Kontrolka DPF FAP i katalizatorów

27 lutego 2018

   Najczęściej sygnałem informującym o zapchanym filtrze DPF jest świecąca na naszych zegarach kontrolka wyobrażająca DPF i informująca... no właśnie, o czym informuje kontrolka DPF? Czy ta kontrolka oznacza konieczność wymiany DPF, informuje o przeładowaniu filtra sadzą, czy może sygnalizuje rozpoczęcie wypalania DPF?


Garść faktów o DPF

   Filtr DPF jest najbardziej technologicznie zaawansowanym filtrem, jaki znajdziemy w samochodzie. Może to tłumaczyć jego wysoką cenę, choć znacznie lepiej tłumaczą ją aktywne platyna i złoto, których molekuły wbudowane są w ściany kanalików filtra. Drogocenne filtry DPF byłyby prawdziwym utrapieniem, gdyby nie fakt, że nie są jednorazowe. Głównym zadaniem DPF jest wychwytywanie cząstek stałych i magazynowanie ich wewnątrz swojej konstrukcji. Cząstkami stałymi nazywa się cząstki węgla oblepione zanieczyszczeniami takimi jak węglowodory, tlenki siarki, metali. Akumulują się one wewnątrz konstrukcji filtra tylko do pewnego momentu – w końcu przestrzeń wewnątrz filtra jest ograniczona.

 

Wymontowany filtr DPF z symbolem kontrolki filtra DPF
Kontrolka DPF Ford C-Max

 


Dlaczego świeci się kontrolka filtra cząstek stałych?

   Współczesne diesle nie mają wiele wspólnego z dieslami sprzed 20-30 lat. Naszpikowane elektroniką, czujnikami i sterownikami, wymagają sprawnej współpracy wszystkich podzespołów, by spełniać wymagania użytkownika i obietnice producenta. Warto wspomnieć o tym podczas tematu filtra cząstek stałych, ponieważ to odczyty z czujników zmuszają sterownik ECU do włączenia kontrolki symbolizującej DPF. Filtr cząstek stałych instalowany jest w układzie wydechowym, a przed urządzeniem i za nim instalowane są próbniki ciśnienia, z których informacje przekazywane są do różnicowego czujnika ciśnienia. Jeśli różnica ciśnienia pomiędzy środowiskiem sprzed i zza filtra jest zbyt duża, oznacza to, że przepustowość filtra została zmniejszona i sterownik o tym poinformuje kierowcę. O tym i tylko o tym, że przepustowość została zmniejszona. To istotne w celu właściwej identyfikacji problemu.

 

Filtr cząstek stałych DPF wymontowany z Hondy Accord z symbolem kontrolki DPF
Kontrolka DPF Honda Accord

 


Zapchany DPF? - zapchany filtr cząstek stałych, objawy.

   To niewątpliwie, jednak czym, to już zupełnie inna sprawa. Dzięki czujnikom ciśnienia, sondzie lambda, błyskawicznie otrzymamy informację o tym, że filtr nie pracuje, jak powinien, a da nam o tym znać kontrolka DPF, symbolizująca obudowę dpf z wypełniającymi ją drobinami zanieczyszczeń. Jest to jednocześnie sygnał o gotowości układu zasilania silnika do rozpoczęcia procedury dopalania zanieczyszczeń obecnych w filtrze (jednocześnie mając nadzieję, że to sadza). Odbywa się to na kilka sposobów: pasywnie, aktywnie i wymuszenie, co oznacza kolejno, dopalanie sadzy w czasie jazdy, na postoju i w warunkach serwisowych.


Pasywne czyszczenie DPF - dopalanie sadzy na postoju?

