Subpage photo

Porównanie i test płynów do czyszczenia filtrów DPF/FAP - środki K2, WURTH, LIQUI MOLY, STP, BOLL. Jaki wybrać, który najlepszy? Zalety i wady

Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 13 minut
E-mail Skopiuj link
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.92

Coraz bardziej zaawansowane układy obecne w naszych samochodach wymagają specjalistycznego traktowania, stąd też mamy do czynienia z licznymi usługami oraz preparatami usprawniającymi funkcjonowanie pojazdu. Jedno z najbardziej interesujących obecnie kierowców zagadnień to kwestia czyszczenia filtra cząstek stałych DPF. Czy dolanie środka o właściwościach czyszczących może zastąpić regenerację filtra w serwisie? Jaki płyn wybrać, aby było go najłatwiej zastosować? Która z dostępnych na rynku formuł czyszczących DPF charakteryzuje się najwyższą skutecznością? Przeprowadziliśmy test porównawczy preparatów do czyszczenia filtrów cząstek stałych, a wynikami badania preparatów takich jak K2, Wurth, Liqui Moly, STP oraz Boll dzielimy się z Tobą właśnie w tym artykule. Rozpoczniemy od porównania dostępnych pojemności oraz cen preparatów od określonych producentów. Aby przegląd informacji był jak najbardziej praktyczny, podstawowe dane na temat poszczególnych preparatów do czyszczenia DPF bez demontażu filtra ujęliśmy w tabeli.

Nazwa K2 DPF Cleaner Zmywacz filtra cząstek stałych DPF od WURTH Liqui Moly – preparat Pro-Line Oczyszczacz DPF STP Formuła przeznaczona do czyszczenia filtrów cząstek stałych DPF BOLL Środek przeznaczony do czyszczenia filtrów cząstek stałych
Pojemność 500 ml 400 ml 1l 200 ml 400 ml
Cena 35-60zł Około 100zł 120-160zł 20-30zł 25-35zł
Aplikowanie Bezpośrednio do filtra Bezpośrednio do filtra Bezpośrednio do filtra z użyciem pistoletu Do zbiornika paliwa Bezpośrednio do filtra
Nazwa Berner DPF FAP Wynn’s DPF Cleaner Forch Zmywacz DPF Płyn do czyszczenia DPF Magneti Marelli
Pojemność 150 ml 325 ml 400 ml 250 ml
Cena Około 60 zł 30-40 zł 90-100 zł Około 30 zł
Aplikowanie Do zbiornika paliwa Do zbiornika paliwa Bezpośrednio do filtra Do zbiornika paliwa

Zgodnie z tym, co ukazaliśmy, preparaty do czyszczenia filtrów cząstek stałych DPF są dostępne już za niewielką kwotę, postaramy się zatem wykazać różnice pomiędzy poszczególnymi preparatami, a także ich główne zalety i wady.


K2 DPF Cleaner

Jako pierwszy preparat scharakteryzujemy DPF Cleaner od firmy K2. Producent zapewnia, że jest to specjalistyczny środek, który można zastosować do przeprowadzenia regeneracji zatkanego DPF/FAP bez konieczności demontowania filtra. Co istotne, substancja odparowuje w stu procentach i nie pozostawia śladów użytkowania. Preparat do czyszczenia DPF K2 i opinie na jego temat są pozytywne, a klienci przyznają, że czyszczenie DPF z zastosowaniem formuły umożliwia uniknięcie przedwczesnej wizyty w warsztacie mechanicznym. Czy opisywany środek do czyszczenia DPF do paliwa można dolewać bez konsekwencji? Producent jasno formułuje zasady użytkowania preparatu. Pierwszym krokiem jest odczekanie, aż silnik uzyska temperaturę mniejszą niż 50 stopni Celsjusza, dopiero wówczas jest możliwy bezpieczny demontaż czujnika temperatury lub ciśnienia z filtra cząstek stałych DPF. Po usunięciu czujnika tworzy się otwór, przez który można wprowadzić wężyk służący do aplikacji preparatu. K2 DPF Cleaner należy wstrząsnąć przed użyciem, a następnie wprowadzić całą zawartość puszki do filtra DPF, zachowując 5 sekund odstępu pomiędzy seriami od trzech do pięciu aplikacji. Po opróżnieniu pojemnika należy zamontować z powrotem czujnik, który demontowaliśmy. Kolejnym etapem jest uruchomienie jednostki napędowej – powinna pracować przez około kwadrans, aby w tym czasie preparat mógł odparować. Po upływie około 15 minut należy udać się na półgodzinną przejażdżkę, podczas której silnik będzie generował obroty 2500-3000 rpm. Po wykonaniu kolejnych etapów filtr cząstek stałych zostanie wyczyszczony. K2 DPF Cleaner a opinie forum użytkowników? Wielu z nich podkreśla, że jazda po zaaplikowaniu preparatu powinna być odpowiednio długa, gdyż w przypadku zbyt krótkiego czasu przejazdu filtr przestaje funkcjonować na skutek zatkania pozostałościami środka. Mimo to możemy spotkać się głównie z pozytywnymi reakcjami na działanie preparatu. Niestety, środek nie stanowi rozwiązania problemu dotyczącego tego, jak usunąć popiół z DPF. Do pozbywania się tego typu zanieczyszczeń konieczna jest wizyta w serwisie, gdzie filtr cząstek stałych DPF zostanie poddany gruntownemu myciu z zastosowaniem specjalistycznych środków oraz aparatury. Jak przedstawiają się ceny K2 DPF Cleaner? Ceneo prezentuje przedziały cenowe od 35 do 60 złotych za opakowanie 500 ml, zadowoleni użytkownicy płynu podkreślają natomiast, że to koszt kilkukrotnie mniejszy od ceny, jaką należy zapłacić za konsultację oraz usługę czyszczenia w warsztacie. Jeśli chodzi o poszukiwania preparatu w innych miejscach, K2 DPF Cleaner w InterCars to wydatek przekraczający 50 złotych. W kolejnych częściach artykułu scharakteryzowaliśmy preparaty do czyszczenia DPF innych producentów, aby porównanie poszczególnych środków było jak najbardziej rzetelne. Kolejnym opisanym przez nas płynem będzie środek do czyszczenia DPF WURTH.

