Czyszczenie filtra cząstek stałych FAP DPF i katalizatorów

12 lutego 2018

   Właściwa eksploatacja zapewnia dłuższy żywot części eksploatacyjnych, to jasne. Co jednak zrobić, kiedy część eksploatacyjna mimo wszystko zużywa się, a jej wymiana kosztuje tyle, co połowa naszego ukochanego diesla? Z takim pytaniem ścierają się na co dzień wszyscy użytkownicy nowoczesnych samochodów z silnikiem wysokoprężnym wyposażonym w filtr cząstek stałych. Odpowiedź jest prosta, czyścimy i regenerujemy.

Czyszczenie filtra DPF


   O tym, jak bardzo ważne jest okresowe wymienianie filtrów, przekonał się w swoim życiu każdy użytkownik auta. Konsekwencje zazwyczaj są znacznie bardziej kosztowne niż koszt wymiany filtra. Jednak w przypadku filtra DPF sytuacja jest nieco inna, ponieważ nie ma on bezpośredniego wpływu na podzespoły pracujące w samochodzie i użytkownicy samochodów, w których był on instalowany fabrycznie, decydowali się na jego usunięcie i przeprogramowanie sterownika. Na szczęście od września tego roku jest to proceder nielegalny i miejmy nadzieję, ograniczy to ilość produkowanych w ten sposób niebezpiecznie trujących, a zamaskowanych na naszych drogach aut. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że wymiana tego filtra jest bardzo droga, nic dziwnego, że kierowcy poszukują sposobów na zminimalizowanie kosztów eksploatacji jakie wywołują objawy zapchanego filtra DPF. Wynika więc z tego, że niewiele osób wie, w jaki sposób można naprawdę niewielkim kosztem wyczyścić filtr cząstek stałych.
 
 
Serwisant montuje filtr dpf do regeneracji w maszynie
Czyszczenie filtra cząstek stałych DPF FAP
 

Dopalanie sadzy w DPF


   Często spotykamy się ze sformułowaniem "dopalanie DPF". Jest ono błędne, ponieważ DPF można wypalić, lub dopalić zgromadzoną w nim sadzę. Sadza to nic innego jak powstałe w efekcie niecałkowitego spalania oleju napędowego zanieczyszczenia oparte na cząsteczce węgla. Wśród "komponentów" możemy znaleźć tlenki siarki, metali, węglowodory i związaną parę wodną. Dodatkowo w filtrach mokrych zwanych FAP, gdzie stosuje się wzbogacający paliwo środek bogaty w tlenek ceru, zbiera się właśnie ów tlenek zwany ceryną, a którego dopalenie w filtrze jest niemożliwe. I o ile sadza w odpowiednich warunkach, z odpowiednią ilością tlenu, zmieni się w bezwonny, bezbarwny gaz, tak ceryna po spaleniu pozostawia charakterystyczny brązowy popiół. To on jest przyczyną zapychania się filtra DPF bez możliwości dopalenia zanieczyszczeń. Wypalanie DPF na postoju zazwyczaj daje wymierne i satysfakcjonujące efekty. Jak wymusić wypalanie DPF? Niestety tylko po podłączeniu do komputera, jednak najczęściej inicjowany jest on automatycznie.

 
Filtr DPF FAP do regeneracji w maszynie do czyszczenia DPF
Filtr cząstek stałych DPF FAP w trakcie czyszczenia
 

Czyszczenie DPF poza eksploatacyjne


   Ponieważ, jak wspomnieliśmy, nie można pozbyć się pozostałości tlenku ceru poprzez dopalanie sadzy, znaleziono oczywiście sposoby, aby filtr cząstek stałych można było czyścić po demontażu. Takiej regeneracji jest kilka sposobów. Jednak niewiele z nich jest naprawdę skutecznych.

