Usunięcie DPF, skutki i koszt usunięcia DPF

26 lutego 2018

   Dzięki DPF-owi, czyli filtrowi cząstek stałych, udało się osiągnąć poziom emisji spalin dopuszczalny przez normy Euro do korzystania z dróg publicznych. Co więcej, zgodnie z wprowadzonymi we wrześniu zmianami w prawie, jest on obowiązkowy we wszystkich samochodach, które opuszczając linię produkcyjną fabryki były w niego wyposażone. To oznacza sporo zmian dla osób poruszających się samochodami z silnikiem diesla po polskich drogach. Na przykład konieczność poradzenia sobie z kwestią, skąd wziąć DPF do samochodu, skoro dopiero co się go pozbyliśmy. O dymiących dieslach, czyli usunięcie DPF bez tajemnic.

 

Usunięty filtr cząstek stałych DPF
Usunięcie DPF skutki i koszt usunięcia DPF

 


Rola DPF a jego usunięcie.

   Usunięcie filtra cząstek stałych łączy się z komplikacjami w postaci zachwiania delikatnej równowagi współpracujących ze sobą układów. Ponieważ współpraca ta opiera się na informacjach pochodzących z wielu czujników, usunięcie tak ważnego elementu sprawi, że sterownik będzie otrzymywał sprzeczne informacje i podejmował złe decyzje. Od parametrów pracy filtra cząstek stałych zależy na przykład praca EGR, wtryskiwaczy czy układu selektywnej katalitycznej redukcji spalin. Rozważania oczywiście są jedynie akademickie, ponieważ usuwanie filtrów DPF jest nielegalne, jednak przyjrzyjmy się problemom, jakie mogło wywoływać lekkomyślne ingerowanie w układ wydechowy. Pomijam zwiększoną emisję cząstek stałych, rakotwórczych zanieczyszczeń oraz trujących tlenków, z którymi nie mogą poradzić sobie zanieczyszczone wydobywającą się z silnika sadzą katalizatory. Pomijam uruchomienie się pasywnego czyszczenia DPF, którego już nie ma w układzie wydechowym, a które zainicjowane zostało na podstawie błędów czujnika różnicowego, a które może doprowadzić do zniszczenia wszystkich podzespołów na drodze płonących spalin. Pominę również rozcieńczenie olejem napędowym oleju silnikowego, co może doprowadzić do zatarcia się silnika lub, co bardziej prawdopodobne, do zniszczenia turbosprężarki. Pominę je, ponieważ skutki te rzutują jedynie na miłośnika ekstremalnych rozwiązań, który nieodpowiedzialnie i niezgodnie z prawem usunął ze swojego samochodu tak ważny filtr. Nie sposób jednak pominąć emisji tlenków azotu. Ponieważ z DPF-em współpracuje i na podstawie jego pracy dostosowuje również swoją zawór EGR, nie będzie on miał możliwości na odpowiednie ustawienie przepustnic w celu uzyskania najlepszych parametrów mieszanki paliwo-powietrze. A co za tym idzie, sprawi, że ilość produkowanych tlenków gwałtownie wzrośnie, co z kolei przekłada się na poważne problemy zdrowotne ludzi dookoła. Szacuje się, że w centrach dużych miast diesle odpowiadają za około 60% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Smog, w którym zawieszone są wydalone przez samochód cząsteczki NOx, SOx i sadzy jest równie trujące co palenie tytoniu, co wielu osobom może wydać się więcej niż naganne. Interesującą kwestią jest fakt, iż niektórzy twierdzą, że usunięcie DPF powoduje wzrost mocy... Uprzejmie informujemy, że usunięcie DPF nie spowoduje wzrostu mocy. Fakt, że sterownik silnika nie będzie wiedział co się dzieje, że dawka paliwa będzie większa, a jej spalanie spowoduje zwiększenie produkowanej ilości energii, ale nie podniesie mocy silnika. Odniesiemy wrażenie, że auto jest bardziej zrywne lub, że ma lepsze przyspieszenie, jednak tylko do momentu, aż padnie turbosprężarka albo układ zasilania silnika. W skrócie, jeszcze niedawno świetnym pomysłem wydawało się usunięcie DPF, a spalanie wzrosło, emisja wzrosła, moc finalnie spadła, sterownik szaleje, turbosprężarka gwiżdże, ale przecież oszczędziliśmy tyle pieniędzy...

