Jak unikać problemów z filtrem DPF – Poznaj wskazówki fachowców
Istnieje kilka sposobów, których regularne praktykowanie pomaga uniknąć awarii filtra DPF. Najważniejszymi z nich są:
• Regularna jazda na długich dystansach. Filtr DPF regeneruje się poprzez wypalanie zgromadzonej sadzy. Aby proces ten mógł się odbywać, silnik musi pracować przez dłuższy czas na wysokich obrotach i przy wysokich temperaturach. Dlatego ważne jest, aby co jakiś czas wyjeżdżać w trasę, przynajmniej na 30-50 km.
• Unikanie krótkich tras. Jazda na krótkich dystansach nie pozwala na wypalenie sadzy z filtra. W konsekwencji może dojść do jego zapchania.
• Używanie odpowiedniego paliwa. Stosowanie paliwa o niskiej jakości może powodować szybsze zapychanie się filtra DPF.
• Regularne przeglądy i wymiana oleju. Olej silnikowy ma wpływ na pracę filtra DPF. Regularna wymiana oleju pomaga usunąć z filtra zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić do jego zapchania.
• Unikanie częstego ruszania i zatrzymywania się. Jazda w cyklu miejskim to jeden z głównych czynników powodujących zapychanie się filtra DPF.
• Unikanie gwałtownych manewrów przyspieszania i hamowania. Takie jazdy powodują wzrost temperatury spalin, co może prowadzić do uszkodzenia filtra DPF.
• Regularne sprawdzanie stanu filtra DPF. Jeśli zauważysz niepokojące oznaki, takie jak spadek mocy silnika, zwiększone spalanie czy intensywny zapach spalin, skontaktuj się z mechanikiem.
Filtr DPF pełni bardzo istotną funkcję w naszym aucie, którą jest obniżanie poziomu szkodliwszych substancji emitowanych przez pojazd do środowiska. Praktykując powyższe wskazówki, możesz znacznie ograniczyć ryzyko awarii filtra DPF.

Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów
1-2 dni robocze

Pierwsze objawy wskazujące na problem z filtrem DPF
Do pierwszych typowych objawów wskazujących na problem z filtrem cząstek stałych zaliczamy zazwyczaj spadek mocy silnika. DPF, który jest zapchany, utrudnia przepływ spalin. W konsekwencji silnik musi pracować ciężej, aby wytworzyć taką samą moc. Kolejną z oznak jest świecąca kontrolka DPF na desce rozdzielczej, jak również zauważalnie zwiększone spalanie paliwa. Oprócz wymienionych objawów powyżej niesprawny DPF może powodować również trudności z uruchomieniem silnika i intensywny zapach spalin. Aby uniknąć tych problemów, należy regularnie sprawdzać stan DPF i przestrzegać zasad eksploatacji auta, które pomagają zapobiec zapychaniu się filtra.
Jak naprawić DPF, gdy już się zepsuje?

Gdy filtr DPF ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, a diagnostyka potwierdzi, że podzespół nie nadaje się do regeneracji oraz nie spełnia swojej funkcji, to jedynym rozwiązaniem jest wymiana filtra DPF na nowy. Nowe podzespoły są naprawdę drogie, koszty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Istnieją jednak dobre, jak i znacznie tańsze alternatywy dla oryginalnego podzespołu układu wydechowego. Jest to zakup regenerowanego DPF lub zamiennika. Przed dokonaniem zakupu warto skorzystać z konsultacji z fachowcem, który doradzi najlepszą i najkorzystniejszą opcję.
Czy warto regenerować DPF?
Zdecydowanie warto inwestować w regenerację filtra DPF, ponieważ dzięki regularnemu oczyszczaniu DPF unikniemy jego awarii oraz znacząco wydłużymy żywotność filtra. Regeneracja pozwala przywrócić filtrowi DPF pełną sprawność niskim nakładem finansowym, ponadto jest też bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Wykonanie profesjonalnego oczyszczania przywraca fabryczne parametry elementu, dzięki czemu filtr działa jak nowy, a koszt regeneracji stanowi ułamek ceny nowego DPF. Przeprowadzenie regeneracji filtra DPF jest możliwe tylko, jeśli podzespół jest w dobrym stanie technicznym i nie posiada uszkodzeń mechanicznych. Dogłębne oczyszczanie pozwala na usunięcie zabrudzeń z filtra, nagromadzonych podczas eksploatacji. Pozytywnie wpływa także na wydajność silnika.
Skuteczność, jak i korzyści wynikające z regeneracji filtra DPF są naprawdę duże, dlatego też zdecydowanie warto w nią inwestować. Profesjonalnie wykonane oczyszczenie DPF pozwala na dalszą o wiele dłuższą oraz bezproblemową eksploatację filtra.
Komentarze