Po co czyścić DPF?

Filtr cząstek stałych czyści się w celu jego udrożnienia, aby nie utracił swoich właściwości, które są niezbędne do prawidłowego działania. Podzespół ten może być regenerowany na kilka sposobów, jednak bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę czyszczenia, która będzie w pełni bezpieczna i skuteczna dla DPF. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wewnątrz podzespołu gromadzi się sadza z popiołem i o ile sadza jest łatwa do usunięcia, bo można ją wypalić, o tyle popiołu pozbędziesz się wyłącznie poprzez przepłukanie wkładu DPF. Użytkownicy swoich diesli powinni przestrzegać zasad prawidłowej eksploatacji pojazdu, żeby był sprawny przez długi czas. Ponadto czyszczenie filtra DPF w serwisie nie jest drogie, w porównaniu z potencjalnymi kosztami wymiany, a przypominamy, że taką dokładną regenerację przeprowadza się raz na jakiś czas.
Czy opłaca się czyścić filtry DPF? - Zapchany DPF a turbina
Jak najbardziej opłaca się czyścić DPF, zwłaszcza gdy zależy Ci na wydajnej pracy tego podzespołu. Po prawidłowo przeprowadzonej regeneracji filtr DPF odzyskuje utracone parametry. Jeżeli filtr cząstek stałych jest zapchany, to negatywnie wpłynie na działanie silnika oraz turbosprężarki. Ponadto pojazd będzie dawać Ci charakterystyczne symptomy potencjalnej awarii, tak więc nie bagatelizuj ich.
1. Filtr DPF – jak czyścić i na jak długo to pomaga? - Jak wyczyścić DPF domowym sposobem?
Najskuteczniejszą metodą regeneracji filtra cząstek stałych jest czyszczenie hydrodynamiczne, polegające na wypłukaniu wkładu, w którym nagromadziła się masa zanieczyszczeń. Jest to bardzo bezpieczny sposób przywracania podzespołowi utraconych właściwości. Efekty tej regeneracji będą utrzymywać się do momentu przestrzegania kilku istotnych zasad prawidłowego użytkowania pojazdu. Dodatkowo masz możliwość wyczyszczenia tego podzespołu w domu za pomocą dedykowanych do tego celu preparatów. Warunkiem jednak jest zapoznanie się z instrukcją obsługi przed wprowadzeniem środka.

2. Jakie objawy zapchanego DPF? Jak uniknąć zapchania filtra cząstek stałych? - Zapchany DPF - przyczyny
Filtr cząstek stałych może się zapchać, gdy pojawiły się jakieś usterki np. w silniku, wskutek niewłaściwego eksploatowania samochodu, a także zaniedbań. Każdy niepokojący objaw powinno się diagnozować w serwisie, ponieważ zwlekanie może tylko pogorszyć problem. Aby uniknąć częstego zapychania się DPF, należy zadbać o podstawowe zasady użytkowania pojazdu i przede wszystkim tankować paliwo dobrej jakości.
Dodaj komentarz

Komentarze
Niektórzy nie wierzą, ze takie czyszczenie dpf wiele może zdziałać, ja wiem, ze to jest super opcja, żeby nie wydać kroci na nowy element
Jak to po co czyścić DPF, czy ktoś w ogóle zadaje sobie takie pytanie?
A no po to, żeby normalnie jeździć, musiałem wyczyścić dpfa bo auto ciągle traciło moc, a za mną dym jak z komina
Zastanawiam się czy sam powinienem się zabrać za wyczyszczenie DPF, czy lepiej zlecić to fachowcom?