   W zasadzie powinniśmy tu napisać pasywne czyszczenie FAP. Jest to odmiana filtra cząstek stałych wykorzystująca dodatkowe wzbogacenie do paliwa, jakim jest zawierający tlenek ceru Eolyss. FAP powstał w koncernie PSA, więc jest nierozerwalnie związany z markami takimi jak Citroen czy Peugeot. Filtr FAP nazywany jest filtrem mokrym, właśnie z racji posiadania układu wzbogacania paliwa, który znalazł swoje zastosowanie jedynie z powodu obecności filtra DPF. Dotryskiwana substancja ma za zadanie obniżenie temperatury, w jakiej dochodzi do wypalenia sadzy w DPF-ie. I obniża, nawet o ponad 200 stopni. Dzięki temu nie ma większego problemu, by osiągnąć taką temperaturę w czasie jazdy, oczywiście pod warunkiem spełnienia wszystkich niezbędnych wymagań do rozpoczęcia procesu.

 

Typowy filtr DPF z Peugoeta Boxera przed regeneracją z symbolem kontrolki DPF
Kontrolka DPF Peugeot Boxer

 


Aktywne czyszczenie DPF - jak wymusić wypalanie DPF?

   Odbywa się na postoju. Inicjowane automatycznie przez sterownik silnika przy spełnieniu identycznych warunków jak w przypadku czyszczenia pasywnego – konieczne jest utrzymanie obrotów silnika na poziomie 3 do 4 tysięcy obrotów, przez okres około 15-20 minut. W czasie jazdy jest to o tyle trudne, że musi odbywać się w trasie, na postoju nie ma takiej konieczności – jedynym warunkiem jest wspomniane utrzymanie wysokich obrotów. Dzięki temu silnik rozgrzewa się, a common rail rozpoczyna procedurę poprzez podawanie dodatkowej dawki wtrysku. Podawana ona jest w cyklu pracy tłoka w suwie wydechu, przez co nie jest spalana w komorze, tylko pozakomorowo i podnosi temperaturę wewnątrz filtra DPF. W suchym filtrze ta temperatura musi przekraczać 600 stopni, aby wypalanie DPF było skuteczne.


Wymuszone dopalanie sadzy DPF

   Odbywa się w sposób analogiczny do poprzednich procedur wypalania DPF. Jedyną różnicą jest to, że dokonuje się tego w warunkach serwisowych bez znaczenia, jakie odczyty są z czujników ciśnienia czy z sondy lambda. Konieczne jest do tego podpięcie pod komputer diagnostyczny i zadanie odpowiedniej funkcji sterownikowi.


Czy to czyszczenie DPF działa?

   Oczywiście, że tak, co więcej jest doskonałym, tanim, choć nieco niebezpiecznym sposobem na oczyszczenie DPF z sadzy, ale tylko z sadzy. Pamiętajmy, że odczyty z czujnika cienienia poinformują nas o zapchanym filtrze, a nie o tym, co go zapchało – w przypadku sadzy problem jest prosty w rozwiązaniu, jeżeli jednak filtr jest zapchany popiołem po uprzednich wypalaniach, niestety nie pozostaje nam nic innego jak oddać filtr do regeneracji. Warto zdecydować się na zakład, który będzie dysponował odpowiednim do tego sprzętem.

 

Czy wśród poszukiwanych haseł nie było:
- Zapaliła się kontrolka filtra cząstek stałych
- wypalanie dpf passat b6

Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.91

Komentarze

Yvonne 2019-02-05 13:36:33

@Łukasz W
Łukaszu jest bardzo możliwe, że jest tak jak mówisz. Musisz mieć nowe auto. Sygnalizacja DPF pochodzi z odczytów z czujników ciśnienia zainstalowanych przed i za filtrem i jeśli różnica jest nie duża, ale jednak większa niż powinna może wyświetlać zapchany filtr w jakimś tam stopniu. Sprawdź sobie w instrukcji obsługi swojego konkretnego modelu. Jak nie masz takiej książeczki to sprawdź w necie. Pozdrawiam. Iwona.

witoldzik 2019-01-29 08:22:07

Najgorzej jak się w trasie zapali... Ale dobrze wiedzieć, co ta kontrolka znaczy :D

Ankkka 2019-01-24 15:29:22

Jak się swieci kontrolka najlepiej zdiagnozować to w serwisie!

Feluśśś 2019-01-24 15:46:25

Nie panikujcie!!! Sama kontrolka dpf nie oznacza od razu konieczności regeneracji dfpa:)

Mariusz 2019-01-28 10:18:52

Mi się ta kontrolka wyświeciła kilka dni temu i zgasła, ale ani braku mocy ani dymienia nic więcej nie zauważyłem. Ale jak myślicie jest konieczność skonsultowania to z mechanikiem, czy odpuścić, miał już ktoś tak kiedyś, że Dpf się pojawił i po 2 dniach znikał z deski???

Grzyb 2019-02-04 14:27:31

Uturbaniony dobrze mówi - jak masz do roboty filtr, to masz do roboty katalizator.

Uturbaniony 2019-01-28 11:28:38

@tomi chyba raczej nie. Ta kontrolka zapala się i gaśnie na podstawie danych z różnicowego czujnika ciśnienia, który jest przed i za filtrem DPF. Musisz wyczyścić DPFa żeby zniknęła kontrolka, katalizator może być ok, ale na wszelki wyślij go również do czyszczenia, bo skoro coś zawaliło Ci filtr to identycznie ma się katalizator.

Ula 2019-01-22 13:18:49

Katalizator mi się zepsuł :( znaczy ja zepsułam, bo mi chłopak wyciągnął i jak niosłam do mechanika to mi wypadł i tam się coś połamało. Pomocy, co robić?

czesio 2019-02-04 14:46:31

@abus2 e tam nie ma takiej potzreby od razu, można samemu coś popróbować, wypalić dpfa albo coś :)

Uszy 2019-01-24 13:32:45

Czyli kontrolka pojawia się wtedy gdy różnica w ciśneniu przed i za filtrem jest bardzo duża, a jak coś mi zatka filtr i nie będzie to sadza? To też świeci?

Juleczka 2019-01-31 14:33:52

Ooo a ja myślałam, że to kontrolka akumulatora zawsze :SD

fandieselkow9293 2019-01-18 15:32:44

Miałem w swoim dieselku problem z zapchanym filtrem, ale na szczęście opcja aktywnego czyszczenia załatwiła sprawę i auto jeździ bez zarzutów!

MarcinekkkM 2019-01-25 10:37:34

Ula skoro Ci upadł jak szłaś do mechanika to czego już nie weszłaś do tego mechanika i nie zapytałaś jego osobiście co teraz tylko tutaj szukasz pomocy???

tolek22 2019-01-23 09:16:01

HeHe to już wiem co to mi sie świeci w aucie... dzięki za pomoc!

madzik 2019-01-23 11:26:46

To jak mi się zaświeci kontrolka dpf, to od razu to oznacza, że mam go regenerować?

julekjulek 2019-01-28 08:21:08

Ktoś powie, że banalny temat. Za to ja powiem, że szanuje firmy/osoby, które piszą właśnie nawet o takich rzeczach! Przecież nie każdy jest specjalistą, a podstawowe informacje warto mieć :)

Krzysiek 2019-01-23 13:27:02

A to to go dławi... o matko a już się bałem, że coś poważnego. Zawalony filtr to jest dzień roboty w porządnej firmie i po problemie. Można się przez Was serwis umówić na czyszczenie filtra gdzieś blisko?

tomasz33 2019-01-22 09:38:37

Fajnie wytłumaczone, aż pokaże żonie, żeby zapamiętała co ta kontrolka znaczy :)

tomi 2019-01-22 11:24:33

Jak wyczyszczę kata to zniknie kontrolka?

teoleo 2019-02-04 15:19:02

Naprawdę bardzo dobrze, że postęp techniki poszedł tak daleko, że taka kontrolka szybko daje znać o uszkodzeniu i problemie z DPF.