   Pierwszym sposobem, jakim warsztaty radzą sobie ze zużytymi DPF-ami jest wyżarzanie. Polega on na fizycznym rozcięciu korpusu, metalowej obudowy filtra i umieszczenie go w piecu, następnie, po 24-48 godzinach jest on wyjmowany, przedmuchiwany sprężonym powietrzem i na powrót spawany. Jest to proces czasochłonny, drogi i nierzadko nieskuteczny. Z powodu naruszenia integralności konstrukcji spada wytrzymałość temperaturowa konstrukcji i mogą pojawić się nieszczelności. Jednak w porównaniu z drugim zagrożeniem, jakie niesie ten proces "regeneracji", wydaje się absolutnie błahy. Otóż w tak wysokiej temperaturze, jakiej poddawany jest filtr, może dojść i najczęściej dochodzi do rozpuszczenia się tlenku ceru i platyny, które tracą swoje właściwości, a dodatkowo zapychają pory ceramicznej struktury węglika krzemu, z którego zbudowane są kanały wkładu DPF-a. Takie wypalanie DPF (VW) nie tylko nie pomaga, ale również szkodzi.

 
 
Instalacja filtra w urządzeniu do czyszczenia DPF
Urządzenie do czyszczenia filtrów cząstek stałych

 

 

 
   Innym sposobem jest czyszczenie ultradźwiękowe. Za pomocą specjalnych myjek ultradźwiękowych poddaje się filtry działaniu intensywnych ultradźwięków, co powoduje tworzenie się mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, implodujących wewnątrz konstrukcji filtra. Jest to stosunkowo nieinwazyjna metoda, która pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń innych, niż olejowe, nagary z oleju niestety nie poddają się tak łatwo działaniu ultradźwięków. Warto jedno jednak wspomnieć, że w przypadku dużych filtrów metoda ta jest nieskuteczna i tylko w przypadku najmniejszych egzemplarzy DPF-ów można mówić o względnej skuteczności. Na pewno jest to rozwiązanie bezpieczne zarówno dla regenerowanego elementu, jak i dla jego katalitycznych właściwości.

   Ostatnim sposobem na czyszczenie filtra DPF jest wykorzystanie specjalnych maszyn dedykowanych do czyszczenia filtrów cząstek stałych. Wykorzystując ogromne ciśnienie i odpowiednie środki ułatwiające rozbijanie zgromadzonych cząstek sadzy, wypłukuje się z filtrów zanieczyszczenia i popioły pochodzące z utleniania tlenku ceru. Jest to metoda, która posiada nawet do 98% skuteczności i jest w tym momencie najlepszym sposobem na odzyskanie sprawności filtra DPF. Niestety na polskim rynku niewiele jest zakładów, które mogą zaproponować podobne usługi z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Urządzenia te są drogie i wielu firm zwyczajnie na nie nie stać. Jednak jest to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób na przywrócenie niemal pełnej sprawności filtrom FAP i DPF.

 
Jeśli czytasz ten tekst być może szukałeś już:
-jak wymusić wypalanie DPF
-czyszczenie dpf warszawa
Oceń:
/ Aktualna ocena: 5.00

Komentarze

Przemysław4 2019-02-04 15:24:44

No jak czyszczenie, to oczywiśćie tylko u was, najlepsza cena i najlepsze efekty! Polecam serdecznie :)

gregori34 2019-01-29 08:27:52

Jak czyszczenie to tylko u was, polecam i będe polecać. Najlepsze efekty, no i cena dobra :D

ŁKS ŁÓDŹ 2019-01-25 12:28:36

Dobra robota chłopaczki, dobrze daje w palnik teraz jest jazda bo wcześniej coś to jeździć nie chciało.

Adrianek_M 2019-02-04 14:21:24

Właśnie w piątek dotarł do mnie wyczyszczony oraz zregenerowany filtr, dziękuję za usługę, zamontowałem i wszystko działa tak jak powinno :) Świetna robota!

Chciałem Dobrze 2019-01-28 11:39:13

@Arek https://www.filtry-dpf-fap.pl/aktualnosci/jak-wyglada-zapchany-dpf-objawy mówisz i masz kolego :)

Jon 2019-01-22 13:32:36

@Arek sprawdź sobie inne artykuły na ten temat, są na stronie głównej na samym dole, ale co prawda to prawda jest o czym u Was poczytać, naprawdę jest tego sporo.