K2 DPF Cleaner
K2 DPF Cleaner


Zmywacz filtra cząstek stałych DPF od WURTH

Kolejny preparat, któremu warto poświęcić uwagę w kontekście czyszczenia filtra cząstek stałych DPF, jest środek czyszczący WURTH. Preparat ten możemy zakupić w puszce o pojemności 400 ml, natomiast jego zastosowanie nie jest skomplikowane. Zgodnie z tym, co deklaruje producent, Wurth DPF cleaner rozbija, a następnie usuwa z filtra DPF osady węgla. Czy formuła opracowana przez WURTH różni się czymś od K2 do czyszczenia DPF? Opinie na ten temat są zgodne i mówią, że sposób zastosowania jest bardzo podobny, środki natomiast różnią się cenami, przy czym preparat WURTH jest jednym z droższych środków. Jak wyczyścić DPF używając preparatu WURTH? Podobnie jak w przypadku K2 Cleaner, należy w ostudzonym pojeździe wymontować czujnik ciśnienia bądź temperatury, a następnie za pomocą sondy rozpylić przez powstały otwór całą zawartość preparatu. Kolejnym etapem zastosowania środka WURTH jest zainicjowanie procesu regeneracji, co można zrobić z zastosowaniem testera bądź poprzez wykonanie jazdy. Zastosowanie specjalistycznego preparatu, na przykład marki WURTH, jest w przypadku filtrów cząstek stałych DPF rozwiązaniem o wiele lepszym niż eksperymenty typu czyszczenie DPF płynem do kominków. Współcześnie rynek oferuje zróżnicowane środki dedykowane elementom różnych dziedzin życia, w tym filtrom cząstek stałych DPF. WURTH – środek do czyszczenia DPF i opinie na jego temat pozwalają twierdzić, że jest to preparat, dzięki któremu zakumulowane osady węgla są skutecznie usuwane, warto podkreślić jednak, że dostępne opinie nie są liczne.

Zmywacz filtra cząstek stałych WURTH
Zmywacz filtra cząstek stałych WURTH


Liqui Moly – preparat Pro-Line Oczyszczacz DPF

Następny środek, jaki wzięliśmy pod lupę, to preparat znanej w świecie motoryzacji firmy Liqui Moly, a mianowicie Liqui-Moly Pro-Line Oczyszczacz DPF. Preparat ten jest oceniany jako bardzo skuteczny, jednak przeprowadzenie czyszczenia filtra cząstek stałych DPF stanowi bardziej zaawansowany proces, gdyż wymaga zastosowania pistoletu do czyszczenia DPF oraz dedykowanej sondy. W porównaniu z wymienionymi już preparatami, które są gotowe do użycia tuż po zakupie, w przypadku Liqui Moly wzrasta koszt zastosowania z uwagi na konieczność zakupu elementów aplikacyjnych bądź konsultację z mechanikiem, który dysponuje specjalnym zestawem. Czy Liqui Moly DPF i opinie na temat preparatu mogą okazać się pomocne przy decyzji w zakresie zakupu najskuteczniejszego środka do mycia DPF? Okazuje się, że w Internecie nie spotkamy się z licznymi ocenami. Środek do czyszczenia DPF do paliwa bądź Liqui Moly dodatek do paliwa oczyszczający filtr DPF to jedna z substancji produkcji niemieckiej firmy, jednakże opisywany oczyszczacz za pomocą aplikatorów wprowadza się prosto do filtra cząstek stałych DPF. Oferowany przez Liqui Moly płyn do DPF i czyszczenia filtra cieszy się jednak uznaniem z uwagi na jakość zbudowaną przez markę. Podsumowując, producent zarzeka, że Pro-Line Oczyszczacz DPF to skuteczny środek, a potwierdzeniem tej opinii może być fakt częstego stosowania tego preparatu w warsztatach mechanicznych. Zakup formuły do czyszczenia oraz pistoletu i sondy z wymiennymi końcówkami do aplikacji jest dużym wydatkiem, jednakże Liqui Moly DPF Cleaner to polecany przez fachowców preparat.

Liqui Moly - preparat Pro-Line Oczyszczacz DPF
Liqui Moly - preparat Pro-Line Oczyszczacz DPF


STP Formuła przeznaczona do czyszczenia filtrów cząstek stałych DPF

W porównaniu zastosowania oraz działania najbardziej znanych środków do czyszczenia filtrów cząstek stałych DPF nie może zabraknąć preparatu marki STP, z której produktów kierowcy korzystają od ponad pięćdziesięciu lat. STP Formuła do czyszczenia filtrów cząstek stałych określana często jako STP DPF cleaner. W kontekście porównawczym na uwagę zasługuje zastosowanie, którym odznacza się dodatek do paliwa DPF. Opinie na temat formuły STP są w znacznej mierze pozytywne z uwagi na prostotę zastosowania. W celu zniwelowania objawów oraz usunięcia przyczyn zatkanego filtra cząstek stałych wystarczy dolać płyn marki STP do paliwa podczas tankowania. Producent rekomenduje, że zawartość preparatu powinna wynosić 200 ml, czyli jedno całe opakowanie, przypadające na 50-60 litrów oleju napędowego. Na STP DPF forum przeczytać możemy, że najlepszymi efektami charakteryzuje się dolewanie formuły co 3000 przejechanych kilometrów. Płyn STP do DPF i opinie na jego temat wskazują, że jest to środek zapobiegający zapchaniu filtra cząstek stałych DPF. Co istotne, preparat charakteryzuje się stosunkowo niską ceną i wygodą stosowania, dlatego też jest często wybierany przez użytkowników pojazdów z silnikami wysokoprężnymi Diesla.

Formuła do czyszczenia DPF STP
STP Formuła do czyszczenia filtrów DPF


BOLL Środek przeznaczony do czyszczenia filtrów cząstek stałych

Wśród preparatów przedłużających żywotność filtra cząstek stałych DPF należy wymienić również BOLL - Środek przeznaczony do czyszczenia filtrów cząstek stałych. Ten preparat do czyszczenia DPF, opinie na jego temat oraz zainteresowanie konsumentów mówią same za siebie – jest to skuteczna formuła w korzystnej cenie za opakowanie 400 ml. Czyszczenie filtra FAP domowym sposobem dzięki zastosowaniu tego typu preparatów jest naprawdę proste i zgodnie z tym, co twierdzą użytkownicy środka BOLL, skuteczne. Czy środek BOLL to kolejny płyn do czyszczenia DPF do paliwa? Okazuje się, że nie, gdyż sposób jego zastosowania polega na bezpośrednim dostarczeniu preparatu do filtra DPF. Postępując zgodnie z wytycznymi producenta, czyszczenie DPF z zastosowaniem BOLL należy przeprowadzać na wystudzonym silniku i po demontażu łatwo dostępnego czujnika temperatury bądź ciśnienia. Po demontażu przez powstały otwór wprowadza się dyszę, dzięki której preparat może zostać zaaplikowany. Dostarczanie formuły BOLL polega na zaaplikowaniu go w seriach trwających około 5 sekund i podobnie jak w przypadku podobnych preparatów od innych producentów, jedno opakowanie jest przeznaczone do wyczyszczenia jednego filtra cząstek stałych DPF. Po dostarczeniu całej zawartości preparatu należy przeprowadzić jazdę trwającą nie mniej niż 20 minut, ponieważ w tym czasie preparat może odparować. BOLL środek do czyszczenia DPF a opinie użytkowników? Właściciele diesli, którzy przeprowadzają czyszczenie filtrów cząstek stałych właśnie z zastosowaniem cleanera BOLL, są zadowoleni ze skuteczności preparatu.

BOLL Środek do czyszczenia filtrów cząstek stałych
BOLL Środek do czyszczenia filtrów cząstek stałych


Berner DPF FAP

Środkiem, który również ujęliśmy w porównaniu preparatów do czyszczenia DPF, jest Berner DPF FAP. Zgodnie z nazwą, płyn jest przeznaczony do czyszczenia zarówno mokrych, jak i suchych filtrów cząstek stałych z nagromadzonych osadów sadzy. Preparat Berner odznacza się nieco wyższą ceną, gdyż za opakowanie zawierające 150ml musimy wydać około 60 złotych. Wynagrodzeniem za poniesienie tego kosztu może być jednak wygoda zastosowania, gdyż preparat Berner DPF FAP należy dodawać do oleju napędowego najlepiej podczas przeglądów. Opakowanie preparatu jest wystarczająca na 40-60 litrów paliwa, przy czym producent zaleca, aby w momencie aplikowania substancji w baku było co najmniej 25 litrów oleju napędowego. Producent opisywanego dodatku DPF do paliwa ma w ofercie również preparaty dostarczane bezpośrednio do filtra cząstek stałych za pomocą sondy, którą należy osobno zakupić. Podobnie jak środek STP, BOLL zapobiega powstawaniu nagarów sadzy dzięki obniżeniu temperatury jej spalania, przedłużając tym samym żywotność filtra.

Berner DPF FAP
Berner DPF FAP


Wynn’s DPF Cleaner

Podczas poszukiwania najbardziej efektywnego preparatu do czyszczenia DPF domowym sposobem z pewnością spotkałeś się również ze środkiem Wynn’s DPF Cleaner. Jego cena nie należy do najwyższych, ponadto na uwagę zasługuje nieskomplikowany sposób aplikacji. Środek Wynn’s, podobnie jak STP DPF czy Berner DPF FAP, dolewa się do oleju napędowego. Producent precyzuje, że 500 ml płynu, czyli jedno opakowanie, wystarcza na pełen zbiornik paliwa i wówczas obserwowalne są najlepsze rezultaty, natomiast minimalna zawartość oleju napędowego w baku to 20 litrów. Postępując zgodnie z zaleceniami, dolewanie płynu do DPF Wynn’s najlepiej powtarzać co 10 000 kilometrów. Czy w przypadku Wynn’s DPF Cleaner opinie są pochlebne? Liczni użytkownicy polecają preparat głównie ze względu na prosty sposób aplikacji. Producent deklaruje, że środek pozwala na przywrócenie osiągów i mocy jednostki napędowej, obniża temperaturę, w której w filtrze DPF jest spalana sadza, a także nie jest szkodliwy dla katalizatorów. Warto podkreślić, że pochodząca z USA marka Wynn’s cieszy się zaufaniem klientów ze wszystkich krajów, w których jest udostępniana.

Wynn's DPF Cleaner
Wynn's DPF Cleaner


Forch Zmywacz DPF

Z uwagi na to, jak wiele preparatów umożliwia czyszczenie DPF, warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne środki. Kolejnym często używanym preparatem jest Zmywacz DPF firmy Forch. Producent zapewnia, że jest to specjalistyczny środek do czyszczenia filtrów cząstek stałych, który zakupimy w cenie około 100 złotych za opakowanie o pojemności 400 ml. Czyszczenie filtra cząstek stałych środkiem Forch wiąże się z wpuszczeniem bezpośrednio do filtra cząstek stałych pianki, która aktywnie działa, rozpuszczając osady węgla nagromadzone we wnętrzu DPF. Producent podkreśla, że Forch Zmywacz DPF może być stosowany zarówno profilaktycznie, jak i do czyszczenia filtrów cząstek stałych. Aby zaaplikować zmywacz DPF do filtra, należy odczekać, aż układ wydechowy wystygnie, a następnie zdemontować czujnik temperatury albo czujnik ciśnienia. Po uzyskaniu dostępu do wnętrza DFP przez powstały otwór wprowadza się sondę, a następnie w sposób interwałowy, czyli w określonych odstępach czasu, aplikuje się płyn do DPF. Po dostarczeniu pianki do filtra trzeba ponownie zamontować czujnik, a kolejnym krokiem jest przeprowadzenie dynamicznego bądź statycznego wypalania sadzy z DPF. Czy opisana metoda jest lepsza niż czyszczenie DPF Karcherem? YouTube zawiera w swoich czeluściach liczne filmy prezentujące profesjonalne bądź amatorskie metody czyszczenia filtrów cząstek stałych. Na podstawie posiadanej wiedzy specjalistycznej z zakresu oczyszczania elementów systemów eliminowania zanieczyszczeń ze spalin polecamy jednak sprawdzone i w pełni bezpieczne metody. Preparaty do czyszczenia DPF dostępne obecnie zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej, to skuteczne środki, dzięki którym kłopotliwe objawy zatkanego filtra DPF/FAP można zniwelować.

