Jakie metale szlachetne znajdują się w katalizatorze?

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Serwis regeneracji DPF
Filtr DPF

Metale szlachetne, jakie znajdują się w katalizatorze, to rod, pallad oraz platyna. W środku katalizatora nie ma złota tak, jak w filtrach cząstek stałych. Znajdujące się wewnątrz wkładu metale szlachetne, stanowią ochronę katalityczną podzespołu i dzięki nim usuwane są szkodliwe dla środowiska substancje chemiczne, które niestety są w spalinach. Od wielu już lat katalizator jest (a przynajmniej powinien być) obecny w układzie wydechowym aut i absolutnie nie wolno go wycinać, ponieważ Twój pojazd nie będzie spełniać normy emisji spalin, a co za tym idzie – spaliny będą zanieczyszczać powietrze oraz możesz ponieść konsekwencje prawne.

Ile metalu szlachetnego można znaleźć w używanym katalizatorze? - Ile gramów platyny jest w katalizatorze?

Zazwyczaj waga katalizatora może wynieść kilogram albo i mniej, dlatego też zakłada się, że ilość metali szlachetnych, jaka może być w używanym reaktorze katalitycznym, liczy od 0,2% do 0,5%. Jeśli chodzi zaś o samą gramaturę platyny w takim katalizatorze standardowym, to może być jej około 5 gramów. Pamiętaj, że ilość poszczególnych metali jest zależna od rodzaju tego podzespołu.

1. Odzysk metali szlachetnych z katalizatorów - Odzysk rodu

Odzyskiwanie metali szlachetnych ze zużytych katalizatorów są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ często można pokryć częściowo koszty nowego podzespołu, który musisz zamontować. Proces pozyskania rodu z reaktora katalitycznego jest analogiczny do recyklingu platyny. W specjalistycznym urządzeniu umieszczane są metalowe części katalizatora, na które stosuje się ciekły metal, którego właśnie zadaniem jest wypłukanie pozostałości metali szlachetnych z katalizatora.

2. Jak wygląda odzysk platyny z katalizatora? - Platyna w katalizatorze

Jeśli chodzi o platynę, to odzyskać ją możesz przy pomocy pompy magneto-hydrodynamicznej. Ten metal należy do tych naprawdę drogocennych, więc jego wartość jest uzależniona głównie od ilości tej platyny wewnątrz podzespołu. Przez to, że ceny poszczególnych metali szlachetnych non stop ulegają zmianom, to i koszt nowego katalizatora się zmienia.

Katalizator

3. W jaki sposób wydobywane są metale szlachetne z katalizatorów? - Co jest drogiego w katalizatorze - odpowiadamy

Zacznijmy może od początku – w katalizatorach są zawarte bardzo cenne metale szlachetne, jak platyna, rod i pallad, więc to dużo od nich zależy cena reaktora katalitycznego, zwłaszcza gdy wartość któregoś z nich ciągle się zwiększa. Metale te mogą być wydobywane na kilka sposobów:
- rafinacja;
- fluoryzacja;
- galwanotechnika;
- chlorowodorowanie.

Nie trudno się więc domyślić, że ciężko byłoby wypróbować którąś z tych metod w domu, ponieważ trzeba do tego fachowca i odpowiedniego sprzętu.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Elektronik
star star star star star
Wystawiono 11 miesiecy temu
Czy ten komentarz był pomocny?
<p>Są takie zjawiska jak elektroliza, magnetyzm, kapitacja. Do tego jest też takie zjawisko jak zwykłe trawienie przez kwas. Kiedyś tak robiło się obwody drukowane. A złotnik do dziś sprawdza autentyczność złota. To dotyczy metali szlachetnych. Rozwarstwienie warstw poszczególnych pierwiastków jest możliwe przy pomocy zmodernizowanej myjki ultradźwiękowej i elektrolizy. Platyna łatwo i szybko. Rod trudniej. Ale przy przetrawieniu 100 katalizatorów zwróci się się sprzęt i zostanie trochę.</p>
Stach
star star star star star
Wystawiono Rok temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Katalizatory wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym zawierają głównie platynę, pallad i rod. Te metale szlachetne pełnią rolę katalizatorów utleniania, katalizując reakcję utleniania substancji paliwowych w silniku.
Krakus_98798
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
A to wszystko jasne, dlaczego tak na potęgę kradną katalizatory. Jak jakieś metale szlachetne się na to wszystko składają to nie ma co się dziwić, że złodzieje mają chrapkę :D
Filip
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Wiedziałem co zawiera wkład katalizatora, niestety złodzieje też wiedzą i kradną. Przykra sprawa.
Muniek_!@$#$
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Nawet nie wiedziałem, że takie metale szlachetne znajdują się we wkładzie katalizatorów!
rudy
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Metale szlachetne? no proszę. Nie dziwię się teraz, że taki interes się kręci na kradzieży katalizatorów.

Popularne wpisy

15 Grudzień 2021

Jak pozbyć się DPF?

Filtr cząstek stałych z układu wydechowego samochodu możesz usunąć poprzez jego wycięcie lub przez programowe wyłączenie tego podzespołu w sterowniku silnika. Procedura pozbywania się filtra DPF jest niezgodna z prawem. ...

27 kwietnia 2021

Filtr DPF 1731QJ

Przed czyszczeniem filtra DPF wykonujemy diagnostykę stanu filtra (aby wykluczyć uszkodzenia mechaniczne, wypalenie, wytopienie itd.) – sama ta weryfikacja nic nie kosztuje. ...