Rokiczanka 2019-01-22 15:24:57

Dzięki temu artykułowi zaoszczędziłam duuuużo kasy, bo tylko oddałam do regeneracji i nie musiałam kupować nowego.

PawełSiwiec 2019-01-23 11:20:19

Dobrze wyjaśnione. Już teraz wiem na czym to polega wszystko.

tadek2232 2019-01-21 15:34:15

Dzięki czyszczeniu DPF-a uniknąłem wymiany go na nowego!

JacuśGacuś 2019-01-25 10:28:53

Mam zapchanego kata...Hmmm opłaca się czyścić czy lepiej jakąś używkę kupić?

Pro8le|\/| 2019-02-01 13:38:41

No ja też mam problem, bo wszędzie gdzie dzwonię, to świetnie, szybko, tanio i skutecznie, ale wypalają, a nie czyszczą. Ja chcę na czyszczenie, wypalić to mogę papierosa pod serwisem.

Gacek 2019-02-01 14:32:39

Nooo macie racje bardzo ładna ta maszyna do czyszcenia dpf, też bym chiał taką mieć :)

adam 2019-01-21 15:24:17

Super artykuł!

StaszekM 2019-01-24 15:22:33

Mam dylemat, czy kupić jakiegoś używanego kata czy dać do czyszczenia mój , jak sądzicie, co będzie lepsze?

lusia23454 2019-01-28 08:28:12

No fajnie napisane o tej regeneracji, widać że znacie się na rzeczy!

Hadrian211 2019-02-01 15:29:28

Jak regeneracja, to tylko u was. Najlepsza cenia i jakość. Polecam każdemu!

Specjalista 2019-01-23 13:41:51

No niby można samemu to wypalić ale żeby to zrobić to trzeba trochę zaryzykować, a w warsztacie wiadomo, jak zepsują to mają naprawić. :)

edko 2019-01-22 11:11:29

A samemu nie można tego wyczyścić?

Miłosz 2019-01-18 15:01:24

Ciekawy artykuł, kolega mówił, że można samemu wyczyścić DPF, tylko trzeba kupić odpowiednie środki chemiczne. Czy to prawda? Jeśli tak to jak się to wykonuje?

Michał Jach 2019-01-29 10:29:04

W tamtym tygodniu wrócił do mnie od Was wyczyszczony dpf, wszystko działa jak trzeba, samochód śmiga jak nigdy do tej pory! Jeszcze raz serdecznie dziękuję za usługę :)

miczu33 2019-01-23 09:24:37

Przeżyłem już kilka diesli w swojej karierze kierowcy, czyściłem DPF na różne sposoby i w różnych miejscach, dopiero u was zrobili to tak jak trzeba!

Specjalista 2019-02-04 13:56:32

Wyczyszczony metodą wodną filtr cechuje się identycznymi parametrami jak nowy filtr tylko regeneracja jest stosunkowo droga. Większość woła minimum 1000 złotych za czyszczenie, jak ktoś znajdzie taniej to raczej bym się nie wahał

RobertM 2019-01-28 10:41:04

Czyszczenie to tylko w wyspecjalizowanym serwisie, niestety w naszym kraju mamy ich mało.

Olgierdzik 2019-01-31 14:26:52

Przecież napisane jest, że wypalanie szkodzi, więc nie brać się nawet za to tylko do mechanika do regeneracji oddawać najlepiej.

Arek 2019-01-18 14:54:53

Fajny artykuł, ale jakie są objawy i skutki zapchanego DPF-a? O tym też bym poczytał z chęcią, można prosić o jakiś link?

Herakles 2019-01-31 15:28:58

No u mnie sie nazbierało tych nagarów, dlatego pozostała mi tylko regeneracja. Dobrze, że u was można to zrobić w dobrej cenie.