Karina 2019-01-17 15:35:44

Nigdy nie wiedziałam, co oznacza ta kontrolka świecąca się w moim samochodzie, dzięki temu artykułowi już wiem.

Irek 2019-01-29 10:36:05

Aha czyli ja mogę mieć czujnik padnięty, bo auto szarpie, kopci i odczuwalny jest brak mocy a kontrola się nie zapala :(

Czesiek 2019-02-05 10:31:31

@Czepialski - Eee jak katalizator to chyba inna kontrolka już jest.

Laila 2019-01-21 15:21:47

Świetnie, przynajmniej teraz dostałam odpowiedź, co o czym mnie informuje! :D

Zelek 2019-02-05 10:40:15

A co to może być, że wszystkie objawy zapchanego dpfa są u mnie, a mimo wszystko kontrolka się nie wyświetla, błąd komputera czy co?

adamus 2019-01-24 12:20:10

Tyle informacji w artykule, że już chyba o filtrach wiem wszystko. Po prostu szacun!

Czepialski 2019-01-31 13:46:37

A to tak kontrolka to się włącza również przy zapchanym katalizatorze? A jaki czujnik za to odpowiada...?

Merida215 2019-01-22 15:29:44

Dobrze się dowiedzieć co mi mruga w aucie. Ocena jak nic 5.

swierzydiesle2232 2019-01-21 15:21:50

Zdecydowanie dobry artykuł dla każdego nowicjusza za kierownicą diesla! Polecam serdecznie przeczytać!

Alegoria 2019-01-25 12:39:29

Te kontrolki włączają się i wyłączają na bazie tego co podaje czujnik różnicowy ciśnienia, dlatego trzeba uważać, bo jak czujnik jest walnięty to nic nie pokaże albo będzie pokazywać cały czas.

Wolus 2019-02-13 11:02:14

@Łukasz W z tego co wiem to może się świecić tak jak na zdjęciu albo do połowy i podobno to nie oznacza stopnia zapchania dpf...

pomcio 2019-02-07 15:44:21

Dobrze, że teraz wiem jak w ogóle wygląda kontrolka od DPF :d

zielony 2019-02-07 15:50:48

A ta kontrolka się zawsze tylko na żółto świeci czy na czerwono też?

do czepialski 2019-02-13 11:12:43

zacznij czytać, a później zadawać pytania :)

śmieszny 2019-01-31 14:41:28

haha od akumulatora kontrolka inaczej wygląda, ja pikole co za ludzie :D

Malowniczy 2019-02-08 15:05:24

A jak usunę DPF to będzie się świecić ta kontrolka???

Ciapuś1 2019-01-31 15:21:21

No mi się ostatnio zaświciła kontrolka i dzięki temu uratowałem filtr czyszczeniem! Artykuł super :)

Ikona 2019-02-14 09:43:35

Ooooo! to to wsszystko ma swoje ikonki? Super :D

Edgar 2019-02-05 08:23:00

Objawów zachanego DPF-a jest wiele, ale na szczęście kontrolka w aucie daje znać szybko o jakimkolwiek problemie.

Maniaczek 2019-02-11 12:35:30

Właśnie a w przypadku katalizatora to taka sama kontrolka będzie?

Opornik 2019-02-01 13:52:10

Przy katalizatorze nie będzie świecić bo tam nie ma czujników takich, ALE za katalizator odpowiada sonda lambda jak dobrze pamiętam, sprawdź sobie jaką kontrolkę ma sonda lambda. Ona bada poziom tlenu w spalinach.

Karolcia 2019-02-14 12:06:45

A mi się świeci właśnie taka kontrolka od jakiś dwóch tygodni. Pomocy! Co mam robić?

Kacha 2019-01-25 11:00:00

Mi się własnie kilka dni temu zaświeciła ta kontrolka! Jak dobrze, że trafiłam na Waszą stronę, już teraz wiem co się dzieje.