 

Usunięty z samochodu Honda Accord filtr DPF
Usunięty DPF Honda Accord

 


Koszty związane z usunięciem DPF

   Analizując temat usuwania filtrów cząstek stałych, nie można oprzeć się wrażeniu, że ktoś chyba odpuścił sobie w szkole matematykę. Wiemy wszyscy, że filtry DPF są drogie. Zaawansowana konstrukcja, metale szlachetne i ziem rzadkich, konieczność utrzymania odpowiedniej skuteczności przy rozsądnej żywotności i kosztach sprawiają, że ceny filtrów DPF potrafią zaskoczyć. Dodatkowo większość filtrów DPF jest przeznaczone jedynie do jednego konkretnego modelu, co warunkowane jest indywidualną budową układu wydechowego w każdym samochodzie, co oznacza, że filtr DPF również musi być dedykowany. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że większość wyposażonych w DPF samochodów w Polsce to samochody pochodzące zza Odry, nie można nie przyznać, choć częściowej racji stwierdzeniu, że można znaleźć oryginalne zamienniki takich DPF-ów jak te pasujące do VW czy Audi u producentów takich jak na przykład Bosch. I tutaj mamy bardzo zaskakujący fakt, ponieważ cena filtra DPF Bosch do popularnego modelu oscyluje w granicach 1500 złotych. Przy oddaniu do skupu starego DPF-a, koszt całkowity za nowy DPF, nie przekracza 700-800 złotych. Stosunkowo niewiele jak za zachowanie zdrowia w niezłym stanie przez następne 180 tysięcy kilometrów, ponieważ taką żywotność DPF-a deklaruje Bosch. Idąc tym tokiem, wycięcie DPF sprawi, że na naszej głowie pojawi się mnóstwo problemów, których do tej pory nie dopuszczaliśmy do siebie, udowodniliśmy to w poprzednich akapitach. Koniecznym więc staje się przeprogramowanie sterownika silnika lub jego "zachipowanie" czyli wykorzystanie zewnętrznego emulatora DPF, który sprawi, że sterownik "zapomni" o dpfie. Koszt najtańszego chińskiego emulatora to koszt nie mniejszy niż 250 złotych. Jeśli dodamy do 250 złotych za (zaznaczmy, najtańszy) emulator, cenę wycięcia DPF-a (500-700 złotych) i programowanie sterownika, wgrywanie nowych map dla wtryskiwaczy (podobna usługa w warsztacie mogła kosztować i 200, i 500 złotych) okazuje się, że cena usunięcia DPF wcale nie sprawiła, że cokolwiek zaoszczędziliśmy, a do tego staliśmy się bezlitosnym chemicznym trucicielem.

 

Usunięty z samochodu Peugeot Boxer filtr cząstek stałych
Usunięty DPF Peugeot Boxer

 

 


Kary za brak DPF - wycięcie DPF i konsekwencje takiej decyzji.


   W tym momencie w Polsce nie ma wytycznych jak powinna wyglądać kara dla uchylającego się od DPF-a posiadacza diesla. Co prawda patrol policji może w przypadku uzasadnionego podejrzenia zatrzymać dowód a auto skierować na badania, jednak takiemu delikwentowi, prócz oczywiście uciążliwej procedury nie grozi nic więcej. Znacznie lepiej jest to zdefiniowane za granicami naszego kraju. Przykładowo, wątpliwa przyjemność korzystania z samochodu w którym wykryto brak DPF w Niemczech kosztuje od 1000 do 5000 euro. W Austrii stawka jest sztywna, a kwota opiewa na 3500 euro. Znacznie bardziej liberalne w tej kwestii są Czechy. Tam podobna przyjemność to zaledwie 8 tysięcy złotych (50000 czeskich koron). Wydaje się to nieco mniej niż cena, nawet za nowy filtr DPF. Podsumowując, realizacja "świetnego" pomysłu jakim jest usunięcie filtra DPF, a przegląd mamy z głowy - auto bez DPF nie przejdzie ani jednego przeglądu!

 

Przeczytałeś nasz artykuł, nie szukałeś też:
- usuwanie DPF forum
- usuwanie filtra DPF warszawa

Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.69

Komentarze

Sebastian 2019-01-17 15:39:27

W moim aucie został wycięty DPF, wyszło to na jaw dopiero po zakupie auta. Czytając artykuł dowiedziałem się o konsekwencjach, co ja mam tej sytuacji zrobić, ponieważ z jednej strony to nie jest moja wina, a z drugiej jednak użytkuję to auto i zanieczyszczam środowisko?

