Co to jest DPF?

23 sierpnia 2018

Co to jest DPF?

 

Co to jest DPF - DPF na stole w pracowni
Co to jest DPF?

 

Co to jest DPF, to częste pytanie. DPF to potoczna nazwa filtra cząstek stałych, a skrót pochodzi od angielskiej nazwy "diesel particule filter". Filtr ten znaleźć można w samochodach z silnikiem diesla wyprodukowanych po 2000 roku, natomiast od 2011 roku znaleźć go można w zasadzie we wszystkich modelach samochodów z silnikiem wysokoprężnym.

Do czego służy DPF zamontowany w naszym samochodzie? Filtr cząstek stałych DPF ma za zadanie zmniejszanie emisji spalin, czyli ograniczenie przedostawania się do atmosfery trujących tlenków azotu, siarki i metali ciężkich zbudowanych na cząsteczkach węgla. Ponieważ cząsteczki te są stosunkowo duże, filtr mechanicznie oddziela je od gazów spalinowych i zatrzymuje wewnątrz swojej konstrukcji. Warto również wspomnieć, że dzięki wbudowanej platynie i cerynie, niewielka część wiązana jest również chemicznie.

 

Co to jest DPF? - Przykładowy filtr cząstek stałych DPF
Co to jest DPF?

 

Jakie są rodzaje DPF jakie możemy znaleźć w samochodach? Generalnie filtry cząstek stałych dzielimy na 3 grupy DPF, FAP i GPF. DPF to filtr cząstek stałych odmiany suchej w samochodach z silnikiem diesla, FAP to filtr cząstek stałych odmiany mokrej, natmiast GPF to filtr cząstek stałych wykorzystywany w silnikach benzynowych.

Oceń:
/ Aktualna ocena: 5.00

Komentarze

filemon4 2019-01-28 08:16:45

Dla amatorów diesli artykuł pierwsza klasa, prosto i na temat. Polecam poczytać :)

MamPytanie 2019-01-28 10:11:07

Po 2011 we wszystkich dieslach jest dpf?? Serio?? :O

Ysmena 2019-01-24 13:26:53

A ja to bym chciała mieć filtr cząstek stałych w samochodzie, wszyscy mają a ja nie mam :(

tytusek5 2019-02-04 15:14:13

Zmniejszanie emisji spalin, to misjka każdego DPF-a w dieslu i tego się trzymajmy! :0

marek 2019-01-31 14:45:46

@MamPytanie tak jest

grugru 2019-01-29 08:18:27

MamPytanie, ja to też nie wiedziałem że kazy ma po 2011 :D

dieslekzyciem 2019-01-31 15:16:57

@MamPytanie Serio serio, rygor musi być i nie ma, że boli. :)

Ania 2019-01-22 15:32:43

Ok artykuł, a coś więcej mogę się dowiedzieć?

Grzechu 2019-01-24 15:36:36

Dpf jest ok, nie wiem co tak narzekacie, przede wszystkim nie zatruwamy środowiska.

Dzoan 2019-02-05 08:19:27

Bardzo dużo rodzajów tych fitrów, ja to myślałem, że jest tylko jeden..

Smyk 2019-01-29 10:48:04

MamPytanie podobno tak jest.

dianeczka 2019-01-23 09:11:02

Krótko i na temat, Daje 5 za duzo informacji w krótkim tekście!

Śmieszek 2019-02-01 14:05:50

A ja opowiem dowcip:
przychodzi filtr do zakładu pogrzebowego i mówi: Pomocy, zabiłem się sadzą.

Sylas 2019-01-29 15:19:56

@MamPytanie już po 2009 chyba we wszystkich już jest, bo to chodzi o normę emisji spalin EURO. Jak weszła 5 to nie było opcji już wydolić... niestety.

Wojtek 2019-01-25 12:48:10

Artykuł jak dla kogoś kto nie ma zielonego pojęcia o temacie... ale przecież takich ludzi nie brakuje, a należę do nich również ja, więc 5+ i super robota hehe

daro 2019-02-01 14:55:09

W każdym aucie po 2011 roku jest dpf ale w dieslach nie?? Bo w benzyniakach chyba nie ma tego??

celinka2 2019-01-30 08:18:31

Krótko, na temat, takie podstawowe info dla początkujących. Super :)

Szczepan 2019-02-05 13:28:41

Dokładnie, zgadzam się z Veganinem, filtr cząstek stałych to jest odpowiedź na to co robiliśmy Matce Ziemi przez lata!

delfin 2019-02-01 15:19:46

Super artykuł, mało wiedziałem o tym filtrze, dlatego z ciekawością przeczytałem!

