Subpage photo

Gdzie w samochodzie znajduje się DPF? Jak go szukać?

Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 4 minuty
E-mail Skopiuj link
Oceń:
/ Aktualna ocena: 0.00
Filtr po odnalezieniu w samochodzie został wymontowany do regeneracji
Gdzie w samochodzie znajduje się DPF? Jak go szukać?

 

Filtr cząstek stałych DPF to element samochodów z silnikiem Diesla, który budzi wiele emocji zarówno wśród użytkowników diesli, jak i wśród mechaników czy osób zabiegających o ochronę środowiska. Temat filtrów DPF jest na tyle istotny, że postanowiliśmy Ci go przybliżyć, wskazując funkcje filtra DPF oraz miejsce, w którym filtr ten się znajduje. Po przeczytaniu artykułu zyskasz wiedzę, gdzie szukać filtra DPF w swoim samochodzie.

 

Znaleziony w układzie wydechowym i wymontowany do regeneracji filtr cząstek stałych
Jak znaleźć DPF w samochodzie?

 


Po co montuje się DPF w pojazdach?

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, pojazdy działające na zasadzie silnika wysokoprężnego Diesla muszą być wyposażone w filtry cząstek stałych, znane pod skrótem DPF wywodzącym się od angielskiej nazwy Diesel Particulate Filter. Konieczność posiadania DPF wynika ze względów ochrony środowiska naturalnego i wezwania do ograniczenia emisji cząstek węgla oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. W przypadku DPF filtratem są spaliny, które powstają przez spalanie oleju napędowego w silniku wysokoprężnym. Do zadań filtra cząstek stałych należy oczyszczenie spalin z drobin węgla, węglowodorów oraz tlenków metali, które nie powinny dostawać się do naszego krwiobiegu, układu pokarmowego czy układu oddechowego. Cząsteczki, które pozostają w filtrze, mają bardzo małe średnice, jednakże pory filtra DPF są jeszcze mniejsze, więc drobiny pozostają na nich. Z biegiem czasu ilość nagromadzonych sadzy oraz popiołów wzrasta, przy czym sadze można poddać wypaleniu, natomiast popioły da się usunąć jedynie w specjalistycznej pracowni.

Działanie filtra cząstek stałych DPF nie sprowadza się jedynie do mechanicznego filtrowania spalin, gdyż w filtrze tym dochodzi także do spalania sadzy, które zachodzi po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w granicach około 400 stopni Celsjusza. Wypalanie sadzy przedłuża żywotność i funkcjonalność filtra DPF, jednakże aby doszło do procesu spalania sadzy, samochód powinien pokonać odpowiednio długą trasę, najlepiej na drodze ekspresowej lub autostradzie, ponieważ do wypalania konieczne jest utrzymanie stałego tempa jazdy bez zmiany biegów. Wskazówka ta z pewnością okaże się przydatna dla kierowców, którzy samochodami z silnikiem Diesla poruszają się tylko po mieście, gdyż raz na jakiś czas powinni oni udać się na dłuższą wyprawę swoim autem, dając sadzom w filtrze DPF możliwość wypalenia.

 

Zamontowany w celu redukcji emisji spalin filtr na zdjęciu wymontowany do regeneracji
Po co montuje się DPF w pojazdach?

 


DPF w samochodzie – gdzie go szukać?

Jeśli jesteś ciekawy, gdzie zamieszczono filtr cząstek stałych DPF w Twoim pojeździe, właśnie tutaj znajdziesz wskazówki poszukiwań. Większość pojazdów z silnikiem wysokoprężnym samozapłonowym jest wyposażona w filtr DPF zlokalizowany w układzie wydechowym, pomiędzy dwoma katalizatorami. Od strony silnika znajduje się katalizator utleniający, natomiast za nim można dostrzec puszkę filtra DPF, która z drugiej strony łączy się z katalizatorem SCR, inaczej mówiąc z katalizatorem selektywnej redukcji katalitycznej. W nieco innych układach filtr DPF znajdziemy pomiędzy katalizatorem utleniającym a tłumikiem. Na szczególną adnotację dotyczącą umieszczenia filtra suchego cząstek stałych DPF zasługują wybrane modele Audi, Volkswagenów oraz Toyot wyposażone w silniki 1.6 TDI bądź 1.9 TDI. W tych pojazdach filtr DPF jest zamieszczony w komorze silnika. Poszukiwania filtra DPF podczas zakupu używanego pojazdu wiążą się jednak z ryzykiem dotyczącym zawartości metalowej puszki filtra. Okazuje się, że mechanicy potrafią usunąć monolityczne wnętrze filtra DPF w taki sposób, że nie pozostawia to żadnego śladu na obudowie filtra. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy filtr DPF faktycznie jest w Twoim pojeździe bądź w samochodzie, którego zakup planujesz, zapoznaj się z naszymi artykułami mówiącymi o tym, jak sprawdzić, czy w samochodzie jest filtr cząstek stałych.

 

Wymontowany spod samochodu filtr cząstek stałych
DPF w samochodzie - gdzie go szukać?

 


Obowiązek posiadania DPF

Warto wiedzieć, gdzie szukać filtra DPF, zwłaszcza w pojazdach, które dopiero planujemy zakupić. Obecność filtra znacząco wpływa na jakość oraz poziom szkodliwości wytwarzanych przez samochód spalin, natomiast udowodniony brak filtra cząstek stałych przynosi skutki w postaci braku możliwości uzyskania pozytywnego wyniku przeglądu technicznego oraz opcji ukarania kierowcy przez Policję mandatem karnym, którego wysokość może wynieść maksymalnie 500 zł. Podstawowa wiedza na temat budowy pojazdu ułatwia jego eksploatację oraz przyczynia się do szybkiego reagowania na wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu, dlatego też powinieneś wiedzieć, jak szukać filtra DPF w samochodzie.

 

Obowiązkowy DPF musi być sprawny - na zdjęciu wymontowany do naprawy
Obowiązek posiadania DPF

 

Komentarze

Michau 2019-08-22 09:36:27

Ciekawie wyglądają te DPF-y, ciekaw jestem jaki ja mam w swoim aucie.

Dziwnerzeczy 2019-08-23 09:11:16

Zawsze sądziłam, że DPF jest przy końcu wydechu,a tu się okazuje, że nawet w silniku jest montowany no ciekawe ciekawe

raurka 2019-08-26 08:49:07

wielki plus za to, że dzielicie się wiedzą na temat regeneracji i użytkowania dpfów! :)

zyzio345 2019-08-27 09:33:16

DPF dobra rzecz, widziałem auta z wyciętymi filtrami, to normalnie nie da się jechać za nimi.

kolka 2019-08-28 10:37:31

Niestety coraz więcej praktykuje wycinanie DPF, na szczęście w końcu się za to wzięli

bambi 2019-08-30 13:40:43

DPF to umiejscowiony jest w zależności od modelu jakoś nie??

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Ostatnio dodane

12 września 2019

Wypalanie DPF Ford – część 23

Wypalanie DPF Ford – część 22   Czym zajmuje...

11 września 2019

Wypalanie DPF Chrysler – część 22

Wypalanie DPF Chrysler - część 22   Wybrane modele...

11 września 2019

Wypalanie DPF Subaru – część 21

Wypalanie DPF Subaru – część 21   Na temat tego,...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 725 803 803
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 725 803 803
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer