Kiedy wprowadzono katalizatory?

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
FAP regeneracja koszt
Samochód osobowy marki Honda

Katalizatory stałych się obowiązkowe od momentu wprowadzenia pierwszej normy emisji spalin, a było to w 1993 roku, dlatego producenci zostali zmuszeni wmontowywać dodatkowy element. Prawdę mówiąc, już w 1986 pojawiały się reaktory katalityczne w autach, jednak nie było to jeszcze wtedy częste i też konieczne. Posiadanie katalizatora w samochodzie zobowiązuje Cię do przestrzegania pewnych zaleceń dotyczących eksploatacji oraz regeneracji. Katalizator podobnie do filtra cząstek stałych zapycha się wskutek ciężkiej pracy w środowisku zanieczyszczonym, a nagromadzone osady, które nie są usuwane, w końcu mogą doprowadzić do powstania uszkodzeń tych podzespołów (i innych), jak również tracą doszczętnie swoje parametry i nie są w stanie dobrze pracować. Za pogorszenie jakości spalin oraz za brak reaktora katalitycznego w układzie wydechowym grożą kary, dlatego nie radzimy się go pozbywać.

Katalizator – do czego służy i czy powoduje problemy? - Ile kosztuje katalizator?

Katalizator ma za zadanie uchronić nasze środowisko przed szkodliwymi pierwiastkami chemicznymi, które powstają podczas spalania paliwa. Pracuje on w bardzo wysokich temperaturach i nie służy mu tak zwany szok termiczny, ponieważ może się pokruszyć. Tak samo trzeba uważać na styl jazdy, ponieważ małe uderzenie i katalizator ceramiczny pęknie. Niestety z reaktorami katalitycznymi również są problemy, ale od Ciebie zależy, jak szybko się one pojawią. Pamiętaj, że ceny katalizatorów mogą być naprawdę wysokie i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

1. Od kiedy katalizator jest obowiązkowy? - Po co jest katalizator?

Od roku 1993 podjęto decyzję o wyposażeniu wszystkich aut z silnikiem benzynowym w katalizator, co miało służyć w oczyszczaniu powietrza z toksycznych związków chemicznych znajdujących się w spalinach, a które wyprodukował silnik. W autach z dieslem katalizatory pojawiły się kilka lat później. Niestety wielu kierowców pozbywa się katalizatorów ze swoich samochodów, nie zdając sobie sprawy, że jest on potrzebny w samochodzie. Zatem, czy katalizator jest potrzebny np. do przeglądu samochodowego? Niestety, ale tak.

2. Katalizatory - Skup katalizatorów

Katalizatory to niezwykle cenne elementy z racji umieszczonych w nich metali szlachetnych. Jeśli ich wartość wzrasta, to automatycznie podnosi się cena za katalizator. Często zużyty reaktor katalityczny jest oddawany do skupu w celu sprzedaży i zarobienia pieniędzy. Im więcej zachowanych metali szlachetnych, tym więcej zyskasz za Twój podzespół.

Diagnostyka samochodu osobowego marki Toyota

3. Katalizatory samochodowe - fakty i mity na jego temat

Poniżej przedstawimy Ci fakty i mity na temat katalizatorów:

1. FAKTY:
- jeśli nie zachowujesz odpowiedniej ostrożności w trakcie jazdy, to w każdej chwili możesz uszkodzić katalizator mechaniczny, o ile taki posiada Twój pojazd;
- zatkany katalizator wpływa na pracę silnika, pogarszając jego moc (nie dotyczy aut benzynowych wolnossących);
- jeżeli są jakieś nieprawidłowości układu zapłonowego, to katalizator też może na tym ucierpieć.

2. MITY:

- katalizator nie przechowuje odpadów spalania – pierwiastki chemiczne w nim się znajdujące wchodzą w reakcje ze szkodliwymi substancjami i utleniają tlenki, a spaliny są poddawane oczyszczaniu;
- LPG nie jest szkodliwy dla katalizatora, chyba że instalacja jest niewłaściwie zamontowana;
- błędne jest myślenie, że katalizator zmniejsza osiągi pojazdu i należy się go pozbyć, aby ta moc powróciła.

Udostępnij

Co o tym myślisz?

Komentarze

Owca
star star star star star
Wystawiono Rok temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Katalizatory zaczęły być stosowane w przemyśle chemicznym już w XIX wieku, jednak ich rozpowszechnienie i zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym zaczęło się dopiero w latach 70. XX wieku. W 1975 roku rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził przepisy wymagające montażu katalizatorów w nowych samochodach osobowych, co stało się impulsem do ich rozpowszechnienia na całym świecie. Obecnie katalizatory są standardowym wyposażeniem większości nowych samochodów i służą do oczyszczania spalin z szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu i inne związki chemiczne.
wiklinowy@123
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Mój katalizator ostatnio spowodował tyle problemów.. chyba nigdy nie miałem takiej sytuacji, masakra.. nie obeszło się bez pomocy serwisu :(
Mario-x
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Nie wiedziałem, że katalizatory wprowadzono od 1993, byłem przekonany, że wcześniej. Świetna treść artykułu!
Alicja_77
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Warto wiedzieć, kiedy rozpoczęto montaże katalizatorów, co to jest katalizator i jakie jest jego działanie, więc polecam przeczytać artykuł!

Popularne wpisy

7 września 2021

Awaria filtra cząstek stałych

Awaria filtra cząstek stałych może być spowodowana zapchanym filtrem cząstek stałych, który pomimo podjęcia prób inicjacji przez sterownik silnika, nie daje rady wypalić nagromadzonych zanieczyszczeń. ...