Objawy zapchanego katalizatora
Dzisiejszy artykuł przybliży nam, jakie są objawy zapchanego katalizatora. Otóż najprawdopodobniej w pierwszej kolejności zostaniemy o tym poinformowani poprzez pojawienie się kontrolki na naszej desce rozdzielczej. Ponadto, jeżeli chodzi o komfort jazdy, zauważalna będzie osłabiona praca silnika, trudności z przyspieszeniem auta, czy też wzrost poboru paliwa.
1. Inny charakterystyczny objaw zatkanego katalizatora.
Nadto pojawi się najpewniej również korelacja zapchany katalizator – szarpanie. Auto bowiem będzie się dławiło, a także gasło. Może się zdarzyć, także, iż w ogóle nie będzie reagowało na próby odpalenia. Zapchany katalizator i co zrobić w takim wypadku – są to pytania naturalne w takiej sytuacji, a odpowiedź na nie jest tylko jedna – oddajemy do czyszczenia. Jak wiemy, katalizator bardzo często przysparza wielu kłopotów. Podzespół ten pracuje w bardzo niewdzięcznych warunkach. Do zapchania zaś dochodzi najczęściej w wyniku długotrwałej eksploatacji, czy też jazdy miejskiej, która to w znacznym stopniu skraca jego żywotność. Należy również pamiętać, iż jakość paliwa, jakim zasilamy nasze auto także będzie wpływała na kondycję naszego podzespołu. Należy, jak już wspomnieliśmy jak najszybciej poddać nasz podzespół serwisowemu czyszczeniu. W tym miejscu zapomnijmy o przepalaniu katalizatora i wystawianiu go na nagłe skoki temperatur. Jak wiemy, jest on bardzo delikatny i możemy doprowadzić do jego poważnych uszkodzeń, wówczas koszty naprawy znacznie przerosną te związane z samym czyszczeniem, ponieważ najprawdopodobniej i wkład będzie wymagał wymiany.

Zapchany katalizator - jak wyczyścić nasz podzespół?
Będąc po lekturze pierwszej części artykułu, już chyba nikt nie ma wątpliwości, iż najlepiej jest pozostawić wykonywanie tego typu zabiegów fachowcom. Pamiętajmy, iż trafna diagnoza, a także czyszczenie, które z pewnością odbędzie się przy użyciu metody hydromechanicznej pozwoli nam się cieszyć nienaganną pracą podzespołu i odzyskać komfort jazdy. Metoda wodnego czyszczenia w sposób delikatny i przyjazny dla środowiska, a dodatkowo w przystępnej cenie, usuwa z niego złogi popiołu i sadzy, w takim stopniu, iż jego wydajność nie będzie odbiegała od pracy nowego podzespołu. Warto więc reagować szybko na zapchany katalizator i objawy. Regeneracja dokonana w porę nie tylko pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, związane z zakupem nowego podzespołu, ale także chroni nasz samochód przed unieruchomieniem, do którego najpewniej by doszło w wyniku długotrwałego utrzymywania się usterki.

Film opisuje najczęstsze oznaki zapchanego katalizatora
Komentarze
Objawy zapchanego katalizatora mogą obejmować:
Spadek mocy silnika
Wzrost zużycia paliwa
Dymienie z rury wydechowej
Hałas silnika
Check Engine (kontrolka check engine)
Nietypowe lub niepokojące dźwięki z układu wydechowego
Wzrost temperatury silnika
Niestabilna praca silnika
Jeśli zauważysz te lub inne niepokojące objawy, należy skontaktować się z mechanikiem w celu przeprowadzenia diagnostyki i ewentualnej naprawy.
W moim przypadku był spadek mocy i dymienie z wydechu. Diagnostyka była nieunikniona, bo takie objawy mogą świadczyć o kilku innych usterkach. Myślałem na początku, że to może wtryskiwacze.
Mój katalizator co prawda był zanieczyszczony, bo tak to wynikało z diagnostyki, jednak nie wykazywał szczególnych objawów.. Może tylko zauważyłem pogorszone osiągi silnika. Tak czy inaczej, był on czyszczony metodą hydrodynamiczną
Jak mój katalizator był zapchany, to nawet nie był powodem jakichś specjalnych objawów. Dobrze, że w ogóle zorientowałem się w porę, że coś się z nim dzieje nie tak.
U mnie w wyniku zapchanego katalizatora auto zaczęło szarpać dość wyraźnie, a później pojawiły się problemy z odpaleniem silnika. Nie rozpoznałem jednak co jest przyczyną takiego zachowania pojazdu, dopiero serwis mi wskazał przyczynę, czyli zapchany katalizator.
Uszkodzony katalizator dźwięk jest nietypowy i jak już cos brzęczy w środku to na pewno można podejrzewać że jest on niestety ale uszkodzony.