Z jakich aut najczęściej giną katalizatory?

Reaktory katalityczne najczęściej są wycinane ze starych, nowych i drogich samochodów, a także z SUV-ów. Ponadto nawet pojazdy ciężarowe są narażone na kradzież tego cennego elementu układu wydechowego. Katalizatory mają w sobie drogie pierwiastki: platynę, rod i pallad i to przez nie te podzespoły są tak drogie. Z racji umiejscowienia części jest on bardzo mocno narażony na kradzież, tym bardziej że taki przestępca potrafi zrobić to w kilka minut, a następnie sprzeda go w najbliższym skupie. On na tym zarobi niemałe pieniądze, a Ty będziesz stratny. Bez zastanowienia powinieneś wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową. Gdyby doszło faktycznie do kradzieży reaktora katalitycznego, należy ten problem zgłosić na Policję.
Uwaga na katalizatory! - Złodzieje katalizatorów
Aktualnie kradzieżom ulegają również całe floty pojazdów, które są zaparkowane, choćby na firmowych parkingach. Ponadto okradane są także przedsiębiorstwa recyklingowe, które zajmują się przetwarzaniem starych konwerterów katalitycznych. Ciężko będzie zapobiec takim kradzieżom, zwłaszcza że auta są wyposażane w cenne podzespoły. Zdarzają się też przypadki, że katalizatory są wycinane przez mechaników, a później montują w ich miejsce strumienicę. Warto więc mieć ograniczone zaufanie do serwisów.
1. Kradzież katalizatorów to już plaga. Jakie marki są kradzione najczęściej? - Drogie katalizatory z Diesla
Najwięcej katalizatorów jest kradzionych z samochodów japońskich, niemieckich oraz francuskich. W centrum uwagi są marki Volvo, Mazda, Fiat, BMW, Mercedes, Honda. Dobrą radą, aby utrudnić wycięcie reaktora katalitycznego z samochodu, jest parkowanie pojazdu w oświetlonym miejscu i na monitorowanych parkingach. Nie zostawiaj auta byle gdzie, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że złodziej zainteresuje się Twoim pojazdem.

2. Kradzież katalizatora — czy można się przed nią ustrzec? - Osłona antykradzieżowa katalizatora
Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawić auto na parkingu strzeżonym lub w garażu. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, to spróbuj zaparkować auto w miejscu, w którym panuje duży ruch. Dodatkowo możesz zamontować również osłonę antykradzieżową, jednak nie jest to do końca bezpieczne, ponieważ przy wysokiej temperaturze może dojść do pożaru. Ponadto są dostępne specjalne urządzenia zabezpieczające, które utrudniają wycięcie reaktora katalitycznego. Nowsze modele mają już od początku wbudowane specjalne zabezpieczenia, które przy próbie wycięcia katalizatora włączają alarm.
Dodaj komentarz

Komentarze
Katalizatory są stosowane w większości samochodów z silnikami spalinowymi, aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. W niektórych przypadkach katalizator może ulec zniszczeniu lub zanieczyszczeniu, co może prowadzić do konieczności jego wymiany lub regeneracji. Głównie narażone są samochody pozostawione pod gołym niebem, jak również duży SUV-y z wysokim zawieszenie. W ogólnym rozrachunku ryzyko uszkodzenia lub zanieczyszczenia katalizatora zwiększa się użytkowaniu samochodu w warunkach miejskich, na krótkich dystansach lub z nieodpowiednim paliwem.