Czy użytkowanie pojazdu głównie w trybie krótkich tras może skrócić okres eksploatacji filtrów cząstek stałych?

Tak, użytkowanie pojazdu głównie na krótkich trasach może skrócić okres eksploatacji filtrów cząstek stałych. Filtry te służą do usuwania cząstek stałych z gazów spalinowych w silnikach wysokoprężnych. Krótkie trasy zazwyczaj nie zapewniają wystarczająco długiego czasu, aby silnik osiągnął optymalną temperaturę pracy, co może prowadzić do gromadzenia się sadzy i innych zanieczyszczeń w filtrze cząstek stałych. Gdy filtr DPF / FAP nie osiąga odpowiedniej temperatury do samoregeneracji (czyli procesu spalania zgromadzonych cząstek), może dochodzić do nadmiernego zanieczyszczenia i blokowania filtra. W efekcie może to skrócić jego okres eksploatacji, a nawet prowadzić do konieczności wymiany. Aby zmniejszyć ryzyko skrócenia okresu eksploatacji filtrów cząstek stałych, zaleca się regularne jazdy na dłuższe trasy lub wydłużanie czasu jazdy, aby silnik osiągnął temperaturę, która umożliwi regenerację filtra. Dodatkowo regularne przeglądy techniczne mogą pomóc w identyfikacji problemów związanych z filtrem cząstek stałych i jego ewentualnej konserwacji lub wymianie.

Silnik samochodowy

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

 • check

  Cena - od 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

 • check

  CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

 • check

  Cena - od 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

 • check

  GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

 • check

  Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Check Engine na desce rozdzielczej

Czy można wyciąć filtr cząstek stałych?

Wycięcie filtra DPF jest możliwe, ale z pewnością nie obejdzie się bez poniższych konsekwencji:

1. Negatywny wpływ na środowisko – filtr cząstek stałych zatrzymuje szkodliwe cząstki PM, które w przeciwnym razie trafiłyby do atmosfery. Wycięcie DPF / FAP powoduje znaczne pogorszenie emisji spalin i zwiększa zanieczyszczenie powietrza.
2. Konsekwencje prawne - w Polsce jazda samochodem bez filtra DPF jest nielegalna i grozi za to mandat w wysokości do 5000 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
3. Problemy z przeglądem technicznym - samochód bez filtra DPF nie przejdzie badania technicznego.
4. Negatywny wpływ na silnik – wycięcie filtra cząstek stałych może negatywnie wpłynąć na pracę silnika, m.in. zwiększyć zużycie paliwa i oleju silnikowego.

Czy można przerwać proces wypalania DPF?

Filtr cząstek stałych DPF, FAP

Przerwanie procesu wypalania filtra cząstek stałych jest możliwe, ale zdecydowanie niezalecane. Może to mieć negatywne skutki dla filtra i całego układu wydechowego. Dlaczego nie wolno wyłączać silnika podczas wypalania DPF?:

• Nieskuteczne wypalanie - sadza nie zostanie całkowicie usunięta, przez co jeszcze bardziej podzespół będzie zapchany, a silnik utraci moc.
• Uszkodzenie filtra cząstek stałych- nagłe przerwanie procesu może spowodować naruszenie struktury filtra DPF, co będzie się wiązało z kosztowną naprawą lub wymianą.
• Zagrożenie dla jednostki napędowej - nadmiar sadzy w filtrze może blokować gazy, które są odpowiedzialne za wzrost ciśnienia w silniku oraz w układzie wydechowym.

Ile wytrzymuje filtr cząstek stałych?

Zaleca się, aby wymieniać filtr DPF co około 120 000 kilometrów, ale istnieją przypadki, gdzie można wydłużyć ten okres nawet do 250 000 kilometrów, przy założeniu odpowiedniej eksploatacji. Wsparciem dla jego pracy mogą być różnorodne preparaty, które pomagają wypalać zgromadzoną sadzę, ale równie istotna jest regularna wymiana oleju w pojeździe.

Co o tym myślisz?

Komentarze

Czesław
star star star star star
Wystawiono 4 miesiące temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Witam. Cxy u was jestem w stanie stwierdzić, czy nieprawidlowosci w moim pojezdzie na pewno wynikaja z zapchanego filtra??
Mirek
star star star star star
Wystawiono 4 miesiące temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Witam!! Jakie preparaty polecacie po wyczyszczeniu dpfa?
Bartosz
star star star star star
Wystawiono 4 miesiące temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Dzien dobry. Mam samochod juz z przebiegiem 400 tys km i w sumie nic sie nie dzieje z moim ukladem wydechowym ale czy mimo to profilaktycznie powienien go wymienic?

Popularne wpisy