Od czego psuje się katalizator?

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Czyszczenie FAP cena

Katalizator może zostać uszkodzony przez gwałtowną zmianę temperatury i tak zwany szok termiczny (styczność mocno rozgrzanego reaktora katalitycznego z zimną kałużą), lekceważenie usterek innych elementów, np. silnika albo układu wtryskowego, a także uderzenie katalizatorem o wysoki krawężnik. Ponadto zbyt duża ilość popiołów powstałych przez spalanie oleju powoduje zatykanie katalizatorów. Tak samo, jeśli jeździsz ze zużytą sondą lambda czy uszkodzonym przepływomierzem, też przyczynia się to do pogorszenia składu spalin. Pamiętaj, że mocno zanieczyszczony lub uszkodzony reaktor katalityczny należy jak najszybciej wymienić na nowy.

Usterka katalizatora. Co może być przyczyną i jak to naprawić? - Przyczyny uszkodzenia katalizatora samochodowego

Przyczynami uszkodzenia reaktora katalitycznego mogą być niepoprawna instalacja LPG, nieprawidłowości w pracy jednostki napędowej oraz awaria sondy lambda. Jakiekolwiek usterki, które zaobserwujesz u siebie w samochodzie, trzeba bardzo szybko naprawić, aby nie pogorszyć stanu innych podzespołów. Wiedz, że jeśli w miarę szybko zadziałasz, to jest duża szansa na uratowanie danego elementu, a jeżeli to zignorujesz, to będziesz musiał ponieść spore koszty napraw albo wymian.

Od czego psuje się katalizator?

Dlaczego psuje się katalizator? - Wypalony katalizator - cena

Jeśli katalizator jest już mocno zużyty przez wieloletnią eksploatację, masz dużą szansę sprzedania go na skupie reaktorów katalitycznych i zarobienia na nim całkiem dobrych pieniędzy. Oczywiście pamiętaj, że cena będzie uzależniona od pozostałości metali szlachetnych wewnątrz podzespołu i aktualnych kursów za platynę, rod i pallad. Reaktory katalityczne są wytrzymałe, natomiast niewłaściwe użytkowanie pojazdu i niezwracanie uwagi na ten podzespół może przysporzyć Ci trochę problemów, dlatego uważaj na kałuże, nie wjeżdżaj na wysokie krawężniki, wymień uszkodzony element po rozpoznaniu w nim usterki i stosuj też oleje niskopopiołowe, aby nie przyspieszać jego zapchania.

Objawy awarii katalizatora samochodowego - kiedy wymieniać? - Pusty katalizator - objawy

Jeżeli zauważasz w aucie podniesione zużycie paliwa, nierówną i przy okazji słabszą pracę jednostki napędowej, a także odczuwasz smród spalin, powinieneś się zgłosić do serwisu, żeby dowiedzieć się, co się dzieje. Objawy, jakie towarzyszą przy awarii reaktora katalitycznego, to na przykład: utrata możliwości uruchomienia jednostki napędowej, znaczny spadek mocy, silnik może zgasnąć zaraz po włączeniu. Przy okazji powinieneś zwrócić szczególną uwagę, gdy usłyszysz hałasy w układzie wtryskowym, gdy spalanie będzie większe lub gdy pojawi się kontrolka check engine. Radą na zużyty katalizator jest jego całkowita wymiana.

Objawy awarii katalizatora samochodowego - kiedy wymieniać? - Pusty katalizator - objawy

Katalizator – do czego służy i czy powoduje problemy w samochodzie?

Katalizator pracujący w wysokich temperaturach ma za zadanie zredukować ilość szkodliwych pierwiastków znajdujących się w spalinach, a jeśli chodzi o problemy, czy takie występują, to tak. Każdy element z biegiem czasu ulegnie awarii, ale to od nas zależy, kiedy ta usterka się pojawi. Jeżeli zadbasz o wszystkie podzespoły, które są w Twoim samochodzie, to uwierz, że potencjalne kłopoty wystąpią o wiele później i ich też nie możesz zbagatelizować.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Rysiek
star star star star star
Wystawiono Rok temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Katalizator jest ważnym elementem układu wydechowego samochodu, który pełni funkcję redukcji emisji szkodliwych substancji. Mimo to, katalizator może ulec uszkodzeniu z różnych powodów: Niedobór oleju silnikowego: W przypadku niedoboru oleju silnikowego, katalizator może być narażony na przegrzanie i uszkodzenie. Niedrożność układu wydechowego: Blokowanie przepływu spalin przez układ wydechowy może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia katalizatora. Nieprawidłowa jazda: Kierowanie pojazdem z przeciążonym silnikiem, nagłe przyspieszanie, jazda z wysoką prędkością mogą prowadzić do uszkodzenia katalizatora. Nieprawidłowe paliwo: Używanie nieodpowiedniego paliwa, takiego jak paliwo niższej jakości, czy też pozbawione odpowiednich dodatków, może doprowadzić do zatkania katalizatora. Nieprawidłowa obsługa: Brak regularnej konserwacji pojazdu, brak wymiany oleju silnikowego, filtrów itp. może prowadzić do zużycia katalizatora. Uszkodzenie katalizatora może prowadzić do zwiększenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także do obniżenia wydajności silnika. Dlatego istotne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących eksploatacji pojazdu oraz regularnie przeprowadzać przeglądy pojazdu.
Krawiec
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Jak się ma diesla, to warto poczytać od czego psują się takie części, jak dpf, katalizator, turbina czy wtryski. Więcej wiesz, dłużej jeździsz :)
lamination
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Mój katalizator ostatnio zepsuł się i niestety kolejny koszt z tym związany. Czasem już mam dość :( cały czas coś się psuje...
Henryk
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Żeby uniknąć uszkodzenia katalizatora, z pewnością należy odpowiednio eksploatować samochód.
byczq134
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Niewłaściwe użytkowanie samochodu przyczynia się do uszkodzenia katalizatora... Bądźmy bardziej ostrożni
Tomi
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Usterka rodzi usterkę. Katalizator może zostać zniszczony przez inne uszkodzone podzespoły, więc nie warto zwlekać z naprawą i jeździć z niesprawnymi częściami, bo później kupa pieniędzy pozostawionych w warsztacie.

Popularne wpisy

2 września 2022

Ile kosztuje usunięcie DPFa?

Cała usługa usuwania filtra cząstek stałych może kosztować od 1000 do nawet 2500 tysiąca złotych (cena obejmuje montaż emulatora DPF albo wgranie odpowiedniego oprogramowania do ECU). Z pewnością wycinanie filtra DPF nie przyniesie Ci nic dobrego, a wręcz możesz mieć poważne kłopoty z prawem ...

2 kwietnia 2021

Filtr DPF 1731EN

 Szybki czas realizacji zamówienia – jeśli złożysz zamówienie tuż przed 11:00, filtr DPF odbierzemy od Ciebie jeszcze tego samego dnia.  Możesz być pewny - wszystkie filtry DPF, które wychodzą z naszych magazynów, pochodzą z pewnego źródła! ...