Jak działa system SCR - Regenerując go, unikniemy 3 kosztownych awarii

SCR (Selektywna Redukcja Katalityczna) to system oczyszczania spalin, który przeznaczony jest do redukcji tlenków azotów w emitowanych spalinach. Działanie systemu SCR polega na skierowaniu płynu AdBlue pod wysokim ciśnieniem w strumień spalin, co wywołuje reakcję chemiczną, w której udział biorą toksyczne związki i substancje, które mają je neutralizować.
Dzięki systemowi SCR emitowane spaliny są znacznie czystsze i zawierają o wiele mniej szkodliwych substancji.
Układ SCR jak każdy element samochodu może ulec usterce lub zużyciu, a do najczęstszych awarii z nim związanych zalicza się jego uszkodzenie, zapchanie katalizatora SCR lub pęknięcie wkładu katalizatora. Regeneracja reaktora katalitycznego SCR pozwala na odpowiednią konserwację, oczyszczenie oraz gdy zachodzi taka konieczność na wymianę poszczególnych elementów układu, co sprawia, że cały system jest w dalszym ciągu w pełni funkcjonalny. Płyn AdBlue musi być regularnie uzupełniany, a układ SCR utrzymywany w dobrej kondycji, aby efektownie spełniał swoją funkcję. Układ selektywnej redukcji katalitycznej pozwala pojazdom spełniać wprowadzane coraz to bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, dzięki czemu pojazdy mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

Deska rozdzielcza pojazdu

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - od 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - od 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Pracownia regeneracji katalizatorów

Czym jest AdBlue i jaką pełni funkcję w układzie SCR?

Płyn AdBlue jest niezbędnym produktem do prawidłowej pracy układu SCR, jest roztworem mocznika i wody demineralizowanej, który wtryskiwany jest za pomocą systemu SCR do katalizatora gazów spalinowych.
Głównym zadaniem AdBlue jest neutralizowanie pod wpływem wysokiej temperatury szkodliwych toksyn zawartych w spalinach. Płyn AdBlue w katalizatorze SCR rozkłada szkodliwe tlenki azotu, które znajdują się w spalinach na azot oraz parę wodną. Tak rozłożone i wydalane przez układ wydechowy substancje, są znacznie mniej groźne dla środowiska. Płyn AdBlue stosowany jest w układach wydechowych nowoczesnych pojazdów z silnikiem diesla, tych osobowych, jak również ciężarowych.

Co ile kilometrów dolewa się AdBlue?

Wlew płynu AdBlue

Zazwyczaj zbiornik na płyn AdBlue ma kilkanaście litrów pojemności, co pozwala kierowcy na pokonanie około 10 tys. kilometrów. W nowszych autach istnieją systemy monitorujące poziom płynu AdBlue, które ostrzegają kierowcę, kiedy jest on niski, co znacznie ułatwia utrzymanie odpowiedniego poziomu AdBlue w zbiorniku. Zużycie płynu uzależnione jest od kilku czynników jak np.: sposób jazdy, model pojazdu, czy moc jego silnika. Zbagatelizowanie sygnałów i dłuższy brak płynu AdBlue może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnymi konsekwencji np. przejścia silnika w tryb awaryjny pracy, a nawet całkowitego unieruchomienia pojazdu, które będzie możliwe dopiero po uzupełnieniu brakującego płynu. Warto regularnie uzupełniać płyn AdBlue, jego obecność jest istotna zarówno z punktu widzenia legalności, jak i ochrony środowiska.

System SCR – wykorzystanie

System SCR (Selective Catalytic Reduction) jest technologią wykorzystywaną głównie w pojazdach z silnikami diesla, aby zmniejszać emisję szkodliwych tlenków azotu.
SCR montowany jest w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, które podczas swojej pracy produkują zdecydowanie więcej szkodliwych substancji niż „benzynowce”. Układ selektywnej redukcji katalitycznej wykorzystywany jest również w pojazdach ciężarowych, autobusach, ciągnikach rolniczych oraz maszynach budowlanych i produkcyjnych. Aby system SCR działał efektownie, konieczne jest regularne uzupełnianie płynu AdBlue, który umożliwia neutralizację toksycznych substancji produkowanych do atmosfery.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Popularne wpisy

13 lipca 2022

Jak skutecznie wyczyścić filtr cząstek stałych?

Najskuteczniejszą metodą czyszczenia filtra cząstek stałych jest mycie hydrodynamiczne w specjalistycznej myjce. Pod wpływem wody i odpowiedniego ciśnienia, wypychane są wszelkiego rodzaju osady, które zdążyły się nagromadzić w trakcie eksploatacji ...