3 najczęstsze problemy z filtrem DPF – Jak je rozwiązać?

Poniżej przedstawiamy 3 najczęściej występujące problemy związane z filtrem cząstek stałych:

1. Zapchanie filtra DPF.
2. Uszkodzenie mechaniczne DPF.
3. Problem z filtrem DPF na skutek awarii silnika lub jego osprzętu.

Niezbędna w uniknięciu problemów związanym z DPF jest regularna kontrola jego stanu, prawidłowo przeprowadzane oczyszczanie, a przede wszystkim właściwa eksploatacja auta oraz dbanie o ogólną kondycję pojazdu. Filtr DPF, czyli filtr cząstek stałych redukuje ilość wydobywających się z rury wydechowej spalin w pojazdach wyposażonych w silnik Diesla. Głównym problemem związanym z DPF jest jego zapychanie, wynikające z określonej pojemności zdatnej do przechwytywania cząstek stałych, dlatego nie można zapomnieć także o stałej kontroli pozostałych elementów wpływających na jego prawidłowe funkcjonowanie jak np. wtryskiwaczy.
Regularna kontrola stanu technicznego pozwoli nam uniknąć uszkodzeń i awarii filtra cząstek stałych, a co za tym idzie kosztów, które podczas wymiany na całkowicie nowe części mogą okazać się naprawdę spore. W sytuacji wystąpienia jakiegokolwiek problemu związanego z filtrem DPF najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie fachowej pomocy specjalistów.

Kamera endoskopowa

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - od 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - od 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Pracownia regeneracji filtrów DPF

Jakie są najczęstsze objawy zapchanego filtra cząstek stałych?

Do najczęściej występujących objawów, mogących wskazywać na problem z zapchanym filtrem DPF zalicza się:

• zauważalny spadek mocy silnika pojazdu,
• zauważalnie zwiększone zużycie paliwa,
• częsty proces wypalania filtra DPF,
• znacznie podniesiony poziom oleju silnikowego,
• charakterystyczny zapach podczas wypalania, odczuwalny nawet wewnątrz kabiny auta,
• ostrzegawcza kontrolka DPF zapalona na desce rozdzielczej.

Użytkowanie pojazdu z zapchanym filtrem DPF może nieść za sobą poważne i kosztowne konsekwencje, ponieważ doprowadzić może nawet do zatarcia silnika. Zapchany filtr cząstek stałych należy poddać dogłębnemu czyszczeniu, które pomoże przywrócić jego prawidłowe działanie, a w tym celu najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu samochodowego.

Jak długo można jeździć z niesprawnym filtrem DPF?

Zdemontowany filtr DPF

Jazda z niesprawnym filtrem cząstek stałych znajdującym się w pojeździe jest zabroniona, ponieważ pojazd nie spełnia obowiązujących norm emisji spalin. Jazda z uszkodzonym DPF nie tylko prowadzi do zanieczyszczania środowiska, ale może także stwarzać zagrożenie podczas ruchu drogowego. Niesprawny filtr DPF może przyczynić się do uszkodzenia elementów silnika, co skutkować może unieruchomieniem pojazdu. Filtr, który jest wadliwy, nie spełnia swojej funkcji, dlatego powinniśmy udać się do serwisu, gdy tylko zaobserwowaliśmy jakieś niepokojące objawy związane z podzespołem. Nie można zapominać o tym, że DPF wymaga bieżącego oczyszczania z gromadzącej się sadzy i należy przeprowadzić jego dokładną regenerację w profesjonalnym serwisie, aby przywrócić jego właściwe parametry. Dzięki temu filtr DPF popracuje w Twoim pojeździe jeszcze długo.

Jak wydłużyć żywotność filtra DPF?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym pokonywaniu dłuższych tras, podczas których zapewniamy odpowiednie warunki do procesu oczyszczania DPF. Istotną sprawą jest również prawidłowa eksploatacja auta oraz utrzymywanie go w odpowiednim stanie technicznym. Należy pamiętać o tym, że układ wydechowy w samochodzie jest tak skonstruowany, że większość jego elementów jest ze sobą powiązana. Warto również raz na jakiś czas poddawać filtr DPF profesjonalnej regeneracji, która usunie dokładnie zalegające zanieczyszczenia, jak popiół. Z pewnością w wydłużeniu żywotności DPF pomogą także regularnie praktykowane czynności jak np.
• dbanie o prawidłową kondycję silnika oraz układu zasilania paliwa,
• tankowanie paliwo dobrej jakości na sprawdzonych stacjach
• dbanie o stan turbosprężarki,
• używanie specjalnych olejów silnikowych przystosowanych do aut wyposażonych w filtr cząstek stałych.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Popularne wpisy

5 października 2021

Co zrobić z zapchanym DPF?

Zapchany filtr cząstek stałych sadzą i popiołem należy bezzwłocznie oczyścić. Regeneracja DPF pozwoli odzyskać jego utracone właściwości i tym samym unikniesz problemów związanych z wystąpieniem potencjalnej awarii tego podzespołu oraz pozostałych. ...

19 lipca 2022

Ile kosztuje DPF do samochodu?

Koszt nowego filtra cząstek stałych do samochodu może wynosić od 2 do nawet ponad 15 tysięcy złotych. Jak widać, ceny są bardzo wysokie, dlatego nakłania się do regeneracji tego podzespołu, ponieważ za taką usługę ...