3
boleklolek22 2019-01-18 15:25:25

Jak dobrze, że coraz mniej osób wpada na pomysł usunięcia DPF-a. Ja jednak oddaje się zawsze w ręce specjalistów i w przypadku problemu z moim dieslem kieruje się właśnie do was!

-3
Magdeusz 2019-01-21 15:23:18

Chwała te kto w końcu pomyślał o tym, by coś z tym zrobić :)

-2
marek323232 2019-01-21 15:23:47

Artykuł świetny, a kary za usuwanie DPF-a powinny być jak najwyższe!

-3
diana 2019-01-22 09:37:03

Dobry artykuł, który daje do myślenia i pokazuje, że jednak ten DPF jest na coś potrzebny,

-2
helek 2019-01-22 11:16:57

A po co to usuwać? Lepiej wyczyścić i jeździć.

-3
jsdjkdn 2019-01-22 11:33:19

Jaki koszt usunięcia?

0
Olek 2019-01-22 13:20:32

A jeździj nim póki Cię nie złapią a jak Cie złapią to nawet go z parkingu nie odbieraj, tylko wyjedź za granicę.

Żartowałem.

Wstaw go w profesjonalnym serwisie i przypilnuj żeby wgrali oprogramowanie do sterownika oryginalne bo musiał go ktoś przeprogramować żeby jechało bez DPFa

1
Malamax 2019-01-22 15:29:03

Jak dla mnie to powinni zostawić ich w spokoju, wolność tomku w swoim domku

4
Mateusz 2019-01-22 15:47:53

Nawet nie myślałem, że usunięcie tego ustrojstwa będzie tyle kosztować, ja dziękuję, wysyłam na regenerację.

2
ola22 2019-01-23 09:17:26

Nie polecam usuwać DPF-a, koszty po tym ogromne. Sam artykuł bardzo fajny!

-2
Joannas 2019-01-23 11:26:04

Nie wywalajcie tych dpfów, drogie kary, znacznie taniej można zregenerować przecież.

0
isia 2019-01-23 11:41:39

Bardzo drogie mandaty dają za usuwanie dpf, lepiej regenerować niż usuwać.

-4
Romek 2019-01-23 13:28:21

tylko czyszczenie bo nie wyrobicie z kosztami, nie ma sensu tego usuwać, bo prędzej sprzedacie auto niż przyjdzie Wam drugi raz wysłać na czyszczenie...

1
kwiatek22 2019-01-24 12:20:58

Super artykuł, będe go polecać każdemu znajomemu z dieslem!

2
Szypki i Fściekły 2019-01-24 13:33:41

Ja bym usuwał, nigdy mnie policja nie zatrzymała i nie zatrzyma. Za szypki jestem.

1
Heniutek 2019-01-24 15:28:28

Nie usuwajcie tych dpfów, po co Wam to, przecież wycięcie tyle samo kosztuje co naprawa!!!

0
Lekojnjkcsh 2019-01-24 15:35:24

Dzięki Wam wiem ile to kosztuje, super.

-1
Fabianek 2019-01-25 11:00:52

Po co usuwać dpfy??? Nie lepiej go zregenerować za grosze i spokój?

-2
Robcio 2019-01-25 11:06:38

Ktoś wie ile dokładnie kosztuje mandat za wycięcie dpf??

1
Chybiony Cel 2019-01-25 12:37:59

Ja to zamiast wycinać sprzedałem dziada i kupiłem sobie benzynę. Ja rozumiem, że skarbonka ale wtryskiwacze, pompa, turbo i na koniec DPF to dla mnie było zbyt wiele. Sprzedałem, niech się ktoś cieszy.

-1
klaus12 2019-01-28 08:22:09

Oj tak usuwanie głupota, potem niestety boli po kieszeni.

1
Męsssski 2019-01-28 10:20:30

TAK JAK STOP PRZEMOCY ZWIERZĄT TAK SAMO OPOWIADAM SIĘ ZA ZAKAZEM USUWANIA DPF!!! STOP TRUCICIELOM ŚRODOWISKA I KATOWANIA NASZYCH PŁUC SMOGIEM!!!

0
Hiacynt 2019-01-28 10:46:44

Boże, po co usuwanie a później się boicie kar??

1
MASA 2019-01-28 11:30:01

@Fabianek Oczywiście, że masz rację. Szkoda że wiele osób nie rozumie, że czyszczenie DPF powinno być standardem po każdych 200 tysiącach kilometrów. Ale z drugiej strony, kto to teraz wie ile naprawdę auto przejechało.

