Czy można sprzedać samochód bez katalizatora? - Dowiedz się tego!

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Serwis regeneracji DPF / FAP/ KAT


Nie wolno sprzedawać
samochodów bez reaktorów katalitycznych, ponieważ jest to czyn karalny. Zatem warto zadać w tym miejscu pytanie: „Czy brak katalizatora to wada ukryta” – tak, jeżeli ta informacja została zatajona podczas podpisania umowy kupna-sprzedaży. Nowy nabywca ma prawo odstąpić od umowy, a także żądać zwrotu pieniędzy za poniesione koszty związane z zapłaceniem mandatu i zakupem nowego / regenerowanego katalizatora. Kupujący, który chce powołać się na prawo rękojmi, musi przede wszystkim udowodnić, że dowiedział się o brakującym reaktorze katalitycznym już po zakupieniu samochodu. W tym celu powinien udać się do rzeczoznawcy, który wyda stosowną opinię. Brak tego podzespołu w pojeździe jest ryzykowne z racji konsekwencji prawnych, tak więc nie radzimy zwlekać z montażem nowego katalizatora. Podsumowując, czy warto kupić auto bez katalizatora? - zdecydowanie nie.

Co się dzieje z autem bez katalizatora?

Jeżeli katalizator został usunięty prawidłowo, to tak naprawdę samochód nie wykazuje żadnych objawów. W silniku benzynowym kierowca odczuje wręcz lepszą dynamikę jazdy. Jeśli jednak w warsztacie nie wycięli odpowiednio podzespołu, to objawy auta bez katalizatora są następujące:

  • kopcenie przez zwiększoną emisję spalin,

  • wyraźny spadek mocy,

  • nierówna i niestabilna praca jednostki napędowej,

  • nienaturalnie głośniejsza praca pojazdu (w benzynie).

Zarówno w silniku benzynowym, jak i wysokoprężnym musi znajdować się katalizator. Inaczej narazisz się na konsekwencje prawne. Jazda bez katalizatora w benzynie lub w Dieslu będzie Cię kosztować mandatem, zabraniem dowodu rejestracyjnego, zakupem nowego reaktora katalitycznego, a także problemem z przeglądem technicznym. Jeżeli zależy Ci na oszczędnej eksploatacji auta, to pozbycie się tego podzespołu nie jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Czy można oddać na złom auto bez katalizatora?

Katalizator w samochodzie

Nie ma przeszkód do zezłomowania samochodu, z którego wymontowano reaktor katalityczny, ale należy ten fakt zgłosić. Bądź jednak świadomy, że otrzymasz niższą stawkę za sprzedaż auta bez katalizatora. Duża liczba złomowisk chce, aby w pojazdach był oryginalny katalizator, ze względu na drogocenne pierwiastki. Złomowiska sprzedają te podzespoły do firm zajmujących się recyklingiem, dzięki czemu stary element traktowany jako odpad nie przyczynia się do zagrożenia środowisku.

Co grozi za wycięcie katalizatora?

Jeżeli celowo wyciąłeś katalizator ze swojego samochodu, to najrozsądniej będzie zamontować go na nowo. W przeciwnym razie możesz stracić dowód rejestracyjny, a także otrzymać mandat za brak katalizatora w swoim pojeździe. Niestety wycinanie reaktorów katalitycznych oraz filtrów cząstek stałych są nagminne, ponieważ są to bardzo kosztowne podzespoły. Jednak ludzie nie do końca zdają sobie sprawę, że zarówno DPF, jak i konwerter katalityczny można zregenerować za nieduże pieniądze. Stosowanie się do zaleceń producenta oraz wykonanie co jakiś czas fachowej regeneracji pomoże w utrzymaniu obu elementów układu wydechowego w dobrej kondycji przez dłuższy czas. I co najważniejsze, uchronisz się przed konsekwencjami prawnymi.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Popularne wpisy

22 września 2022

Co ile dolewać płyn do FAP?

Standardowo zbiornik z płynem Eolys wystarcza na przejechanie 100 tysięcy kilometrów, jednak wszystko zależy od Twojego stylu eksploatacji pojazdu oraz sprawności wszystkich systemów ...