Usunięcie DPF, skutki i koszt usunięcia DPF

26 lutego 2018

   Dzięki DPF-owi, czyli filtrowi cząstek stałych, udało się osiągnąć poziom emisji spalin dopuszczalny przez normy Euro do korzystania z dróg publicznych. Co więcej, zgodnie z wprowadzonymi we wrześniu zmianami w prawie, jest on obowiązkowy we wszystkich samochodach, które opuszczając linię produkcyjną fabryki były w niego wyposażone. To oznacza sporo zmian dla osób poruszających się samochodami z silnikiem diesla po polskich drogach. Na przykład konieczność poradzenia sobie z kwestią, skąd wziąć DPF do samochodu, skoro dopiero co się go pozbyliśmy. O dymiących dieslach, czyli usunięcie DPF bez tajemnic.

 

Usunięty filtr cząstek stałych DPF
Usunięcie DPF skutki i koszt usunięcia DPF

 


Rola DPF a jego usunięcie.

   Usunięcie filtra cząstek stałych łączy się z komplikacjami w postaci zachwiania delikatnej równowagi współpracujących ze sobą układów. Ponieważ współpraca ta opiera się na informacjach pochodzących z wielu czujników, usunięcie tak ważnego elementu sprawi, że sterownik będzie otrzymywał sprzeczne informacje i podejmował złe decyzje. Od parametrów pracy filtra cząstek stałych zależy na przykład praca EGR, wtryskiwaczy czy układu selektywnej katalitycznej redukcji spalin. Rozważania oczywiście są jedynie akademickie, ponieważ usuwanie filtrów DPF jest nielegalne, jednak przyjrzyjmy się problemom, jakie mogło wywoływać lekkomyślne ingerowanie w układ wydechowy. Pomijam zwiększoną emisję cząstek stałych, rakotwórczych zanieczyszczeń oraz trujących tlenków, z którymi nie mogą poradzić sobie zanieczyszczone wydobywającą się z silnika sadzą katalizatory. Pomijam uruchomienie się pasywnego czyszczenia DPF, którego już nie ma w układzie wydechowym, a które zainicjowane zostało na podstawie błędów czujnika różnicowego, a które może doprowadzić do zniszczenia wszystkich podzespołów na drodze płonących spalin. Pominę również rozcieńczenie olejem napędowym oleju silnikowego, co może doprowadzić do zatarcia się silnika lub, co bardziej prawdopodobne, do zniszczenia turbosprężarki. Pominę je, ponieważ skutki te rzutują jedynie na miłośnika ekstremalnych rozwiązań, który nieodpowiedzialnie i niezgodnie z prawem usunął ze swojego samochodu tak ważny filtr. Nie sposób jednak pominąć emisji tlenków azotu. Ponieważ z DPF-em współpracuje i na podstawie jego pracy dostosowuje również swoją zawór EGR, nie będzie on miał możliwości na odpowiednie ustawienie przepustnic w celu uzyskania najlepszych parametrów mieszanki paliwo-powietrze. A co za tym idzie, sprawi, że ilość produkowanych tlenków gwałtownie wzrośnie, co z kolei przekłada się na poważne problemy zdrowotne ludzi dookoła. Szacuje się, że w centrach dużych miast diesle odpowiadają za około 60% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Smog, w którym zawieszone są wydalone przez samochód cząsteczki NOx, SOx i sadzy jest równie trujące co palenie tytoniu, co wielu osobom może wydać się więcej niż naganne. Interesującą kwestią jest fakt, iż niektórzy twierdzą, że usunięcie DPF powoduje wzrost mocy... Uprzejmie informujemy, że usunięcie DPF nie spowoduje wzrostu mocy. Fakt, że sterownik silnika nie będzie wiedział co się dzieje, że dawka paliwa będzie większa, a jej spalanie spowoduje zwiększenie produkowanej ilości energii, ale nie podniesie mocy silnika. Odniesiemy wrażenie, że auto jest bardziej zrywne lub, że ma lepsze przyspieszenie, jednak tylko do momentu, aż padnie turbosprężarka albo układ zasilania silnika. W skrócie, jeszcze niedawno świetnym pomysłem wydawało się usunięcie DPF, a spalanie wzrosło, emisja wzrosła, moc finalnie spadła, sterownik szaleje, turbosprężarka gwiżdże, ale przecież oszczędziliśmy tyle pieniędzy...