-1
natan 2019-01-29 08:22:55

A jak sie wszystko potem w aucie psuje... wie tylko ten kto usunął. Juz lepiej opłaca się wypalić czy też do regeneracji dać.

0
Gregor 2019-01-29 10:34:41

Oj boli po kieszeni boli, jak trzeba jakieś 5 tysięcy wyciągnąć i problem z podbiciem przeglądu...

1
Żyła 2019-01-29 15:27:02

Jak oddam do czyszczenia dwa na raz to da się jakąś zniżkę na akumulator?

-3
Gapuiś 2019-01-30 08:23:53

Racja, jak sie już usunie DPF-a, to wszystko powoli zaczyna siadać. Dlatego lepiej samemu nic przy aucie nie kobinować. Zamiast oszczędności, to dochodzą nowe koszty.

1
Alek 2019-01-30 10:31:00

Serio nie podbiją przeglądu bez dpf??

0
Pindzia 2019-01-30 10:42:03

A po kiego grzyba Wam usuwać dpfy? Co Wam one przeszkadzają?

2
xxXX - ..::d DEATHWARRIOR b::.. - XXxx 2019-01-31 13:48:58

Pytanie nie jakie są skutki tylko co jest przyczyną takich desperackich kroków. Bo to nie jest tak że filtr jest dobry czy nie dobry. Jakbym miał powiedzieć co jest dla mnie najważniejsze to powiedziałbym że chyba ludzie. Tak, ludzie którzy przyjęli mi filtr do regeneracji kiedy nie widziałem już prześwitu.

2
kocurek 2019-01-31 14:33:00

@Fabianek masz racje :)

-1
heniek 2019-01-31 14:40:39

Ja też nie wiem po co to usuwać!!!

-2
Rycerz 2019-01-31 15:22:30

@Męsssski tak jest! Popieram całym sercem i mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie myślało tak jak my!!

-2
Frodo 2019-02-01 13:49:23

Jak byłem z pierścieniem na wyprawie to w Górze Przeznaczenia to tam też wypalali, bo bardzo dymiło hahaha A tak serio to samochód wyposażony w filtr cząstek stałych powinien mieć serwisowanie w zakresie tego filtra i czyszczenie od producenta co 200 tysięcy

0
tygrysek 2019-02-01 14:40:24

A jak ktoś kupi auto z wyciętym dpfem i nawet o tym nie wie, to co wtedy???

1
Mam do Was pytanko 2019-02-01 14:49:15

Czy usunięcie dpf a zregenerowanie dpf to ten sam koszt?? Tak z ciekawości pytam.

-3
Fatmas21 2019-02-01 15:24:26

@Gregor no niestety takie życie, nie wolno usuwać, to i karać muszą za brak DPF-a. :)

0
Ferdek 2019-02-04 14:31:50

U nas w Polsce to i tak te kary są w miarę możliwe do przełknięcia, w Niemczech kolega mi mówił to dopiero dowalają mandaty :O

4
Emill 2019-02-04 14:45:22

Nie usuwajcie DPF!! Za wycięcia dpfa podobno można zapłacić tyle samo co regenerację filtra, a można spokojnie i na legalu sobie jeździć :P

4
rysiek46 2019-02-04 15:20:24

Hehe najpierw ktoś usunie, a potem zaczyna się fala kosztów. Madnaciki, problemy z autem i na końcu zakup mowego DPF-a. No, ale śmiało dalej usuwajcie. :)

5
ERazm2344 2019-02-05 08:23:56

Karać i jeszcze raz karać. Nie wolno usuwać filtrów, a tym geniuszom co usuwają, to najepiej auto zabrać!

-2
lizusek 2019-02-05 10:30:41

@Ferdek jakie tam kary dowalają za brak dpf>? Ciekaw jestem :P

-1
logiczniemyślący 2019-02-05 10:39:17

@Emill dobrze godosz Panie, z dpf jazda na legalu a tak to bój się o mandacik, bez sensu

0
Matematyka 2019-02-05 13:47:19

Jeśli chcesz usunąć DPF to nie będzie to 2 stówki za wycięcie, nie łudź się. Sam emulator DPF to 300 złotych. Do tego przeprogramowanie sterownika. Do tego wspawanie przepustnicy. Do tego w końcu usunięcie DPF. Sprawdzałem to liczyli sobie, ktokolwiek to robił, minimum 1000 złotych za usługę i to :bez zmiany map" czyli w domyśle "i tak wrócisz za tydzień". A czyszczenie DPF do stanu fabrycznego to 500 złotych. Chyba nie ma się co zastanawiać - drugie życie filtra za 15 - 20% ceny? Panie ja to biorę.

-2
Tristan 2019-02-06 08:25:38

Mądre słowa: Usunięcie DPF-a nie spowoduje wzrostu mocy auta. Więc nasuwa się pytanie: Po co usuwać??

-1
demotek 2019-02-06 12:17:26

@Męsssski ooo zgadadzam się w stu procentach, kategorycznie stop usuwaniu dpf !!! :)

-1
Magic 2019-02-06 12:48:21

@Mam do Was pytanko podobno tak, wycięcie a zregenerowanie dpfa to podobny koszt.

-1
olko 2019-02-07 15:43:46

Za drogo chcą za usuwanie dpf... ja jednak nie będę usuwał...

Maciusiek 2019-02-07 15:50:07

A jaki jest dokładny koszt za usunięcie dpf?

Izydor 2019-02-08 15:04:08

Nie dość, ze mandat dają to jeszcze nie podbijają przeglądu...Kurde co jeszcze wymyślą za brak dpf???

dieselbmw 2019-02-08 15:15:47

A że tak spytam, siedziba waszej firmy w Stalowej Woli jest? Bo ja z świętokrzyskiego jestem to bym blisko miał do Was :)

Grucha 2019-02-11 12:33:10

Pytacie o cenę usuwania dpf, a ja się Was zapytam - Po co Wam to usuwać???

Wikluś 2019-02-11 12:47:54

Nie mogę z Was, najpierw usuwacie dpfy, chociaż są one tak bardzo potrzebne a później wielkie halo, że mandat, ze kara...

Ireneusz 2019-02-11 13:53:25

Usunięty DPF = usunięty dowód rejestracyjny

-1
Karo 2019-02-12 10:11:09

Co Wam mandaty przeszkadzają, usuwać porządne filtry Wam nie przeszkadza, płacić za wycięcie nie szkoda, ale mandatów się boją!!!

-1
Igorek 2019-02-12 10:22:21

@Męsssski o tak, w końcu się ktoś mądrze odezwał na temat usuwania dpf!!!

cigam 2019-02-12 13:13:57

A kto to sprawdzi, że nie mam dpfa, zostawiam samą puche, od spodu wszystko cacy.

1
Józek_Sałatka 2019-02-13 10:36:30

Nie ma jak auto z benzynką, w dieslach jakieś dpfy, fapy, cudawianki

-3
Kali 2019-02-13 11:05:24

Powinni karać nie tylko posiadaczy aut z wyciętym dpf, ale i tych co tego całego wycinania dokonują!

Panoramix 2019-02-13 11:14:18

jak dla mnie to aso powinno wprowadzić coś takiego, że jak ktoś regularnie serwisuje auto itp to czyszczenia dpf powinien dostawać w gratisie

do józek sałata 2019-02-14 09:44:48

nie bądź taki do przodu, w benzynach geniusze motoryzacji również chcą dpf zamontować

karolekkk 2019-02-14 12:06:02

Ja też tylko benzynkę uznaje :)

jestem ciekaw 2019-02-14 12:25:31

Ale jak będę miał emulator zamontowany to wtedy się chyba nie zczają, że nie mam dpfa i podbiją przegląd nie??

1
jadod 2019-02-15 09:22:02

To jaki w końcu jest koszt usunięcia DPF?

1
gwiazdeczka 2019-02-15 11:18:22

Ja też mam benzynkę i jestem bardzo zadowolona :))

-1
Grzesiek 2019-02-16 23:57:20

Piszecie że by nie usuwać DPF bo tyle kosztuje co czyszczenie. Tylko że ja oddałem do czyszczenia zapłaciłem 1100zł. miałem 3 miesiące spokój i znowu to samo. Raz w tygodniu zaświeca się i muszę przejechać 20km I za tydzień z nowu to samo. Chyba go w końcu usunę.

2
Filtry DPF FAP 2019-02-18 08:15:56

@Grzesiek


Cześć Grzesiek.
Dzięki za odwiedzenie naszej strony internetowej.
1100 złotych za czyszczenie to bardzo dużo w porównaniu do cen jakie oferują mechanicy na naszym portalu. Średnia cena czyszczenia filtrów cząstek stałych nie przekracza 500 złotych. Usuwanie DPF nie tylko jest nielegalne od września 2017, ale również może doprowadzić do niebezpiecznych zmian w charakterze pracy silnika. Warto tu również wspomnieć, że deklarowana przez producentów żywotność filtra, około 200 -250 tysięcy kilometrów odnosi się do samochodów z poprawnie działającymi silnikami. Jeśli problem który opisuje pojawił się wcześniej niż po, powiedzmy 150 tysiącach kilometrów, oznacza to, że coś nie tak jest z Twoim silnikiem. Filtry DPF mechanicznie oczyszczają spaliny z sadzy na której zbudowane są cząstki stałe, natomiast wzrost zadymienia, zwłaszcza w nowoczesnych dieslach sygnalizuje, że bezsprzecznie są tam jakieś usterki. Sprawdź, jak ma się Twój układ zasilania silnika (zgaduję, że to Common Rail), bo na wtryskiwaczach mogło dojść do jakichś nieszczelności, których usunięcie to w zasadzie grosze w porównaniu z naprawą wtryskiwaczy. Sprawdź również układ doładowania i recyrkulacji spalin. Są to sprzężone z silnikiem układy, których poprawne funkcjonowanie niezbędne jest do właściwej pracy silnika. Na koniec, jeśli wspomniane elementy są bez zarzutu, porównaj wyniki badań DPF przed i po czyszczeniu - jeśli różnica w przepływie powietrza i danych z czujnika różnicowego ciśnienia nie jest zbyt duża, być może filtr nie był poprawnie wyczyszczony. Warto nadmienić, że technologia, która pozwala na usunięcie zgromadzonego w filtrze popiołu (nie sadzy, tylko popiołu powstającego w procesie dopalania sadzy z filtra) dostępna jest dopiero od niedawna. Jest to technologia wodno-chemiczna i jedynie ona pozwala pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń, a myjki ultradźwiękowe i wypalanie w piecach nie tylko jest nieskuteczne, czy niebezpieczne dla filtrów, ale niemożliwe jest do zweryfikowania z jaką skutecznością przeprowadzono usługę - nie dokonuje się pomiarów przed, w trakcie, ani po przeprowadzaniu usługi. Mam nadzieję, że choć delikatnie nakreśliłem Ci jak możesz poradzić sobie z problemem. W razie jakichkolwiek pytać, zadzwoń do nas, a nasi konsultanci z pewnością doskonale doradzą Ci, jak poradzić sobie z kapryśnym DPF-em oraz umówią wizytę lub regenerację u najlepszego mechanika.


Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół filtry DPF FAP

-1
kleszcz 2019-02-18 10:21:07

To już lepiej zregenerować niż tyle kasy na usunięcie wydać :D

-1
DPF 2019-02-18 12:08:44

@Szypki i Fściekły za ile usunąłeś dpfa? ps. ciekaw jestem w takim razie jakim autem jeździsz? :d

Maciek z Gdyni 2019-02-18 12:20:38

@Hiacynt też się nad tym zastanawiam, po co usuwają te dpfy.

adgar72 2019-02-19 10:24:09

Jest ktoś tutaj na forum, kto usunąłby mi dpfa?

Jacko 2019-02-20 10:40:32

Hejo wszystkim! A ja mam takie pytanie, bo rozmyślam opcję usunięcia dpf i się zastanawiam czy wycięcie dpfa nie wpłynie jakoś źle na silnik, nie spadną osiągi czy coś?

elo 2019-02-20 10:47:56

Witam! Jeżdżę audi a6 planuję sobie sam przeprowadzić wycięcie filtra dpf, i mam prośbę, aby mi ktoś dokłąadnie krok po kroku opisał jak przebiega procedura usunięcia filtra...Wielkie dzięki:)

Szypki i Fściekły 2019-02-21 10:50:01

@DPF innym - niebiescy mi stukneli dowód bo nie widzieli moich tablic tak waliło z rury na czarno xDDD

Smerek 2019-02-21 11:22:39

@Fabianek zregenerować dpf mówisz i spokój??? A co jak za 500 km znów mi wywali kontrolkę dpf, mam już tego dość !!!

0
Krzyś 2019-02-21 11:33:17

Aż 250 zł ten emulator kosztuje? To rzeczywiście bez sensu to usuwanie filtra jest, bo jeszcze doliczyć koszt samego usunięcia...olaboga to za drogo to wyjdzie!