Rokiczanka 2019-01-21 15:31:59

Super! Teraz wiem co się dzieje z moim filtrem w serwisie! :D

jurekjurek 2019-01-22 09:27:00

Dobrze wiedzeć, jak wygląda czyszczenie DPF-a od podszewki. Polecam przeczytać artykuł.

fandiesli 2019-01-24 12:25:57

Czyściłem swój filtr u was i powiem szczerze, że jestem bardzo bardzo zadowolony, a jeszcze jak można sobie o tym poczytać to już niebo!

Pójdźka 2019-01-24 13:42:30

Najważniejsze że filtr można wyczyścić, bo jeszcze niedawno się nie dało i tylko wymiana, a jak wiadomo filtr jest sakramencko drogi i lepiej regenerować

@arek 2019-01-29 15:33:07

masz tu fajny artykuł Arek https://www.filtry-dpf-fap.pl/aktualnosci/jak-wypalic-dpf-czyli-regeneracja-filtra-czastek-stalych

op2323 2019-01-30 08:28:41

Fajna fotka, ta maszyna wygląda bardzo profesjonalnie, a jak jeszcze działą cuda z filtrem, to już niebo! :)

Fachowiecdpf 2019-01-30 10:24:43

@StaszekM lepiej regenerować, taniej będzie :)

Lucuś 2019-02-07 15:39:39

A dostaje się jakąś gwarancję na wyczyszczony dpf w serwisie??

Adamczyk 2019-02-26 10:52:07

@Przemysław4 u Was to znaczy u kogo?? Gdzie czyściłeś swojego dpfa??

meduza 2019-02-13 11:20:30

Kiedy mogę oddać do was mojego dpf'a? Trzeba się z wami umawiać, czy mogę przywieźć?

alanek 2019-02-19 10:15:35

@Drelich czyściłem dpfa tymi K2, średnio pomagają szczerze

jaki 2019-02-08 14:57:53

@Arek jak Ci zacznie dymić i szarpać auto, na desce się kontrolka pojawi to znaczy,że masz zapchanego dpfa.

Donals 2019-03-15 08:28:57

Czyszczenie w Boschu to według mnie jedyny ratunek dla zapchanych filtrów. Mój dzięki serwisowi otrzymał normalnie drugie życie.

Bunio4 2019-03-11 08:36:31

Ostatnio już miałem kupować nowy filtr, ale w internecie wyczytałem o tej regeneracji, zdecydowałem się i dzięki temu zaoszczędziłem dużo pieniędzy, a filtr jak nowy!

edgar 2019-02-27 12:18:04

A można jakoś inaczej dopalić tą sadzę oprócz wypalania dpf w trasie???

do BMW 2019-02-14 09:48:18

sprawdź cennik lub zadzwoń :)

jimek 2019-02-28 11:05:00

Ja tylko benzynę uznaje, odkąd wprowadzili te dpfy to nie uznają już diesla ;)

fan-bmw 2019-02-11 12:27:20

Ale chyba droga będzie taka maszyna jak na zdjęciu nie??

Godek564 2019-02-05 08:28:04

Czyszczenie i to w najlpeszej cenie i z najlepszym efektem tylko u was i będe to powtarzać każdemu!

Sylweczek 2019-02-20 11:12:22

A w Szczytnie znajdę gdzieś warsztat, który mi dokona w przystępnej cenie czyszczenia dpf??

Manek 2019-02-14 12:00:07

@fan-bmw no na pewno tania nie będzie :D

Zelmer 2019-03-12 08:33:36

Regeneracja super sprawa, ceny bardzo dobre i efekty też super.

lulek 2019-02-05 10:25:43

Akurat tutaj u Was widzę, że czyszczenie nie jest takie drogie, bo w większości serwisów podają ceny blisko 1000 złotych, niedługo skorzystam z Waszej usługi :)

bartek 2019-02-21 10:34:56

@Yxeen Tiaaaa niby wspomagają proces oczyszczania dpf, ale to nieprawda.

Qrchuck 2019-02-11 13:40:33

Jak czyszczenie to tylko w dobrej maszynie bo nie dość że czasem nic to nie daje, to jeszcze lubi się ludziom "zepsuć". Tu na filtrach jest dobrze.

edek77 2019-03-01 11:11:46

@Endorfina no przecież pisze, że jest opcja czyszczenia katalizatorów.

Kirilan 2019-02-21 10:56:08

Czyszczenie daje świetne efekty ale nie naprawia wkładu - miałem połamany jak kupiłem auto z drugiej ręki, w sensie pokruszony wkład, ewidentnie jakiś spec coś zrobił źle, może nim rzucał? nie wiem, ale kupiłem używkę za grosze, wyczyściłem i działa lux. Polecam metode

Endorfina 2019-02-15 09:27:23

Katalizator można tylko czyścić czy regenerować?

Felicjanek 2019-03-04 12:42:26

Czyszczenie dpf? Co polecacie dobrego do czyszczenia dpfów?

moluś 2019-03-12 12:54:59

Prepraty K2 rzeczywiście pomagają w wyczyszczeniu dpfa, testowałam i polecam ;)

Drelich 2019-02-12 10:04:34

A czyściliście kiedyś dpfa tymi preparatami K2 może ???

Fajny artykuł 2019-02-05 14:13:30

Jak w opisie. Może być. A dacie więcej zdjęć z procesu regeneracji albo na przykład fotki wydruków parametrów?

Janek 2019-02-15 11:10:29

@StaszekM tak szczerze mówiąc to na pewno lepiej będzie swój zregenerować, bo nigdy niewiadome na jaką używkę się trafi, może też zaraz będzie regeneracji wymagał i co wtedy? Podwójny koszt się robi.

Oktawia 2019-03-13 08:23:48

Ktoś czyścił filtr tymi myjkami ultradźwiękowymi? Dobre to?

denis 2019-03-05 14:40:19

A katalizatory też się czyści w specjalnych maszynach jak dpfy czy jak?

Zachary 2019-02-06 08:31:07

No no, te maszyny ze zdjęć prezentują się super. Jak jeszcze dają takie super efekty, jak piszecie, to jestem na tak!

Nono 2019-02-12 13:24:02

Hoho widzę, że tutaj więcej specjalistów niż artykułów :D

RychuP 2019-02-22 11:46:35

@Endorfina katalizatory można i czyścić i regenerować :P

szatedym 2019-02-18 10:25:57

Czyli jednak jedno i drugie to to samo czy jednak nie?

majster 2019-02-25 10:48:21

Cześć wszystkim, ja bym chciał sam sobie poradzić z wyczyszczeniem dpfa, środki K2 odradzacie, w warsztacie to drogo, nie stać mnie szczerze... więc jakie metody jeszcze polecacie, takie żebym sobie sam je zrobił?

żelek 2019-03-06 15:17:33

Spróbuje dzisiaj sam sobie wyczyścić dpfa, ciekawe, co z tego wyjdzie :D

tomuś 2019-03-13 14:13:25

@Przemysław4 a mogę kolego wiedzieć do jakiego samochodu regenerowałeś dpfa i ile zapłaciłeś :)

słonik 2019-02-06 12:10:41

@JacuśGacuś jak kupisz używkę to też niewiadome jak długo Ci posłuży i czy nie będziesz musiał tego używanego regenerować, więc lepiej swój ratować.

BMW 2019-02-13 10:19:18

Witam serdecznie, Mam samochód BMW e90 143km, jaki będzie koszt regeneracji filtra???

Devil 2019-01-31 13:55:51

Arek nie chwal się, że znalazłeś naszą stronę haha zresztą pewnie nie było trudno

Yxeen 2019-02-18 12:02:31

@Drelich preparaty K2??? To są te co czyszczą dpfy z sadzy???

doktorek 2019-03-07 15:16:13

@Yxeen tak dokładnie one są do filtrów dpf kolego ;)

Jerzyk 2019-03-14 08:28:11

@edgar No oczywiście, wystarczy filtr oddać do serwisu i załatwią to za ciebie.