 

Usunięty z samochodu Honda Accord filtr DPF
Usunięty DPF Honda Accord

 


Koszty związane z usunięciem DPF

   Analizując temat usuwania filtrów cząstek stałych, nie można oprzeć się wrażeniu, że ktoś chyba odpuścił sobie w szkole matematykę. Wiemy wszyscy, że filtry DPF są drogie. Zaawansowana konstrukcja, metale szlachetne i ziem rzadkich, konieczność utrzymania odpowiedniej skuteczności przy rozsądnej żywotności i kosztach sprawiają, że ceny filtrów DPF potrafią zaskoczyć. Dodatkowo większość filtrów DPF jest przeznaczone jedynie do jednego konkretnego modelu, co warunkowane jest indywidualną budową układu wydechowego w każdym samochodzie, co oznacza, że filtr DPF również musi być dedykowany. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że większość wyposażonych w DPF samochodów w Polsce to samochody pochodzące zza Odry, nie można nie przyznać, choć częściowej racji stwierdzeniu, że można znaleźć oryginalne zamienniki takich DPF-ów jak te pasujące do VW czy Audi u producentów takich jak na przykład Bosch. I tutaj mamy bardzo zaskakujący fakt, ponieważ cena filtra DPF Bosch do popularnego modelu oscyluje w granicach 1500 złotych. Przy oddaniu do skupu starego DPF-a, koszt całkowity za nowy DPF, nie przekracza 700-800 złotych. Stosunkowo niewiele jak za zachowanie zdrowia w niezłym stanie przez następne 180 tysięcy kilometrów, ponieważ taką żywotność DPF-a deklaruje Bosch. Idąc tym tokiem, wycięcie DPF sprawi, że na naszej głowie pojawi się mnóstwo problemów, których do tej pory nie dopuszczaliśmy do siebie, udowodniliśmy to w poprzednich akapitach. Koniecznym więc staje się przeprogramowanie sterownika silnika lub jego "zachipowanie" czyli wykorzystanie zewnętrznego emulatora DPF, który sprawi, że sterownik "zapomni" o dpfie. Koszt najtańszego chińskiego emulatora to koszt nie mniejszy niż 250 złotych. Jeśli dodamy do 250 złotych za (zaznaczmy, najtańszy) emulator, cenę wycięcia DPF-a (500-700 złotych) i programowanie sterownika, wgrywanie nowych map dla wtryskiwaczy (podobna usługa w warsztacie mogła kosztować i 200, i 500 złotych) okazuje się, że cena usunięcia DPF wcale nie sprawiła, że cokolwiek zaoszczędziliśmy, a do tego staliśmy się bezlitosnym chemicznym trucicielem.

 

Usunięty z samochodu Peugeot Boxer filtr cząstek stałych
Usunięty DPF Peugeot Boxer

 

 


Kary za brak DPF - wycięcie DPF i konsekwencje takiej decyzji.


   W tym momencie w Polsce nie ma wytycznych jak powinna wyglądać kara dla uchylającego się od DPF-a posiadacza diesla. Co prawda patrol policji może w przypadku uzasadnionego podejrzenia zatrzymać dowód a auto skierować na badania, jednak takiemu delikwentowi, prócz oczywiście uciążliwej procedury nie grozi nic więcej. Znacznie lepiej jest to zdefiniowane za granicami naszego kraju. Przykładowo, wątpliwa przyjemność korzystania z samochodu w którym wykryto brak DPF w Niemczech kosztuje od 1000 do 5000 euro. W Austrii stawka jest sztywna, a kwota opiewa na 3500 euro. Znacznie bardziej liberalne w tej kwestii są Czechy. Tam podobna przyjemność to zaledwie 8 tysięcy złotych (50000 czeskich koron). Wydaje się to nieco mniej niż cena, nawet za nowy filtr DPF. Podsumowując, realizacja "świetnego" pomysłu jakim jest usunięcie filtra DPF, a przegląd mamy z głowy - auto bez DPF nie przejdzie ani jednego przeglądu!

