Liqui Moly DPF - dodatki DPF do paliwa

09 marca 2018

   Za każdym razem, kiedy poruszany jest temat filtra cząstek stałych, niczym bumerang wraca kwestia przydatności i skuteczności dodatków do paliwa, jak choćby dodatek do paliwa Liqui Moly czy K2. Zależnie od posiadanego modelu samochodu (DPF/FAP są dedykowane pod konkretny model), dodatki do paliwa są nie tylko wskazane, ale również niezbędne. W jakim wypadku stosować a w jakim raczej nie ma sensu wlewać czegokolwiek do baku? Zapraszam do lektury artykułu, w którym wyjaśnimy wszystkie niuanse dodatków do paliwa samochodów z DPF.

 

 

Filtr z samochodu Fiat Bravo na stole w pracowni
Liqui Moly dodatki DPF do paliwa Fiat Bravo

 

 

Mokry czy suchy?


   Podstawowym pytaniem, które musimy zadać sobie, kiedy dobieramy dodatek do paliwa DPF, jest czy filtr, który posiadamy jest "mokry", czy "suchy" czyli, czy w założeniu konstrukcyjnym, producent przewidział konieczność stosowania wzbogacenia do paliwa. Jeśli tak, to mamy filtr mokry zwany popularnie FAP. Akronim pochodzi od francuskiej nazwy filtra cząstek stałych, nic zresztą dziwnego, ponieważ jest dziełem inżynierów z koncernu PSA, zrzeszającego takie marki jak Peugeot czy Citroen, czyli rodem z Francji. Filtr mokry wykorzystuje dodatek do paliwa zwany Eolys. Zawiera on roztwór tlenku ceru, lantanowca, który pozwala na obniżenie temperatury dopalania sadzy nawet o 200 stopni, dzięki czemu znacznie ułatwione jest pasywne czyszczenie filtra. Warto tu wspomnieć, że jego obecność jest obowiązkowa, a niedobory płynu sygnalizuje nam kontrolka na desce. W suchym filtrze zwanym DPF, nie stosuje się fabrycznych dodatków do paliwa.

 

 

Filtr DPF z Lexusa IS
Liqui Moly dodatki DPF do paliwa Lesxus IS

 

 

Dodawanie dodatków dodatkowych


   Czytanie instrukcji popłaca, no może czytanie ze zrozumieniem i wybiórcze stosowanie się do co logiczniejszych zasad, popłaca. Większość instrukcji kategorycznie zabrania stosowania jakichkolwiek dodatków do paliwa, które miałyby poprawić jego jakość. Ciężko powiedzieć, że jest to działanie na szkodę klienta, ponieważ w zasadzie brak działania nie jest działaniem, jednak, co potwierdzone jest wieloletnim doświadczeniem kierowców na całym świecie, większość środków dodawanych jako wzbogacanie paliwa świetnie spełnia swoje zadanie i przynosi wymierne efekty. Najważniejszy jest jednak umiar i odpowiednie dobranie chemii.

   Pamiętajmy, że nie ma panaceum i na pewne bolączki nie pomoże, niestety, żaden dodatek do paliwa, ale o tym zaraz. Przeanalizujmy, na czym zależy nam podczas eksploatacji diesla wyposażonego w filtr DPF:
1. Zmniejszenie ilości produkowanej sadzy. To podstawowy aspekt, im mniej sadzy tym większa żywotność DPF-u. Sadza powstaje w wyniku niecałkowitego spalania węgla, dlatego dodatek powinien zwiększać skuteczność spalania mieszanki paliwowej w zmniejszonej ilości tlenu.
2. Ochrona układu zasilania i zapobieganie korozji. Powinien wpływać na osadzanie się zanieczyszczeń, zmniejszać lepkość a poprawiać funkcje smarne.
3. Ułatwiać usuwanie powstałych już zanieczyszczeń. Bądźmy realistami – szklanka magicznego płynu jak Liqui Moly 2650 dodatek do ochrony filtra DPF w baku nie pozwoli na pozbycie się zgromadzonych przez lata złogów sadzy z olejowym nagarem, jednak środek taki powinien osłabiać wiązania powstające między cząsteczkami stałymi i zanieczyszczeniami. Dzięki temu podczas czyszczenia czy regeneracji dużo łatwiej jest się pozbyć zanieczyszczeń, co potwierdza doświadczenie i opinie rzetelnych zakładów zajmujących się regeneracją.

 

 

Filtr DPF z samochodu Mazda 6 z czujnikami różnicowymi ciśnienia
Liqui Moly dodatki DPF do paliwa Mazda 6

 

 

Bez dodatków proszę.


   Nie można jednak odmówić racji stwierdzeniu, że są sytuacje, kiedy stosowanie takich dodatków nie przyniesie najmniejszego efektu. Dobrym przykładem jest, kiedy DPF zapcha nam nie sadza, a popiół pochodzący z utleniania się zanieczyszczeń w DPF-ie. W takim wypadku nawet litry żadnego płynu nam nie pomogą w usunięciu tych zanieczyszczeń. Konieczne będzie zdemontowanie filtra DPF i skorzystanie z usług firmy zajmującej się regeneracją. Dzięki ogromnemu ciśnieniu woda może przekroczyć temperaturę 100 stopni, a w połączeniu ze środkami chemicznymi dedykowanymi do czyszczenia DPF skuteczność procesu regeneracji sięga nawet 99%.

 

 

Czy sprawdzałeś także:

- liqui moly dpf opinie

- liqui moly opinie dpf cleaner

Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.97

Komentarze

Gerard 2019-01-17 15:31:18

Czy dodatki do silników diesla, można stosować z dodatkami do silników benzynowych, bo kolega mówił, że można, a ja mam pewne wątpliwości i wolałbym zasięgnąć waszej opinii na ten temat.

-1
olcia23434 2019-01-18 15:40:13

Bardzo dobry artykuł, pełen cennych informacji, z chęcią przeczytam też inne!

-3
Arek 2019-01-21 15:19:42

Ciekawy pełen informacji artykuł, serdecznie polecam przeczytać!

0
Niemczyk 2019-01-21 15:20:24

Nawet nie wiedziałem, że takie coś się dodaje :O A jest jeszcze coś?

0
maciek 2019-01-21 15:34:14

Jakie te dodatki można w renault stosować?

-2
diana1 2019-01-22 09:41:56

Fajnie napisane, ale znajde gdzieś jeszcze jakieś informacje na ten temat?

2
olecbud 2019-01-22 11:54:04

Ile kosztują takie dodatki? Bo widzę, że dobra opcja to jest.

2
Tomek 2019-01-22 13:16:19

Nie wiem jak na odwrót ale nie lej dodatków do diesla do benzyny bo mi coś tak brzydko chrupnęło i przestało już chrupać na wieki. Amen.

1
Rento216 2019-01-22 15:31:14

Świetny artykuł, ale poza tymi środkami to coś jeszcze można dolać?

2
wincent 2019-01-23 09:13:08

Dobry artykuł, ale znajdę jakieś dodatkowe info na ten temat?

-6
tomi 2019-01-23 11:28:32

Reczywiście pomagają te dodatki? Próbował ktoś?

-2
Julka 2019-01-23 13:22:36

Ja to się boję nalać paliwa z dystrybutora bez kontaktu z moim Czarkiem, bo żeby się nie pomylić. Bałabym się czegokolwiek z butelki lać do tego samochodu. Dziewczyny pamiętajcie - benzyna to ona, diesel to ON, więc lejemy to gdzie jest napisane ON.

-3
czarus 2019-01-24 12:17:54

Dobrze napisane, a jakieś ceny za te dodatki?

-3
Płotek 2019-01-24 13:30:59

Ja tam nigdy nic nie lałem, solara tak samo importowana z zagranicy hehe trochę się wtryski od tego lepią, a jak spuszczam olej to jak miód gryczany, ale jeździ? Jeździ.

-4
Bogdanekkk 2019-01-24 15:30:43

Świetny artykuł! Brawo!

1
Aśkakaśka 2019-01-24 15:44:44

Te dodatki to po prostu na cpnie można kupić???

1
adfhycbn 2019-01-25 10:40:54

Po ile te dodatki są? Jaka firma najlepsza?

1
Nie zgadniesz? 2019-01-25 12:45:23

Ja próbowałem, nie widziałem różnicy więc postanowiłem nie wydawać zbędnie pieniędzy. Proste jasne i logiczne

0
hilary54 2019-01-28 08:18:52

A ja to nawet nie wiedziałem, że coś można dolać. Dzięki za dobry artykuł :D

-2
Tarantula 2019-01-28 10:15:27

ja też stosowałem te dodatki i nie widziałam żadnej różnicy nie zauważyłem, gadają, że niby wyższa moc, naciągacze...

-1
Rocky 2019-01-28 11:25:11

@Rento216 Z rzeczy które warto dolewać regularnie do samochodu z silnikiem diesla to polecam olej.

-1
minio2 2019-01-29 08:20:43

A to coś sie leje? Dobrze iwedzieć :D Ja tam nie leje nic i jeżdzi się dobrze.

-1
Damian 2019-01-29 10:37:53

Też słyszałem, że te dodatki nic nie pomagają.

2
romek 2019-01-29 10:46:17

Ile ten Liqui Moly DPF kosztuje?? Kupował ktoś, pomaga??

0
Szawn 2019-01-29 15:23:33

Ej a jakie inne są firmy oprócz liqui moly bo nie ukrywajmy to jest trochę drogie :/ może jakieś polskie zamienniki? Bo ja to lubię to co polskie.

7
michalub 2019-01-30 08:20:44

Ja to jestem takim amatorem, że nawet nie wiedziałem, że coś się dolewa :D Dzięki za info!

-5
Moniek 2019-01-30 10:34:18

@olecbud też jestem ciekaw!

0
Lolek 2019-01-31 13:41:37

Chłopie nic nie lej do diesla bo wtryski wykończysz. Jeszcze w starej technologii jakoś to przechodziło, ale w nowej, teraz wszystko delikatne jak chińska porcelana...

-1
Pytambochcemwiedzieć 2019-01-31 14:35:35

A gdzie ja mogę kupić ten Liqui Moly DPF?

1
boberek 2019-01-31 15:19:22

@Tarantula No ja nie leje nic i autko jeździ dobrze. No ale może kiedyś spróbuje jakiegoś dodatku :)

3
Vincent Vega 2019-02-01 13:54:19

A ile kosztuje taka buteleczka? Macie go w ofercie? W sensie dodatku do paliwa. I jakie firmy? K2? Liqui Moly?

3
kukuryku 2019-02-01 14:43:44

@olecbud też chcem wiedzieć :D kto nam w końcu odpowie ile kosztują te dodatki do dpf??

3
po prostu 2019-02-01 14:52:29

@romek a wejdź se na allegro i se popatrz na ceny, matko.

-1
Eldorado 2019-02-01 15:21:48

@Damian to chyba zależy co tam wlejesz. No ale specjalistą nie jestem :D

1
2019aaabbb 2019-02-04 14:31:20

Dodatki do paliwa dobra sprawa, szkoda że paliwa nie ma w takiej jakości żeby nie trzeba było żadnych dodatków. I kto za to odpowiada?

-2
GrzegorzW 2019-02-04 14:36:44

A jak to jest z tymi dodatkami paliwa, gdzie ja mam je wlać, razem z paliwem??

-3
Dzejkob 2019-02-04 15:45:31

@Julka Widzę, że instrukcja dla początkujących przeczytana. Hehe, dobry sposób, żeby zapamiętać!

-1
Fafas 2019-02-05 08:21:07

No ja dodawałem swego czasu i fakt, autko jeździło całkiem dobrze.

-2
romek 2019-02-05 10:33:18

@po prostu ohhh jeku co Ty nie powiesz, dzięki za pomocną dłoń, fajnie, że zawsze można na Was liczyć koledzy, pozdrawiam

3
rafałek 2019-02-05 10:42:51

Liqui Moly DPF a to jest jedyna firma tych dodatków? Czy są jakieś inne też?

-1
Bulletproof 2019-02-05 13:31:24

Tak Grzesiu, do pełnego baku paliwa wlewasz kieliszek, szklankę albo garnek, zależy co kupiłeś i jak jest napisane na opakowaniu.

-2
Samson 2019-02-06 08:21:31

Czyli dodatki lejemy tylko do mokrego filtra, tak? :)

klik 2019-02-06 12:22:57

@tomi moim zdaniem szkoda kasy na to wydawać, mi nic te dodatki nie pomagały.

Elo 2019-02-07 15:45:55

Ja ostatnio zacząłem stosować te dodatki i powiem Wam, że pomagają :)

Albin 2019-02-07 15:52:29

@GrzegorzW ztego co wiem to tak.

volkswagen 2019-02-08 15:08:19

Mam diesla z dpfem od kilku dobrych lat i żadnych dodatków nigdy nie lałem a samochód śmiga jak błyskawica, moim zdaniem nie trzeba tracić kasy na jakieś dodatki. Pozdro

natka 2019-02-08 15:22:00

A do fapów jaki dodatek polecicie?

szymeczek 2019-02-11 12:39:54

Widzę, że w tekście się pojawiły dwa rodzaje tych dodatków i mam teraz pytanko, który będzie lepszy K2 czy Ligui moly???

jaruśzgliwic 2019-02-11 12:50:56

Styl jazdy i paliwo najważniejsze, jak będziecie jeździć tylko po mieście, bez dłuższych tras to moment się Wam zapcha DPF.

Tylko Orlen 2019-02-11 13:58:25

Wszystko przez suchego odsiarczonego diesla, kiedyś miał funkcje smarne a teraz zaciera pompki wstępne. Porażka.

mazda6 2019-02-12 10:14:18

A to w Mazdzie 6 dpfy są, myślałem, że tylko katalizatory;O

ricardo 2019-02-12 10:36:26

@jaruśzgliwic dokładnie dobrze mówisz, najgorzej właśnie podczas jazdy po mieście się zapychają, w niedziele na wolnym czasie najlepiej przegonić autko w trasie i powinno być ok.

