Zapobieganie zapchaniu filtra DPF: 5 praktycznych wskazówek i strategie utrzymania.

Przedstawiamy 5 praktycznych wskazówek, których nagminne praktykowanie pozwala cieszyć się znacznie dłuższym, jak i bezproblemowym funkcjonowaniem filtra cząstek stałych. Jak zapobiec zapychaniu się DPF?
1. Unikaj jazdy wyłącznie na krótkich dystansach, na których nie jesteśmy w stanie osiągnąć odpowiedniej prędkości, tym samym temperatury niezbędnej do wypalania sadzy z filtra DPF.
2. Co najmniej raz w miesiącu wybierz się w dłuższą trasę, podczas której będziesz w stanie zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia oczyszczania DPF z zalegających w nim zanieczyszczeń.
3. Używaj tylko dobrej i sprawdzonej jakości paliwa.
4. Używaj również dodatków do paliwa, które wspomagają wypalanie sadzy z DPF.
5. Dbaj o zachowanie właściwej ilości, jak i jakości oleju silnikowego, który znacząco wpływa na prawidłową pracę jednostki napędowej.
Zdecydowanie to również właściwie przeprowadzane wypalanie sadzy oraz wykonywana regeneracja DPF, która dokładnie usuwa zalegające wewnątrz filtra zanieczyszczenia, jak popiół powstały po spalaniu sadzy, minimalizuje ryzyko związane z zapychaniem się filtra DPF. Regularna kontrola stanu filtra cząstek stałych pozwala cieszyć się dużo dłuższą sprawnością, jak i bezawaryjnością DPF, który pełni bardzo istotną funkcję w naszym samochodzie, jaką jest zmniejszanie emisji toksycznych spalin do środowiska. Podsumowując najistotniejsza w zapobieganiu zapychania filtra DPF jest prawidłowa eksploatacja pojazdu oraz utrzymywanie go we właściwej kondycji ogólnej.

Kamera endoskopowa

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - od 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - od 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Serwis regeneracji filtrów DPF

Jak dostosować styl jazdy, aby utrzymać filtr DPF w czystości?

Żywotność filtra DPF uzależniona jest w bardzo dużej mierze od stylu jazdy oraz nawyków kierowcy. Zdecydowanie podstawą jazdy samochodem wyposażonym w filtr DPF jest regularne pokonywanie dłuższych tras. Pozwalają one na utrzymanie stałych obrotów, które zapewniają odpowiednią temperaturę niezbędną do przepalenia zanieczyszczeń zalegających wewnątrz podzespołu, które znacząco utrudniają jego prawidłowe funkcjonowanie. Podczas eksploatacji auta z DPF powinniśmy unikać agresywnej jazdy oraz gwałtownych manewrów na zimnym silniku, które mogą prowadzić do poważnych, jak i kosztownych usterek np. turbosprężarki. To kilka prostych i sprawdzonych metod jazdy, które pomagają zachować znacznie dłużej filtr DPF czystszy oraz w dobrym stanie. Przy odpowiedniej eksploatacji auta z silnikiem Dieslem, jesteśmy w stanie przejechać nawet kilkaset tysięcy kilometrów.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki problemów z DPF i zareagować szybko?

Zdemontowany filtr DPF

Istnieje kilka objawów, po których jesteśmy w stanie rozpoznać problem związany z filtrem DPF, co pozwala też odpowiednio wcześnie podjąć działanie mogące zapobiec wystąpieniu niepotrzebnej usterki. Do głównych z nich należą:
• odczuwalne skoki obrotów,
• zwiększone zużycie paliwa,
• ociężała praca silnika oraz stopniowy spadek mocy,
• zapalenie kontrolki DPF na desce rozdzielczej.
Zazwyczaj problem z filtrem DPF związany jest ze zbyt dużym nagromadzeniem się w jego wnętrzu zanieczyszczeń, jak sadza, czy powstały z jej wypalania popiół, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie podzespołu. Zbagatelizowane objawy zapchania filtra mogą doprowadzić nawet do zatarcia silnika, dlatego po zaobserwowaniu któregokolwiek z niepokojących objawów, mogących świadczyć o problemie z filtrem DPF ważna jest nasza szybka reakcja. Niezwłocznie powinniśmy skorzystać z wizyty w warsztacie samochodowym, gdzie fachowcy zdiagnozują oraz usuną przyczynę występowania powyższych objawów. Szybko podjęte działanie często jest w stanie ochronić nas przed poważniejszą, jak i dużo kosztowniejszą usterką.

Dlaczego warto regularnie sprawdzać i konserwować DPF?

Regularna kontrola stanu filtra cząstek stałych, jak i jego odpowiednia konserwacja pozwala pracować filtrowi DPF na najwyższym poziomie swojej wydajności. Stan filtra DPF wpływa na pracę całego systemu silnikowo-wydechowego, dlatego dbałość o jego prawidłowy stan jest tak istotna. Właściwa konserwacja DPF jest niezbędna do utrzymania filtra w dobrym stanie technicznym oraz zapewnienia prawidłowej pracy podzespołu, czyli zmniejszonej emisji spalin do środowiska. Regularna kontrola oraz dbałość o filtr cząstek stałych pozwala cieszyć się jego długą żywotnością, jak również nienaganną pracą, tak ważną dla otaczającego nas środowiska.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Popularne wpisy

9 lutego 2021

GPF filtr - Wikipedia

Nie da się ukryć, iż w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie filtrem cząstek stałych w silniku benzynowym, tak więc nikogo już nie dziwi, iż wielu kierowców szuka informacji na temat GPF filtr, a Wikipedia wówczas zazwyczaj przychodzi im na myśl ...