Chomik 2019-01-23 13:18:41

Fajny ten DPF, taki nie za tani, nie za potrzebny... prawda jest taka, że jakby nie było turbosprężarki to by nie było problemu, bo to przez turbo robią się wszystkie problemy.

kinia22 2019-01-24 12:16:13

Nic dodać, bez niepotrzebnego rozpsiywania, a tyle informacji. Ekstra!

Denis 2019-01-31 13:38:00

Filtr cząstek stałych jest zagadkową wypadkową istnienia elementów w dieslu, które robią równie wiele dobrego, co złego, więc de facto to łatanie nowym materiałem starych dziur.

Yggdrasil 2019-01-28 11:21:36

@Ania nie wahaj się szukać na stronie, fajne mają artykuły, z każdego można dowiedzieć się czegoś mądrego. Ktoś obcykany to pisał.

Veganin 2019-02-04 14:33:43

Filtr cząstek stałych to pierwszy krok na drodze do czystego środowiska, bez diesla, bez spalin, bez kwaśnych deszczy. W końcu będzie spokój.

Fabian 2019-01-17 15:18:26

Nie mogłem wytłumaczyć mojej dziewczynie co to jest DPF i na moje szczęście pojawił się ten artykuł. Dzięki niemu mogłem jasno jej wyjaśnić co i jak.

andrzejzdpf 2019-01-18 15:45:42

Jak widać, człowiek całe życie się uczy, przeczytałem artykuł z ciekawości i dowiedziałem się, że ja również w swoim aucie mam coś takiego jak filtr! Jak widać, auta to jednak nie moja działka, ale dobrze, że są miejsca takie jak to, gdzie można pogłębić trochę swoją wiedzę!

ela11 2019-01-21 15:17:37

Krótko i na temat, takie artykuły lubię najbardziej!

Ifcia 2019-01-21 15:18:38

Super artykuł, ale proszę o więcej info :D

zafasynowany44 2019-01-22 09:45:51

Odkąd przeglądam wasze artykuły, coraz więcej wiem na temat diesli, niedługo będe już specjalistą! Oby więcej takich informacyjnych tekstów!

objawy zajawy 2019-01-22 13:13:40

DPF to takie coś co to nikomu nie jest potrzebne a autko przez to gorzej jedzie. Nie no ja wiem, że zanieczyszczenia i ty podobne ale czy serio to takie niezbędne??

do objawy zajawy 2019-02-13 11:08:18

kurcze myślę podobnie jak ty :)

fajny 2019-02-07 15:54:36

@filemon4 dokładnie wszystkiego o dpfach się można dowiedzieć :)

bambino 2019-02-14 09:39:30

Dobrze, że ktoś pomyślał o innych i postanowił stracić swój czas aby komuś przekazać trochę wiedzy :D

Mirosław 2019-02-08 15:24:29

A z jakiego modelu auta ten dpf na zdjęciach? Ładny :)

Dybcio 2019-02-11 12:52:55

Ładne te dpfy na zdjęciach :)

ścigacz 2019-02-14 12:20:41

A wielkie mi coś ten dpf, ja usunąłem i mam spokój już z tym...

fajny-robcio 2019-02-05 10:45:50

@Śmieszek haha dobre, dobre, zarzucę jutro kolegom jak bedą czyścić dpfa :D

do omg 2019-02-15 09:16:50

Człowieku, tacy ludzie po prostu zobaczą trochę techniki i się gubią, więc no idą na łatwiznę :D

marcu 2019-02-12 10:38:45

Ejjj a filtr gpf, to w benzyniakach tylko jest?

Bambi54 2019-02-06 08:18:25

To, że w aucie mam DPF to wiedziałam, ale że są jeszcze jego jakieś rodzaje to już nie. Dzięki za info.

Ewaryst 2019-02-12 13:03:45

Booooże, jestem taki stary, kupiłem diesla, myślałem, że życie mnie już nie zaskoczy, a tu jakieś ludzie DPF wymyślili i dalej trzeba się uczyć.

Radzio 2019-02-15 11:50:18

Ejjj słuchajcie a ja kupiłem Audi Q7 z 2009, jak myślicie będzie tam dpf??

omg 2019-02-06 12:45:25

Dpfy są fajne, tylko Wy nie umiecie się z nimi odpowiednio obchodzić, coś się niewielkiego zacznie dziać, kontrolka się zaświeci a Wy już usuwacie...

kolo 2019-02-13 10:35:04

A w benzyniakach tylko DPFy są??