Filtr DPF – Czy można uniknąć jego usterki i kosztownych napraw?

Uniknąć awarii filtra cząstek stałych możemy przede wszystkim dzięki prawidłowej eksploatacji pojazdu i regularnej kontroli jego stanu.
Auto wyposażone w DPF wymaga cyklicznej jazdy na dłuższych odcinkach, podczas których jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do samoregeneracji, czyli wypalania zalegającej w nim sadzy. Powinniśmy unikać gwałtownych manewrów na zimnym silniku, a przede wszystkim pokonywania wyłącznie krótkich dystansów.
Równie ważną rolę w zapobieganiu występowania usterkom ma regeneracja filtra DPF, która pozwala na przywrócenie podzespołowi pełniej sprawności o wiele niższym kosztem niż zakup nowego, co jest też bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Zregenerowany filtr może posiadać takie same właściwości, jak ten nowy.. Wykonanie oczyszczania DPF jest możliwe, gdy jest on w dobrym stanie technicznym i nie posiada uszkodzeń mechanicznych. Usługa pozwala na dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń nagromadzonych wewnątrz podzespołu podczas eksploatacji. Przywraca prawidłowe funkcjonowanie DPF i pozytywnie wpływa na wydajność silnika.
Profesjonalnie wykonane czyszczenie filtra DPF odpowiednio dobraną przez fachowca metodą pozwala na dalszą, długą oraz bezproblemową eksploatację pojazdu bez ponoszenia dużych kosztów.
Możesz znacząco przedłużyć żywotność filtra i zaoszczędzić na jego naprawie pamiętając, że profilaktyka to klucz do sukcesu!

Zregenerowany DPF

 • check

   

 • check

   

 • check

   

 • check

   

 • check

  Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Serwis regeneracji filtrów DPF

Jakie są zagrożenia związane z filtrem DPF?

Niestety, filtr DPF nie jest bezproblemowy. Z czasem może ulec zapchaniu, co prowadzi do szeregu problemów:

Spadek mocy i problemy z przyspieszaniem - zapchany filtr obciąża silnik, co obniża jego wydajność.
Wzrost spalania - zatkany DPF wymusza na silniku cięższą pracę, co oznacza większe zużycie paliwa.
Dymienie i nieprzyjemny zapach spalin – jest to sygnały, że filtr jest mocno zanieczyszczony i wymaga szybkiego czyszczenia.
Tryb awaryjny - w skrajnych przypadkach filtr cząstek stałych może się tak zapchać, że pojazd przejdzie w tryb awaryjny, ograniczając jego moc i uniemożliwiając dalszą jazdę.
Uszkodzenie silnika - ekstremalne zaniedbanie DPF może doprowadzić do jego rozszczelnienia i przedostania się sadzy do jednostki napędowej, co wiąże się z kosztownymi naprawami.

Czy opłaca się regenerować DPF?

Zregenerowany Filtr DPF do wysyłki

Decyzja o regeneracji filtra cząstek stałych zależy od kilku różnych czynników, jak stanu podzespołu, kosztów jego regeneracji w porównaniu z zakupem nowego DPF, stanu technicznego pojazdu. W większości przypadków regeneracja DPF jest skuteczna i w pełni opłacalna, w szczególności, gdy filtr nie jest znacząco uszkodzony, a koszt naprawy jest znacznie niższy niż zakup nowego elementu. Najistotniejsze jest jednak, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z doświadczonym fachowcem, który precyzyjnie oceni stan techniczny filtra i pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Jak dbać o DPF, żeby nie uległ usterce?

Stosuj odpowiedni olej silnikowy - olej przeznaczony do DPF-ów ułatwia wypalanie zalegającej sadzy i chroni filtr cząstek stałych przed uszkodzeniem.
Pokonywanie wyłącznie krótkich tras – częste, wyłącznie krótkie dystanse sprzyjają gromadzeniu się sadzy w DPF-ie. Raz na jakiś czas wybierz się w dłuższą trasę, aby zapewnić odpowiednie warunki do samoregeneracji.
Używaj preparatów wspomagających oczyszczanie DPF - dostępne w sklepach motoryzacyjnych środki pomagają usunąć z filtra sadzę i przywrócić jego pełną drożność.
Regularnie sprawdzaj stan filtra- w serwisie można sprawdzić poziom zapełnienia filtra i w razie potrzeby przeprowadzić jego profesjonalne czyszczenie.

Dbając o filtr cząstek stałych, unikniesz kosztownych awarii i przedłużysz żywotność swojego Diesla.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Piotrek
star star star star star
Wystawiono Ponad 2 tygodnie temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Witam, czyszczenie filtra Peugeot 3008 1.6 hdi - jaka cena?
Maciek
star star star star star
Wystawiono Ponad 2 tygodnie temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Witam. Czy jest możliwość zakupić i od razu zamontować w moim filtrze złącze elastyczne? Jest ju uszkodzone i nie opłaca się go spawać. pOZDRAWIAM
Mirek
star star star star star
Wystawiono Ponad 2 tygodnie temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Dzien dobry. Co ile powienien sie wypalac dpf w golfie IV?

Popularne wpisy