Zmywacz filtra cząstek stałych producenta Forch
Forch Zmywacz filtra cząstek stałych


Płyn do czyszczenia DPF Magneti Marelli

Ostatni ujęty w naszym rankingu środek do oczyszczania DPF z nagromadzonych osadów to preparat marki Magneti Marelli, który zakupimy już w cenie około 30 zł za opakowanie 250 ml wystarczające do wyczyszczenia jednego filtra cząstek stałych. Preparat włoskiego producenta jest dedykowany filtrom DPF i FAP, natomiast jego zastosowanie sprowadza się do wlania płynu do oleju napędowego. Producent zaleca dostarczenie pełnego opakowania preparatu na pełen zbiornik paliwa, a także powtarzanie tej procedury po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów. Zgodnie z tym, o czym zapewnia firma Magneti Marelli, dodatek do paliwa DPF włoskiej produkcji odpowiada za obniżenie temperatury wypalania sadzy, a także usuwa zanieczyszczenia nagromadzone w kanalikach monolitycznych filtrów cząstek stałych DPF. Warto wiedzieć, że firma Magneti Marelli dysponuje szeroką gamą preparatów dedykowanych układom paliwa w silnikach Diesla.

Preparat do czyszczenia DPF od Magneti Marelli
Magneti Marelli Płyn do czyszczenia DPF


Płyny do czyszczenia DPF – porównanie

Przedstawiliśmy krótkie charakterystyki płynów do czyszczenia DPF przodujących marek. Dzięki temu łatwo jest rozgraniczyć, który preparat można szybko i bezproblemowo wlać do zbiornika paliwa, który wymaga demontażu jednego z czujników, a także jaki środek wymaga zakupu narzędzi do aplikacji. Biorąc pod uwagę kryterium ceny, najkorzystniej obecnie przedstawiają się preparaty produkcji BOLL oraz STP. Jeśli wyznacznikiem wyboru ma być wygoda zastosowania preparatu, warto wymienić płyny dolewane do paliwa, czyli w przypadku opracowanego przez nas rankingu preparaty STP, Berner, Wynn’s bądź Magneti Marelli. Klienci dążący do korzystania z usług znanych, zaufanych marek z pewnością skłonią się natomiast ku zakupowi preparatu Liqui Moly. Czyszczenie filtrów cząstek stałych za pomocą przeznaczonych do tego preparatów to prosty i stosunkowo niedrogi sposób na przedłużenie żywotności FAP i DPF. Po zastosowaniu formuł czyszczących często udaje się zniwelować objawy zatkanego DPF takie jak spadki mocy samochodu, szarpanie silnika czy dymienie na czarny kolor. Należy pamiętać, że w przypadku nagromadzenia dużych zawartości osadów jedynym sposobem na przywrócenie drożności filtra cząstek stałych jest regeneracja DPF w specjalistycznym serwisie, jednak umiejętne stosowanie wymienionych środków może znacznie opóźnić konieczność jej przeprowadzenia.

Komentarze

Isuzi 2019-08-27 10:08:19

Fajne zestawienie środków czyszczących w jednym artykule ;d daje 5!

Karo 2019-08-28 09:19:26

Takie artykuły bardzo lubię, można wielu rzeczy się dowiedzieć

Arek 2019-08-29 12:43:02

Ciekawe jestem czy takie środki to radzą sobie z mocno zabitymi filtrami i katalizatorami.

Krzystof 2019-09-02 14:03:29

Świetne porównanie płynów do czyszczenia dpf w jednym miejscu!!

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Ostatnio dodane

12 września 2019

Wypalanie DPF Ford – część 23

Wypalanie DPF Ford – część 22   Czym zajmuje...

11 września 2019

Wypalanie DPF Chrysler – część 22

Wypalanie DPF Chrysler - część 22   Wybrane modele...

11 września 2019

Wypalanie DPF Subaru – część 21

Wypalanie DPF Subaru – część 21   Na temat tego,...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 725 803 803
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 725 803 803
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer