Wypalanie DPF Dacia – część 5

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Firma regeneracji filtrów DPF
Filtr cząstek stałych z samochodu marki Dacia po wypaleniu
Wypalanie DPF Dacia - część 5

 

Pojazdy z linii produkcyjnej Automobile Dacia S. A. to samochody często i chętnie użytkowane przez polskich kierowców. Fabryka, która współpracuje z Renault, zwłaszcza w ostatnich latach zaskarbiła sobie sympatię kierowców, produkując niedrogie modele takie jak Sandero czy Logan, które charakteryzują się interesującym designem. Modele Dacii działające na podstawie pracy silnika wysokoprężnego są w większości wyposażone w filtry cząstek stałych DPF, których żywotność możemy skutecznie przedłużyć dzięki wypalaniu DPF.

 

Wypalony z sadzy filtr wymontowany z samochodu marki Dacia
Wypalanie filtrów cząstek stałych w Dacii

 


1. Dacia – historia i filozofia koncernu

Producent Dacii zakłada budowanie samochodów w wysokiej jakości w stosunku do cen nowych aut. Współpraca z grupą Renault owocuje produkcją prostych w obsłudze pojazdów, których użytkowanie wiąże się z dużym komfortem. Oryginalna nazwa Dacii wiąże się z dawną nazwą krainy geograficznej w Rumunii, gdyż to właśnie w jej lokalizacji wybudowano pierwszy koncern, natomiast powstanie marki datuje się na rok 1966. Obecnie z fabryk Dacii współpracującej z Renault wychodzą modele takie jak Dokker, Sandero, Lodgy oraz Logan. Pojazdy tych modeli przyniosły marce wiele sukcesów wyrażonych chociażby w tysiącach nowych klientów, natomiast fabryki koncernu znajdują się nie tylko na terenie ojczystej Rumunii, ale także w Brazylii, Indiach, Iranie, Kolumbii, Maroko i Rosji.

 

Filtr cząstek stałych stosowany na przykład w autach koncernu Dacia
Dacia - historia i filozofia koncernu

 


2. Dacia i DPF – rezultaty połączenia

Montaż silników zaprojektowanych przez Rudolfa Diesla w Dacii został wzbogacony o pracę filtrów cząstek stałych DPF. To właśnie dzięki ich działaniu pojazdy z silnikami wysokoprężnymi nie kopcą, co zmniejsza w znaczny sposób ilość wydzielanych do atmosfery cząsteczek o szkodliwym działaniu. Filtr DPF Dacia Duster, DPF Dacia Logan czy DPF Dacia Sandero działa identycznie, zatrzymując pyły w kanalikach o średnicach wyrażanych w nanometrach. Określony charakter pracy filtra cząstek stałych DPF jest warunkowany budową samego filtra. W stanowiącej obudowę szczelnej, metalowej puszce można odnaleźć wkład monolityczny, który przyjmuje postać bardzo wąskich kanalików, natomiast spaliny mogą się przez nie przedostawać tylko w jednym kierunku. Filtracja DPF ma charakter mechaniczny, jest jednak wspomagana przez zawartość platyny bądź innych metali szlachetnych o właściwościach katalitycznych. Dacia Dokker i DPF, podobnie jak inne modele opisywanej marki, współpracują niezawodnie pod warunkiem, że układ wydechowy charakteryzuje się szczelnością, właściciel pojazdu dba o odpowiednią częstotliwość wymian oleju, a ponadto tankuje olej napędowy o dobrej jakości. Prawidłowej pracy filtra DPF sprzyja również użytkowanie pojazdu na długich trasach, gdyż wówczas może dojść do pasywnego wypalania filtra cząstek stałych DPF podczas jazdy. Wśród kolejnych zagadnień omawianych w artykule poruszyliśmy kwestię tego, jak przeprowadzić w pojazdach z rodziny Dacii Duster wypalanie DPF, gdy zacznie mrugać do nas kontrolka DPF Dacii Duster bądź gdy napotkamy inne typowe objawy.

 

Ekologiczne i niedrogie samochody to rezultat połączenia Dacii i filtrów DPF
Dacia i DPF - rezultaty połączenia

 


3. Metoda pasywna – wypalanie DPF podczas jazdy

Uważni kierowcy pojazdów marki Dacia z pewnością szybko wyłapią moment wystąpienia początkowych objawów zatkanego sadzami i popiołem filtra cząstek stałych DPF. Zasygnalizują nam to problemy z rozruchem i przyspieszaniem, zwiększona objętość spalin, obniżone osiągi pojazdu, a w najgorszych przypadkach uruchomienie awaryjnego trybu pracy jednostki napędowej bądź zatarcie silnika, gdyż olej silnikowy (na przykład Dacia Oil Plus DPF Diesel 5w30), do którego dostały się drobne elementy ciał stałych bądź olej napędowy, zatracił właściwości smarne. Wskutek wystąpienia tego typu oznak na przykład w modelu Dacia Lodgy, DPF kwalifikuje się do wypalenia bądź do czyszczenia w serwisie. W dieslowskich silnikach Dacii, czyli w jednostce napędowej 1.5 dCi, wypalanie DPF podczas jazdy może zachodzić automatycznie, jeśli tylko korzystamy z samochodu do poruszania się drogą szybkiego ruchu bądź autostradą z utrzymaniem wysokich obrotów przez około 30 minut. Wypalanie DPF Dacia realizowane w okolicznościach, gdy duże prędkości obrotowe generowane podczas jazdy wpływają na podniesienie temperatury i spalenie sadzy, jest korzystne dla filtra cząstek stałych, gdyż umożliwia pozbycie się dużych ilości osadów węgla, przywracając potrzebną drożność DPF. Istotną wskazówką jest to, że nie należy manewrować pojazdem podczas wypalania DPF. Warto unikać zbędnego hamowania czy zmian biegów, a ponadto nie należy wyłączać silnika, gdyż może to wpłynąć na zaburzenie pracy turbo, układu wtrysku bądź samej jednostki napędowej.

 

Dopalanie pasywne sadzy odbywa się samoczynnie, ze skromnym tylko naszym udziałem
Metoda pasywna - wypalanie DPF podczas jazdy

 


4. Aktywne wypalanie DPF podczas postoju

Wśród metod wypalania cząstek stałych warto pamiętać o metodzie dopalania sadzy opisywanej jako aktywna. Jak wymusić wypalanie DPF Renault bądź Dacia? Wystarczy, że zatrzymamy samochód i pozostawimy go na jałowym biegu. Kolejnym krokiem jest zwiększenie obrotów silnika. Działanie to stanowi jednoznaczny sygnał mówiący, iż jednostka napędowa ma za zadanie zainicjować dodatkowy wtrysk paliwa, przeprowadzić proces spalania pozakomorowego i zwiększyć temperaturę do wartości, które warunkują spalanie sadzy, czyli do 450-600 stopni Celsjusza. Zgodnie z tym, co mówi opis procedury wypalania DPF Dacii Duster oraz innych przedstawicieli Dacii, jest to nieskomplikowana metoda, którą z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie pod warunkiem, że silnik w naszym pojeździe pracuje w stu procentach prawidłowo. 

 

Wypalanie aktywne tego filtra nie przyniosło rezultatów ponieważ był zapchany popiołem a nie sadzą
Aktywne wypalanie DPF podczas postoju

 


5. Dacia w warsztacie – wymuszone wypalanie DPF

Ostatnią metodą oczyszczania filtra cząstek stałych DPF poprzez dopalanie sadzy jest zewnętrzne zainicjowanie wypalania. Dokonują tego mechanicy, którzy wysyłają silnikowi sygnał do rozpoczęcia dopalania poprzez przyłączenie zewnętrznego oprogramowania. Wypalanie DPF Renault czy Dacii w serwisie nie wymaga Twojej ingerencji, natomiast przebieg całej procedury jest monitorowany poprzez program. W przypadku modeli Dacii oraz Renault, przykładowy Koleos powinien być poddawany wypalaniu sadzy. Konsultacja w warsztacie może zaowocować także sprawdzeniem poziomu popiołu w filtrze. Jeśli DPF jest zapchany popiołami, warto skierować go do serwisu na specjalistyczne czyszczenie filtra cząstek stałych metodą wodną.