Krótki 2019-01-29 15:26:12

Na kiedy można się umówić na czyszczenie do passata b6 właśnie? Bo ja się za wypalanie nie biorę, szkoda tłoków.

Zenon 2019-02-14 12:24:23

Jak się Wam wyświetli ta kontrolka to możecie najpierw próbować wypalać dpfa, dopiero w ostateczności regeneracja...

Nie mam diesla 2019-02-11 13:55:02

A ja nie mam diesla i nie mam problemu. Dzięki temu że nie mam filtra cząstek stałych nie mam problemu z filtrem cząstek stałych.

Howhow 2019-02-15 09:21:23

To sadzę można wypalić? :O Jak?

Florian 2019-02-01 14:41:33

@Czepialski tak głównie wtedy włąśnie jak jest zapchany dpf to się pojawia :)

abus2 2019-01-30 08:22:32

No, jak kontrolka się świeci to nie ma żartów. Lepiej od razu gonić do mechanika hehe :)

fiat 2019-02-12 10:12:03

A ja mam Fiata 500 i co będę miała tam, katalizator czy dpf??

PomocnyMechanik 2019-02-01 15:23:19

@Kacha to w takim razie goń szybko do mechanika i sprawdz co się dzieje, co by filtra nie zajechać na Amen. Pozdro

tami 2019-02-12 10:23:59

@zielony ta kontrolka tylko na zółto się sieci :)

Jan _Miko 2019-02-15 11:22:32

@madzik nie popadaj w paranoję, można najpierw spróbować samemu wypalić fpfa w trasie, tzn. przegonić auto na autostradę, przytrzymać obroty na 3000, około 15-20 min. Jak to nie pomoże to wtedy dopiero do regeneracji będziesz musiała oddać. A z ciekawości spytam: jakie masz autko koleżanko? :P

Suzu 2019-02-06 08:24:15

Dobrze, że kontrola daje znać, że coś jest nie tak. Potem to już tylko trzeba czyścić, bo inaczej to dalej filtr będzie się zapychać.

blabla 2019-01-30 10:32:27

@tomi tak wtedy już zniknie na długo :)

Wandzia 2019-02-12 13:12:38

Ładne te kontrolki, takie nie za kolorowe :D Ciekawe kiedy u mnie się zaświeci :D

Daruś 2019-01-30 10:42:57

Ooo teraz przynajmniej wiem jak ta kontrolka wygląda, oby mi się zaświecała jeszcze przez długi czas :)

RadekD 2019-02-06 12:20:16

@Mariusz pewnie, że lepiej skonsultuj to z mechanikiem, niby Ci znikła kontrolka dpf ale znowu się może za jakiś czas pojawić, ja tak miałem :)

Darko 2019-02-13 10:28:17

@madzik no niekoniecznie od razu musisz regenerować, możesz próbować wypalać go, jak to nie pomoże to dopiero wtedy regeneracja

Łukasz W 2019-02-04 14:33:48

Koledzy potrzebuję podpowiedzi z Waszej strony, jak mi się wyświetla kontrolka taka jak tu widnieje u Was na stronie tylko u mnie jest wypełniona tymi kropeczkami do połowy to oznacza to, że ,mój filtr Dpf jest tylko do połowy zapchany czy o co w tym chodzi? Podpowiedzcie plisss

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Ostatnio dodane

29 sierpnia 2018

DPF - co to jest, jak to wygląda, ile to kosztuje?

DPF – co to jest, jak to wygląda, ile to kosztuje?   DPF...

29 sierpnia 2018

Jak wygląda zapchany DPF? - Objawy

Jak wygląda zapchany DPF objawy   Jak wygląda zapchany...

29 sierpnia 2018

Ile kosztuje filtr DPF CENA?

Ile kosztuje filtr DPF? – CENA   Ile kosztuje filtr...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 725 803 803
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 725 803 803
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer