Jakie są typowe objawy, które wskazują na konieczność regeneracji lub wymiany filtrów cząstek stałych?

Uszkodzony filtr cząstek stałych wykazuje szereg niepokojących symptomów, których nie wolno bagatelizować z racji grożących konsekwencji dla całego pojazdu:

1. Spadek mocy silnika - zmniejszenie wydajności silnika może być objawem zablokowanego lub zapchane filtra cząstek stałych.
2. Wzrost zużycia paliwa - jeśli filtr cząstek stałych nie działa poprawnie, silnik może zużywać więcej paliwa niż zazwyczaj.
3. Silny zapach spalin – jeżeli DPF jest uszkodzony lub nie pracuje prawidłowo, możesz wyczuć silny zapach spalin wewnątrz lub wokół pojazdu.
4. Powtarzające się komunikaty błędów - w nowoczesnych samochodach system monitorowania emisji może wyświetlać komunikaty o problemach z filtrem cząstek stałych.
5. Zbyt częste inicjowanie samoregeneracji DPF / FAP – regeneracja filtra cząstek stałych jest normalna, o ile nie przeprowadza się jej za często.
6. Wzrost ciśnienia w układzie wydechowym - jeśli cząstki stałe gromadzą się w filtrze, może to prowadzić do wzrostu ciśnienia w układzie wydechowym, co może być wykrywane przez czujniki.
7. Tryb awaryjny - w niektórych przypadkach, gdy problem z filtrem cząstek stałych jest poważny, samochód może wejść w tryb awaryjny, co już jest bardzo poważne dla silnika.

Jednak powyższe objawy mogą również wskazywać na awarie innych podzespołów w samochodzie, zatem, aby być całkowicie pewnym, jaka część w aucie jest uszkodzona, należy zgłosić się do serwisu na specjalistyczną diagnostykę.

Filtr cząstek stałych DPF

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

 • check

  Cena - od 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

 • check

  CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

 • check

  Cena - od 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

 • check

  GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

 • check

  Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Wymiana filtra paliwa

Jak wygląda wypalanie filtra cząstek stałych podczas jazdy?

Wypalanie filtra cząstek stałych w trasie jest bardzo proste. Rozpoczyna się w momencie, gdy silnik pracuje w zakresie podwyższonych obrotów (między 2500 a 3500 obrotów na minutę) przez kilkanaście minut. Wysokie obroty i obciążenie silnika generują odpowiednią temperaturę, która umożliwia filtrowi cząstek stałych wypalić nagromadzoną sadzę. Ta metoda dopalania jest uważana za najlepszą, ponieważ nie obciąża jednostki napędowej. Pamiętaj, jeśli po samoregeneracji filtra DPF / FAP nie będzie poprawy, należy zgłosić się do serwisu na jego dokładną diagnostykę. Specjaliści za pomocą kamerki endoskopowej określą stan podzespołu i dobiorą odpowiednią metodę regeneracji.

Ile kosztuje nowy filtr cząstek stałych?

Pakowanie filtra cząstek stałych

Ceny filtrów cząstek stałych są bardzo zróżnicowane, natomiast już za najtańszy, nowy DPF możesz zapłacić około 2000 zł wzwyż. Koszt regenerowanych podzespołów jest o kilkaset złotych mniej, natomiast trzeba pamiętać, aby kupować podzespół ze sprawdzonego źródła. Ważne jest, aby w ramach potwierdzenia jego sprawności był dołączony dokument z wykonanego wcześniej testu przepustowości wraz z gwarancją.

Czego nie lubi silnik Diesla?

Paliwo należy tankować wyłącznie na renomowanych stacjach, aby uniknąć problemów z silnikiem. Nieczysty olej napędowy może uszkodzić wtryskiwacze, co doprowadziłoby do ich zapchania. Regularna wymiana oleju, zalecana co 15 tys. km lub częściej, jest kluczowa, szczególnie przy intensywnej jeździe. Filtry oleju i powietrza również trzeba wymieniać systematycznie, wybierając markowe produkty, aby uniknąć zanieczyszczeń w silniku. Co więcej, obowiązkowe jest także wyjeżdżanie co jakiś czas na dłuższe trasy w celu wypalenia zalegającej sadzy.

Co o tym myślisz?

Komentarze

Marcin
star star star star star
Wystawiono 4 miesiące temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Dzien dobry. Co ile powienien sie wypalac dpf w golfie IV?
Kamil
star star star star star
Wystawiono 4 miesiące temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Witam. Czy mozna kupic u panstwa na serwisie chemie liquid molly?
Mateusz
star star star star star
Wystawiono 4 miesiące temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Wypala sie tylko sadza a popiol zostaje, takze trzeba i tak go wyczyscic

Popularne wpisy

20 Grudzień 2021

Jak sprawdzić, czy mam FAP?

Najprostszym i najbardziej rzetelnym sposobem na sprawdzenie, czy filtr cząstek stałych jest obecny w samochodzie, to zweryfikowanie tego podzespołu za pomocą numeru VIN. ...