 

Przeczytałeś nasz artykuł, nie szukałeś też:
- usuwanie DPF forum
- usuwanie filtra DPF warszawa

Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.72

Komentarze

Szypki i Fściekły 2019-01-24 13:33:41

Ja bym usuwał, nigdy mnie policja nie zatrzymała i nie zatrzyma. Za szypki jestem.

Sebastian 2019-01-17 15:39:27

W moim aucie został wycięty DPF, wyszło to na jaw dopiero po zakupie auta. Czytając artykuł dowiedziałem się o konsekwencjach, co ja mam tej sytuacji zrobić, ponieważ z jednej strony to nie jest moja wina, a z drugiej jednak użytkuję to auto i zanieczyszczam środowisko?

Malamax 2019-01-22 15:29:03

Jak dla mnie to powinni zostawić ich w spokoju, wolność tomku w swoim domku

Gregor 2019-01-29 10:34:41

Oj boli po kieszeni boli, jak trzeba jakieś 5 tysięcy wyciągnąć i problem z podbiciem przeglądu...

Robcio 2019-01-25 11:06:38

Ktoś wie ile dokładnie kosztuje mandat za wycięcie dpf??

Chybiony Cel 2019-01-25 12:37:59

Ja to zamiast wycinać sprzedałem dziada i kupiłem sobie benzynę. Ja rozumiem, że skarbonka ale wtryskiwacze, pompa, turbo i na koniec DPF to dla mnie było zbyt wiele. Sprzedałem, niech się ktoś cieszy.

kwiatek22 2019-01-24 12:20:58

Super artykuł, będe go polecać każdemu znajomemu z dieslem!

Olek 2019-01-22 13:20:32

A jeździj nim póki Cię nie złapią a jak Cie złapią to nawet go z parkingu nie odbieraj, tylko wyjedź za granicę.

Żartowałem.

Wstaw go w profesjonalnym serwisie i przypilnuj żeby wgrali oprogramowanie do sterownika oryginalne bo musiał go ktoś przeprogramować żeby jechało bez DPFa

Lekojnjkcsh 2019-01-24 15:35:24

Dzięki Wam wiem ile to kosztuje, super.

boleklolek22 2019-01-18 15:25:25

Jak dobrze, że coraz mniej osób wpada na pomysł usunięcia DPF-a. Ja jednak oddaje się zawsze w ręce specjalistów i w przypadku problemu z moim dieslem kieruje się właśnie do was!

Mateusz 2019-01-22 15:47:53

Nawet nie myślałem, że usunięcie tego ustrojstwa będzie tyle kosztować, ja dziękuję, wysyłam na regenerację.

ola22 2019-01-23 09:17:26

Nie polecam usuwać DPF-a, koszty po tym ogromne. Sam artykuł bardzo fajny!

Żyła 2019-01-29 15:27:02

Jak oddam do czyszczenia dwa na raz to da się jakąś zniżkę na akumulator?

Mam do Was pytanko 2019-02-01 14:49:15

Czy usunięcie dpf a zregenerowanie dpf to ten sam koszt?? Tak z ciekawości pytam.

Joannas 2019-01-23 11:26:04

Nie wywalajcie tych dpfów, drogie kary, znacznie taniej można zregenerować przecież.

Gapuiś 2019-01-30 08:23:53

Racja, jak sie już usunie DPF-a, to wszystko powoli zaczyna siadać. Dlatego lepiej samemu nic przy aucie nie kobinować. Zamiast oszczędności, to dochodzą nowe koszty.

klaus12 2019-01-28 08:22:09

Oj tak usuwanie głupota, potem niestety boli po kieszeni.

diana 2019-01-22 09:37:03

Dobry artykuł, który daje do myślenia i pokazuje, że jednak ten DPF jest na coś potrzebny,

Alek 2019-01-30 10:31:00

Serio nie podbiją przeglądu bez dpf??