-1
Wojti 2019-02-22 11:23:30

@Pindzia a bo może nie każdego stać na regenerację dpf?? Helllo

1
Mareczek 2019-02-22 11:28:03

@tygrysek sprzedaj komu innemu, niech się ktoś inny męczy z dpfem :P

-1
Tatoo 2019-02-25 11:15:56

Zapamiętajcie koledzy - samochód, który ma wycięty filtr dpf, nie spełnia warunków homologacji, odnoszących się do normy emisji spalin. I zgodnie z prawem, taki pojazd powinien zostać wycofany z ruchu.

-1
dymitr 2019-02-25 11:27:50

Myślicie, że poprzez wycięcie dpf pozbędziecie się problemów??? Jesteście w ogromnym błędzie moi drodzy.

-1
Rafcio 2019-02-26 10:29:22

Weźcie nie usuwajcie dpfów i fapów ... jak zauważą, że wasze auto nie posiada filtra, ma obowiązek nie podpisać badania technicznego.

-1
Zimny 2019-02-26 11:03:16

@Robcio z tego co słyszałem to 500 zł kosztuje mandat za brak dpf.

milik 2019-02-27 11:19:38

Jak chcecie płacić po 500 zł mandaty to usuwajcie dpfy!

olku 2019-02-27 11:57:18

Za drogie to usuwanie tych filtrów dpf i fap, wolę jednak naprawiać jak coś...

cecylia 2019-02-28 11:35:35

Ciekawa jestem co by mi się bardziej opłacało, czy wyciąć dpfa czy jednak zregenerować? :D

Jarosław 2019-03-01 10:31:34

Gdzie usuwaliście swojego dpfa? Polećcie jakiegoś mechanika, który by mi to dobrze zrobił, jestem z Kielc jak coś.

1
Adam z Mielca 2019-03-01 10:59:13

Widzę, że jest tu sporo osób, które usunęły swojego dpfa, też mam zamiar wyciąć mojego dpfa i chciałbym się poradzić gdzie w Mielcu mógłbym tego dokonać i za ile?

1
milusiński 2019-03-04 12:58:08

Jak samemu usunąć dpf? Opisze mi ktoś jak to zrobić, krok po kroku? :)

1
oszczędny 2019-03-04 13:03:08

Koszty usunięcia dpf jest taki drogi! Jak Wam nie szkoda kasy na wycinanie dpf??

-1
Igus 2019-03-05 14:46:16

Ja to się chyba odważę i usunę filtr dpf, bo już nie mogę znieść ciągle świecącej się kontrolki DPF;/

1
Karlos 2019-03-05 15:00:51

Jaka będzie najwyższa kara za brak dpfa? Bo nie wiem czy jest sens się obawiać wycinania dpf???

-1
Olkusek 2019-03-06 15:30:46

Ja się zawsze boję mandatów, więc nie będę wycinał dpfów, bo podobno aż 500 zł można zapłacić.

-1
Nobuś 2019-03-06 15:49:11

Witam! A w Waszym warsztacie się tylko regeneruje filtry czy usuwa również?

1
SzymonJ 2019-03-07 15:23:51

@helek dokładnie drogi kolego, bez usuniętego dpfa lub fapa nie trzeba się martwić o mandat :)

bolek 2019-03-07 15:40:34

Skutki usunięcia filtra dpf są zbyt drastyczne, nie ryzykowałbym ;/

zibi 2019-03-08 21:25:59

Powiem tak są silniki które mają DPF i takie same które nie maja fabrycznie tego badziewia, to jest wymysł producentów, którzy na tym zarabiają i powyższe wypowiedzi są laików, lub lobbystów, wycięty DPF w dzisiejszych samochodach pokaże bardzo dobre spaliny, problem jest w starych samochodach. Uwierzcie. Pozdrawiam. Proszę o komentarze i dyskusje.

0
Arti 2019-03-11 08:21:06

No po coś tego DPF-a montolwali w tych dieslach, więc nie rozumiem skąd pomysł, żeby go usuwać.

Kolega54 2019-03-11 19:43:54

Stoję przed problemem wycięcia, wymiany, regeneracji. Francuz 1.6hdi. Wycięcie 700 zł wszystko, sterowniki, itd. Wymiana 3000 nowy filtr, pojemnik na płyn oraz robota. Regeneracja plus demontaż i montaż, napełnienie pojemnika płynem 1500 zł. Przy regeneracji nie dają żadnej gwarancji że za 10tys znów nie zapacha czy coś.

Olioli 2019-03-12 08:28:22

jak się usunie, to potem naprawy już w tysiącach się płaci.. wiem sam po sobie. Nie polecam usuwać panie i panowie.

Przemko77 2019-03-12 12:26:37

Usuwać dpfa to najgorsza z możliwych opcji, bo można mandat zarobić, z doświadczenia radzę nie usuwać filtrów.

mariuszek 2019-03-12 12:49:10

Zamiast dpfa to można emulator wstawić, żeby się nie zorientowali podczas przeglądu, że usunięty jest filtr dpf tak???

Tupcio 2019-03-13 08:18:20

@mariuszek Odpowiedz mi po co? Skoro takie usuwanie to wcale nie małe koszty?

Filtry DPF FAP 2019-03-13 08:54:16

@Kolega54

Cześć Kolego!

Dzięki za odwiedzenie naszej strony. Znany jest problem z filtrami FAP w silnikach 1.6HDi, zwłaszcza w tej mocniejszej wersji. Musisz sobie odpowiedzieć, czy problem zapchanego filtra leży po stronie filtra i przejechanych dziesiątków tysięcy kilometrów, czy jednak przyczyną zapchania się filtra FAP w twoim Francuzie jest usterka gdzie indziej, na przykład w silniku. Filtry mają to do siebie, że wypełniają się sadzą, a w przypadku Twojego mokrego filtra również pozostałościami po dotryskiwanej do zbiornika paliwa cerynie - podstawowym aktywnym związku płynu Eloyss, który wspomaga pracę Twojego FAPa. Z rzeczy, które możemy Ci doradzić:
1. Jeśli zapchany filtr wypełniony jest głównie sadzą, to możesz spróbować dopalić ją podczas miłej przejażdżki po autostradzie. Sterownik w czasie takiej jazdy na podstawie danych z czujnika różnicowego rozpocznie proces wypalania pasywnego, wtryskiwacze zaczną wykonywać w suwie wydechu tłoka dodatkowy wtrysk paliwa zwany dotryskiem, który nie będzie się spalać w komorze w silniku, tylko rozgrzeje Twoj FAP do ponad 400 stopni Celsjusza, autko zostawi za sobą czarną chmurę, ale filtr będzie czysty.
2. Jeśli filtr zapchany jest popiołem to absolutnie nie wykonuj punktu 1. Słaby przepływ spalin sprawi, że dotryśnięte paliwo może nie spalić się, a spłynąć po licu tłoka i rozrzedzić olej smarny a co za tym idzie spowodować ryzyko uszkodzenia wielu zespołów i części w samochodzie.
Jeśli dopalanie sadzy pomaga jedynie na chwilę, to możliwe że:
1. Ceryna zapchała filtr na tyle, że nawet znikome ilości odfiltrowanych cząstek stałych zapychają go aż do utraty funkcjonalności.
2. Uszkodzenie innego elementu samochodu powoduje powstawanie nadmiernych ilości sadzy, a przez to zapychanie się filtra.

O punkcie drugim wspominamy nie bez powodu, ponieważ silniki 1.6HDi w mocniejszej wersji dostały jedynie nowe mapy do sterownika, a nie zmieniono im żadnych podzespołów i nie wyrabia olejowanie (smarowanie) turbosprężarki. Jest to bardzo popularny problem, a jak wiadomo w nowoczesnych dieslach, zgranie wszystkich podzespołów jest nie tyle wskazane, co niezbędne do właściwej pracy samochodu. Skontaktuj się z nami, a jeden z naszych specjalistów wyjaśni dokładnie co może być przyczyną problemu i jak mu zaradzić.

Aha, i oczywiście na filtr gwarancji nie dają tylko amatorzy i garażowe warsztaty. Profesjonalne pracownie, takie jak te, które zrzesza nasza strona mają obowiązek wydawania dwuletniej gwarancji na proces regeneracji filtra, ponieważ właściwie zregenerowany filtr cząstek stałych POSIADA WŁAŚCIWOŚCI NOWEGO! Nie ma możliwości więc, aby nie obejmowała go gwarancja jak na nowy DPF/FAP.

Zadzwoń, a wyjaśnimy wszystko szczegółowo i podpowiemy co robić. Zadowolenie Klienta jest dla nas najważniejsze.

Pozdrawiamy
Zespół Filtry DPF FAP

rafałłł 2019-03-13 14:29:40

Za duże ryzyko z tym usuwaniem dpfa jest...

Obrońca-filtra 2019-03-14 08:23:12

Karać karać i jeszcze raz karać. Za usuwanie filtrów karać podwójnie!

-2
Bronek 2019-03-15 08:22:35

Dobrze, że ktoś pisze o usuwaniu filtrów i uświadamia ludzi, że jest to złe.

-1