 

Wypalenie tego filtra było możliwe dopiero podczas wypalania serwisowego
Dacia w warsztacie - wymuszone wypalanie DPF

 


Dacią przez tysiące kilometrów

Co należy robić i w jaki sposób użytkować samochód, aby cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem jazdy przez maksymalnie długi czas? Warto dbać o wymiany oleju i filtrów, częste kontrole funkcjonalności eksploatowanych elementów oraz stan filtra cząstek stałych DPF. Jeśli jesteś właścicielem Dacii i obawiasz się, że DPF przysporzy Ci problemów, dbaj o to, aby udawać się na dłuższe przejażdżki umożliwiające dopalenie sadzy, aby tankować wysokiej jakości olej napędowy oraz o to, by reagować na pierwsze objawy zapchania filtra cząstek stałych.

 

Odpowiednia eksploatacja samochodu Dacia z filtrem cząstek stałych zapewni mu długą żywotność
Dacią przez tysiące kilometrów

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Michał
star star star star star
Wystawiono Rok temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Wypalanie filtra cząstek stałych (DPF) w samochodach Dacia jest procesem polegającym na usuwaniu zanieczyszczeń z filtra poprzez specjalny program, który nazywany jest "wypalaniem DPF". Proces ten może być wykonywany na kilka sposobów, w zależności od modelu samochodu i jego wersji. W przypadku niektórych modeli samochodów Dacia, wypalanie DPF może być wykonywane przez komputer diagnostyczny poprzez specjalne oprogramowanie, które jest dostarczane przez producenta. Polecam skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem Dacia w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących tego procesu i jego kosztów dla konkretnego modelu i rocznika samochodu.
Sebastian
star star star star star
Wystawiono 4 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Faktycznie wypalanie filtra cząstek stałych wydłuża żywotność, mój duster świetnie się trzyma.
link
star star star star star
Wystawiono 5 lat temu
Czy ten komentarz był pomocny?
A jak czyszczenie i naprawy filtrów DPF, to tylko u dobrych mechaników
roberto
star star star star star
Wystawiono 5 lat temu
Czy ten komentarz był pomocny?
@Gocha nie jest to trudne i wprawionemu mechanikowi zajmie kilka chwil
Gocha
star star star star star
Wystawiono 5 lat temu
Czy ten komentarz był pomocny?
A ciężko się demon tuje taki filtr z takiej Dacii?
TomK
star star star star star
Wystawiono 5 lat temu
Czy ten komentarz był pomocny?
@Diana można, są o tym inne artykuły tutaj na stronie. Sam czytałem o BMW, ale żona jeździ Sandero i też musiałem wypalić sadze w jej autku. Jazda tylko po mieście to za mało dla diesla
Diana
star star star star star
Wystawiono 5 lat temu
Czy ten komentarz był pomocny?
A czy w innych modelach aut też można wyczyścić taki DPF?
Tośka
star star star star star
Wystawiono 5 lat temu
Czy ten komentarz był pomocny?
A więc o to chodzi, jak samochód się tak dziwnie zachowuje, świetnie i zrozumiale napisany artykuł, w końcu nie muszę dopytywać się każdego co się dzieje z moim dieselkiem. :D

Popularne wpisy

26 października 2021

Usunięcie DPF - wady i zalety

Będąc całkowicie pewnym, że usuwanie filtra cząstek stałych nie przyniesie nic dobrego, poniżej przedstawimy Ci oczywiste wady i zalety, które wiążą się z pozbyciem podzespołu z samochodu: ...

29 marca 2021

Filtr DPF 1731LN

Możesz być pewny - wszystkie filtry DPF, które wychodzą z naszych magazynów, pochodzą z pewnego źródła! Sprzedawane przez nas filtry DPF posiadają: → homologację; → spełniają normy EURO! ...