Męsssski 2019-01-28 10:20:30

TAK JAK STOP PRZEMOCY ZWIERZĄT TAK SAMO OPOWIADAM SIĘ ZA ZAKAZEM USUWANIA DPF!!! STOP TRUCICIELOM ŚRODOWISKA I KATOWANIA NASZYCH PŁUC SMOGIEM!!!

helek 2019-01-22 11:16:57

A po co to usuwać? Lepiej wyczyścić i jeździć.

jsdjkdn 2019-01-22 11:33:19

Jaki koszt usunięcia?

Hiacynt 2019-01-28 10:46:44

Boże, po co usuwanie a później się boicie kar??

MASA 2019-01-28 11:30:01

@Fabianek Oczywiście, że masz rację. Szkoda że wiele osób nie rozumie, że czyszczenie DPF powinno być standardem po każdych 200 tysiącach kilometrów. Ale z drugiej strony, kto to teraz wie ile naprawdę auto przejechało.

Emill 2019-02-04 14:45:22

Nie usuwajcie DPF!! Za wycięcia dpfa podobno można zapłacić tyle samo co regenerację filtra, a można spokojnie i na legalu sobie jeździć :P

natan 2019-01-29 08:22:55

A jak sie wszystko potem w aucie psuje... wie tylko ten kto usunął. Juz lepiej opłaca się wypalić czy też do regeneracji dać.

Heniutek 2019-01-24 15:28:28

Nie usuwajcie tych dpfów, po co Wam to, przecież wycięcie tyle samo kosztuje co naprawa!!!

Fabianek 2019-01-25 11:00:52

Po co usuwać dpfy??? Nie lepiej go zregenerować za grosze i spokój?

marek323232 2019-01-21 15:23:47

Artykuł świetny, a kary za usuwanie DPF-a powinny być jak najwyższe!

tygrysek 2019-02-01 14:40:24

A jak ktoś kupi auto z wyciętym dpfem i nawet o tym nie wie, to co wtedy???

isia 2019-01-23 11:41:39

Bardzo drogie mandaty dają za usuwanie dpf, lepiej regenerować niż usuwać.

Fatmas21 2019-02-01 15:24:26

@Gregor no niestety takie życie, nie wolno usuwać, to i karać muszą za brak DPF-a. :)

Romek 2019-01-23 13:28:21

tylko czyszczenie bo nie wyrobicie z kosztami, nie ma sensu tego usuwać, bo prędzej sprzedacie auto niż przyjdzie Wam drugi raz wysłać na czyszczenie...

Filtry DPF FAP 2019-02-18 08:15:56

@Grzesiek


Cześć Grzesiek.
Dzięki za odwiedzenie naszej strony internetowej.
1100 złotych za czyszczenie to bardzo dużo w porównaniu do cen jakie oferują mechanicy na naszym portalu. Średnia cena czyszczenia filtrów cząstek stałych nie przekracza 500 złotych. Usuwanie DPF nie tylko jest nielegalne od września 2017, ale również może doprowadzić do niebezpiecznych zmian w charakterze pracy silnika. Warto tu również wspomnieć, że deklarowana przez producentów żywotność filtra, około 200 -250 tysięcy kilometrów odnosi się do samochodów z poprawnie działającymi silnikami. Jeśli problem który opisuje pojawił się wcześniej niż po, powiedzmy 150 tysiącach kilometrów, oznacza to, że coś nie tak jest z Twoim silnikiem. Filtry DPF mechanicznie oczyszczają spaliny z sadzy na której zbudowane są cząstki stałe, natomiast wzrost zadymienia, zwłaszcza w nowoczesnych dieslach sygnalizuje, że bezsprzecznie są tam jakieś usterki. Sprawdź, jak ma się Twój układ zasilania silnika (zgaduję, że to Common Rail), bo na wtryskiwaczach mogło dojść do jakichś nieszczelności, których usunięcie to w zasadzie grosze w porównaniu z naprawą wtryskiwaczy. Sprawdź również układ doładowania i recyrkulacji spalin. Są to sprzężone z silnikiem układy, których poprawne funkcjonowanie niezbędne jest do właściwej pracy silnika. Na koniec, jeśli wspomniane elementy są bez zarzutu, porównaj wyniki badań DPF przed i po czyszczeniu - jeśli różnica w przepływie powietrza i danych z czujnika różnicowego ciśnienia nie jest zbyt duża, być może filtr nie był poprawnie wyczyszczony. Warto nadmienić, że technologia, która pozwala na usunięcie zgromadzonego w filtrze popiołu (nie sadzy, tylko popiołu powstającego w procesie dopalania sadzy z filtra) dostępna jest dopiero od niedawna. Jest to technologia wodno-chemiczna i jedynie ona pozwala pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń, a myjki ultradźwiękowe i wypalanie w piecach nie tylko jest nieskuteczne, czy niebezpieczne dla filtrów, ale niemożliwe jest do zweryfikowania z jaką skutecznością przeprowadzono usługę - nie dokonuje się pomiarów przed, w trakcie, ani po przeprowadzaniu usługi. Mam nadzieję, że choć delikatnie nakreśliłem Ci jak możesz poradzić sobie z problemem. W razie jakichkolwiek pytać, zadzwoń do nas, a nasi konsultanci z pewnością doskonale doradzą Ci, jak poradzić sobie z kapryśnym DPF-em oraz umówią wizytę lub regenerację u najlepszego mechanika.


Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół filtry DPF FAP

Pindzia 2019-01-30 10:42:03

A po kiego grzyba Wam usuwać dpfy? Co Wam one przeszkadzają?

xxXX - ..::d DEATHWARRIOR b::.. - XXxx 2019-01-31 13:48:58

Pytanie nie jakie są skutki tylko co jest przyczyną takich desperackich kroków. Bo to nie jest tak że filtr jest dobry czy nie dobry. Jakbym miał powiedzieć co jest dla mnie najważniejsze to powiedziałbym że chyba ludzie. Tak, ludzie którzy przyjęli mi filtr do regeneracji kiedy nie widziałem już prześwitu.

Ferdek 2019-02-04 14:31:50

U nas w Polsce to i tak te kary są w miarę możliwe do przełknięcia, w Niemczech kolega mi mówił to dopiero dowalają mandaty :O

rysiek46 2019-02-04 15:20:24

Hehe najpierw ktoś usunie, a potem zaczyna się fala kosztów. Madnaciki, problemy z autem i na końcu zakup mowego DPF-a. No, ale śmiało dalej usuwajcie. :)

Magdeusz 2019-01-21 15:23:18

Chwała te kto w końcu pomyślał o tym, by coś z tym zrobić :)

Frodo 2019-02-01 13:49:23

Jak byłem z pierścieniem na wyprawie to w Górze Przeznaczenia to tam też wypalali, bo bardzo dymiło hahaha A tak serio to samochód wyposażony w filtr cząstek stałych powinien mieć serwisowanie w zakresie tego filtra i czyszczenie od producenta co 200 tysięcy

olko 2019-02-07 15:43:46

Za drogo chcą za usuwanie dpf... ja jednak nie będę usuwał...

Kali 2019-02-13 11:05:24

Powinni karać nie tylko posiadaczy aut z wyciętym dpf, ale i tych co tego całego wycinania dokonują!

kocurek 2019-01-31 14:33:00

@Fabianek masz racje :)

Maciusiek 2019-02-07 15:50:07

A jaki jest dokładny koszt za usunięcie dpf?

Panoramix 2019-02-13 11:14:18

jak dla mnie to aso powinno wprowadzić coś takiego, że jak ktoś regularnie serwisuje auto itp to czyszczenia dpf powinien dostawać w gratisie

heniek 2019-01-31 14:40:39

Ja też nie wiem po co to usuwać!!!

Izydor 2019-02-08 15:04:08

Nie dość, ze mandat dają to jeszcze nie podbijają przeglądu...Kurde co jeszcze wymyślą za brak dpf???

