trzeba!

-2
RobcioPopcio 2019-01-30 10:22:35

@Fabianekkk pewnie, że się da, ja z Katowic jestem i też wysyłałęm do nich :)

1
yhym 2019-01-31 14:25:44

@Artur to są dwa różne procesy

-3
bbme11 2019-01-31 15:30:20

@Maniekk też jestem zaskoczony, bo w jedne firmie to powiedzieli ponad 1000. Dobrze, że w interniecie znalezłem kontakt właśnie do Boscha i zaoszczędziłem pieniądze :)

0
Dystrybutor 2019-02-01 13:37:03

Bonifacy Są też preparaty do czyszczenia DPF, bo pozwalają na rozbijanie zbryleń sadzy a to poprawia właściwości dopalania sadzy. Popiołów Ci nie usunie, nie rozpuści ani nie sprawy, że wyparują. Ale sadzę wypalisz lepiej.

2
Czesław 2019-02-01 14:30:47

Czyszczenie czyszczeniem ale najlepsza to regeneracja jednak będzie.

-1
Hipolit 2019-02-01 15:30:40

Płacisz 500 zł i masz DPF jak nowy. Super, po co przepłacać za nowy z fabryki, skoro u was po regeneracji DPF działa bez zarzutów.

0
RaQ 2019-02-04 13:55:20

Da się czyścić samemu, a jak się nie da, to trzeba do regeneracji wysłać, ale wybierajcie rozsądnie bo połowa to wypalacze, a tego się nie da wypalić tak serio serio

4
Wirulek 2019-02-04 14:19:59

@BONIFACY a te preparaty K2?? Niby one są do czyszczenia dpf :O

-2
Oskiski 2019-02-04 15:25:56

Świetne rozpoczęcie artykułu : Na straży środwiska - filtr cząstek stałych. Miód ma moje uszy i od dzisiaj moje motto! :)

3
Iwek5 2019-02-05 08:28:51

Jak się o auto dba i regularnie serwisuje, to potem nie trzeba kupować nowego filtra, tylko wystarczy wyczyścić.

0
Adek 2019-02-05 10:24:04

@ Dokładnie! Mis się tam z dpfem nic nigdy nie dzieje

-1
Gruzin 2019-02-05 14:14:07

TO FILTR MOŻNA CZYŚCIĆ???!!!

1
Zefir6 2019-02-06 08:31:47

Oj filtr nie taki straszny, jak się dobrze o niego dba, zresztą tak jak i o całe auto.

szczery 2019-02-06 12:09:08

@Karolina zgadza się znacznie lepiej regenerować dpfa niż czyścić samemu.

Stefcio 2019-02-07 15:38:38

Ale się ogromne te dpfy wydają, ile to może tak mniej więcej ważyć?

iguś 2019-02-08 14:56:59

@Gruzin tak filtry cząstek stałych się czyści.

Krzysiek 2019-02-11 12:25:57

Co jaki czas trzeba czyścić te dpfy? Bo właśnie niedawno zakupiłem auto i nawet nie wiedziałem, że jest ten filtr, dopiero kilka dni temu jak mi się kontrolka zaświeciła się zorientowałem....

SPec 2019-02-11 13:39:30

Do czyszczenia DPF też są specjalne preparaty, tylko nie wiem jak się nazywają chyba eloys.

Staszek Pec

Wacław 2019-02-12 10:01:48

@maciek z tego wiem to jakieś 600/700 zł u nich to kosztuje, z resztą masz cennik na górze ;)

Oicfets 2019-02-12 13:25:29

Stefcio, a no taki z ciężarówki to w czterech chłopa ciężko dźwignąć :D

Łukasz 2019-02-13 10:23:57

Szkoda, że mam do Was tak daleko...Mam właśnie filtr dpf do czyszczenia, ale ja niestety aż z Zielonej Góry jestem

strażnik marzeń 2019-02-13 11:21:34

ja to miałem piękny sen, a mianowicie taki, że dpfy się nie zapychają :D

black 2019-02-14 09:49:49

Po moich ostatnich przeżyciach, teraz do czyszczenia mojego dpf tylko wysyłam do was

Felicjan 2019-02-14 11:58:37

Witam, a kupie u Was czujnik temperatury spalin do auta honda CR??

Rasa 2019-02-15 09:28:22

Czyli po wypaleniu mogę używać środków do czyszczenia DPF i wtedy będę miała pewność, że jest okok?

Waleruś 2019-02-15 11:08:43

@Wirulek i jak próbowałeś tych preparatów K2???

Karo 2019-02-18 10:26:39

Warto dbać o środowisko mamy je tylko jedno tak ja zdrowie :D

Wirulek 2019-02-18 12:00:58

@Waleruś kupiłem właśnie te preparaty do czyszczenia dpf, ale jeszcze nie czyściłem nimi, jak to zrobię to dam znać co i jak :P

BartiK 2019-02-19 10:14:14

Dla mnie 600 zł za czyszczenie to drogo, nie da się gdzieś taniej zregenerować dpfa?

robcio p 2019-02-20 11:19:36

@Artur no w zasadzie regeneracja to czyszcenie dpf

Pan_Patryk_Pojechał_Na_Biwak 2019-02-21 10:57:35

Te z samochodów ciężarowych ważą kilkadziesiąt kilo, to wielkie beczki normalnie, a jak pełny to sam nie podniesiesz, bez szans

Sylwunia 2019-02-21 11:09:46

@Eleusz pewnie nie ma lepszej opcji od regeneracji dpf

Marek D 2019-02-22 11:08:34

Witam... jaki będzie koszt regeneracji filtra dpf do citroena jumper 2.2 i jaki czas oczekiwania na zregenerowanie dpf ?

obcykany mechanik 2019-02-25 10:46:38

@Gruzin dpfy można czyścić, myć, regenerować, wypalać, metod naprawy jest sporo :) Pozdrawiam

spokojny 2019-02-26 10:51:06

DPF nie jest zły, jak każdą inną część wystarczy dać do regeneracji i spokój będziecie mieć przez długi czas :)

sweep 2019-02-27 12:17:15

Jak się dobrze wyczyści dpfa to nie ma bata, nie będzie się już zapychał, wiem to z własnego doświadczenia, ale najlepiej to w warsztacie wyczyszczą na specjalnej maszynie :)

Allanek 2019-03-04 12:40:43

Ja właśnie zakupiłem te preparaty do filtrów dpf z K2, bo podobno dobre są :) wypróbuję je i dam Wam znać czy coś pomogły :)

cypis 2019-03-05 14:39:25

Nie zastanawiajcie się co robić w przypadku zapchania dpfa tylko od razu oddajcie filtr do regeneracji...

BartekT 2019-03-06 15:16:40

Szkoda, że nie wiedziałem, że u Was tak tanio mogę zregenerować dpfa :( ja aż tysiąc złotych zapłaciłem.

klient2 2019-03-07 15:15:14

Regenerujecie dpfy do wszystkich modeli aut czy tylko określone marki?

Czeki41 2019-03-11 08:38:45

Ta cała regeneracja to super sprawa, niektóre filtry to dosłownie dostają nowe życie!

Jarek M 2019-03-11 14:18:10

Ooo 600 zł to na prawdę świetna cena u Was, bo gdzie bym się nie zapytał to znacznie więcej chcą.

Wicio 2019-03-12 08:34:46

Te filtr w autach to zostały wprowadzone ze względu na normy emisji spalin prawda? Podpisuje się pod tym i jak najbardziej popieram.

Bartek_G 2019-03-12 12:25:03

Witam, a ja bym chciał kupić u Was używany, zregenerowany dpf, byłaby taka opcja?

Natan 2019-03-13 08:25:18

@Stefcio To zależy, są filtry mniejsze i większe, ale tak od 10 do 15 kilogramów to takie do zwykłych aut ważą. Takie ciężarowe to już trochę więcej.

pyku 2019-03-13 14:12:34

@Oicfets serio aż takie ciężkie te dpfy od samochodów ciężarowych?

Michaś 2019-03-14 08:30:07

@pyku No niestety troche to waży, ja swój filtr jak wysyłałem kurierem do regeneracji, to na specjalnej palecie.

Edi 2019-03-15 08:29:48

Cena za czyszczenia bardzo przystępna, mogę prosić o jakiś numer kontaktowy?