Rycerz 2019-01-31 15:22:30

@Męsssski tak jest! Popieram całym sercem i mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie myślało tak jak my!!

dieselbmw 2019-02-08 15:15:47

A że tak spytam, siedziba waszej firmy w Stalowej Woli jest? Bo ja z świętokrzyskiego jestem to bym blisko miał do Was :)

do józek sałata 2019-02-14 09:44:48

nie bądź taki do przodu, w benzynach geniusze motoryzacji również chcą dpf zamontować

ERazm2344 2019-02-05 08:23:56

Karać i jeszcze raz karać. Nie wolno usuwać filtrów, a tym geniuszom co usuwają, to najepiej auto zabrać!

Grucha 2019-02-11 12:33:10

Pytacie o cenę usuwania dpf, a ja się Was zapytam - Po co Wam to usuwać???

Wikluś 2019-02-11 12:47:54

Nie mogę z Was, najpierw usuwacie dpfy, chociaż są one tak bardzo potrzebne a później wielkie halo, że mandat, ze kara...

karolekkk 2019-02-14 12:06:02

Ja też tylko benzynkę uznaje :)

lizusek 2019-02-05 10:30:41

@Ferdek jakie tam kary dowalają za brak dpf>? Ciekaw jestem :P

jestem ciekaw 2019-02-14 12:25:31

Ale jak będę miał emulator zamontowany to wtedy się chyba nie zczają, że nie mam dpfa i podbiją przegląd nie??

logiczniemyślący 2019-02-05 10:39:17

@Emill dobrze godosz Panie, z dpf jazda na legalu a tak to bój się o mandacik, bez sensu

Ireneusz 2019-02-11 13:53:25

Usunięty DPF = usunięty dowód rejestracyjny

jadod 2019-02-15 09:22:02

To jaki w końcu jest koszt usunięcia DPF?

Matematyka 2019-02-05 13:47:19

Jeśli chcesz usunąć DPF to nie będzie to 2 stówki za wycięcie, nie łudź się. Sam emulator DPF to 300 złotych. Do tego przeprogramowanie sterownika. Do tego wspawanie przepustnicy. Do tego w końcu usunięcie DPF. Sprawdzałem to liczyli sobie, ktokolwiek to robił, minimum 1000 złotych za usługę i to :bez zmiany map" czyli w domyśle "i tak wrócisz za tydzień". A czyszczenie DPF do stanu fabrycznego to 500 złotych. Chyba nie ma się co zastanawiać - drugie życie filtra za 15 - 20% ceny? Panie ja to biorę.

Karo 2019-02-12 10:11:09

Co Wam mandaty przeszkadzają, usuwać porządne filtry Wam nie przeszkadza, płacić za wycięcie nie szkoda, ale mandatów się boją!!!

Igorek 2019-02-12 10:22:21

@Męsssski o tak, w końcu się ktoś mądrze odezwał na temat usuwania dpf!!!

gwiazdeczka 2019-02-15 11:18:22

Ja też mam benzynkę i jestem bardzo zadowolona :))

Tristan 2019-02-06 08:25:38

Mądre słowa: Usunięcie DPF-a nie spowoduje wzrostu mocy auta. Więc nasuwa się pytanie: Po co usuwać??

cigam 2019-02-12 13:13:57

A kto to sprawdzi, że nie mam dpfa, zostawiam samą puche, od spodu wszystko cacy.

Grzesiek 2019-02-16 23:57:20

Piszecie że by nie usuwać DPF bo tyle kosztuje co czyszczenie. Tylko że ja oddałem do czyszczenia zapłaciłem 1100zł. miałem 3 miesiące spokój i znowu to samo. Raz w tygodniu zaświeca się i muszę przejechać 20km I za tydzień z nowu to samo. Chyba go w końcu usunę.

demotek 2019-02-06 12:17:26

@Męsssski ooo zgadadzam się w stu procentach, kategorycznie stop usuwaniu dpf !!! :)

Magic 2019-02-06 12:48:21

@Mam do Was pytanko podobno tak, wycięcie a zregenerowanie dpfa to podobny koszt.

Józek_Sałatka 2019-02-13 10:36:30

Nie ma jak auto z benzynką, w dieslach jakieś dpfy, fapy, cudawianki