Rzogerzg 2019-02-12 13:08:12

Tak rozpaczacie nad tą jakością paliwa ehh... szkoda, że tankujecie na jakiś stacjach spod ciemnej gwiazdy, najlepiej to spuście z koparek i jeszcze ze skargą polećcie, że co to to ma być :D

edek 2019-02-13 10:32:29

@Rzogerzg dokładnie nie ma co tankować paliwa niewiadomego pochodzenia, ja tylko na Orlenie albo Circle K tankuje

adaś 2019-02-13 11:04:09

Te dodatki to w aso dolewają czy samemu można?

baranek szon 2019-02-13 11:10:20

może ktoś wymienić wszystkie dostępne dodatki? bardzo zależy mi na takim zestawieniu

Rysia 2019-02-14 09:41:41

Czy u was też można zakupić te dodatki?

Lelko 2019-02-14 12:08:12

A do Audi A3 jaki będzie najlepszy dodatek??

kolega 2019-02-14 12:22:28

@mazda6 no ja mam dpa u siebie w mazdzie :)

Smash 2019-02-15 09:19:51

Czy poza LIqui moly 2650 jest też inny dobry i polecany środek?

miki 2019-02-15 11:24:39

A czego w dpfach się nie stosuje tych dodatków?

borys 2019-02-15 11:35:19

@maciek ale te dodatki to tylko chyba w fapach się stosuje, a renault ma dpfa

cigol 2019-02-18 10:15:57

Jaki jest koszt mniej więcej takiego środka?

ninja 2019-02-18 12:12:35

Polecam tankować z orlen, bp i circle k. Inne stacje niewiadome co tam za paliwo mają, a jakość paliwa oczywiście wpływa na żywotność dpf!!!

richard 2019-02-18 12:34:50

Liqui Moly DPF - ale to chyba dodatek do fapów nie? Czy do dpfów też się go dolewa??

evil 2019-02-19 09:54:42

@romek Za dodatek Liqui Moly do dpf za 250 ml jakieś 40 zł trzeba trzeba dać.

piętak 2019-02-19 11:03:53

Serio za 250 ml, aż 40 zł??? Drogo;/

Rafał J 2019-02-20 10:45:53

@ninja No dla dobra naszych aut,w tym dpf to na bp najlepiej tankować, nie dość, że najlepsze paliwo mają to jeszcze przepyszne kawy tam robią:P mmmm aż bym się napił teraz takiej kawki:p

odważny 2019-02-20 10:58:19

Ooo 4 dyszki to nie tak duże za ten dodatek do dpf, kupie se to :) zobaczymy, czy coś pomoże :)

Leopold 2019-02-21 10:46:35

Jakby to ode mnie zależało to filtry cząstek stałych byłyby obowiązkowe.

znawca 2019-02-21 10:53:21

@Lelko No też ten Liqui Moly możesz dodawać ;) pozdr

Wacek 2019-02-21 11:15:27

A naciągają na kasę tylko tymi dodatkami...rzeczywiście też tego próbowałem i żadnych efektów....

Daniel 2019-02-22 10:50:17

@romek ja co jakiś dolewam liqui moly do dpf, bo mi pomaga.

Alannn 2019-02-22 10:56:25

Nie wierzę w te cuda, że jakiś cudowny środek liqui moly do dpf jest w stanie pomóc mojemu filtrowi dpf, jak coś mi szwankuje od razu jadę do mechanika...

raźny 2019-02-25 11:21:26

Ja regularnie dolewam liqui moly do dpf i Wam też tak radzę.

piękny 2019-02-25 11:56:21

@Rocky haha no on tym to chyba każdy wie, że olej trzeba dolewać żeby dpf działał jak trzeba :D

koper 2019-02-26 10:36:59

@piętak co Ty:D Dodatki do dpf to taniocha :D

bim 2019-02-26 11:08:35

Czyli jeszcze raz, niech mi ktoś powie raz a konkretnie: czy dodatki do fap są takie same jak do dpf???Bo mam citroena z fapem i audi z dpfem i nie wiem czy mogę dolewać ten sam dodatek???

maraianek 2019-02-27 11:15:27

@Pytambochcemwiedzieć na internecie poszperaj, jest sporo sklepów z tymi dodatkami do dfpów ;)

michaś 2019-02-27 11:24:47

40 zł za 250 ml? O spoko, to kupię sobie ten dodatek do dpf, bo nie drogi :)

RobertS 2019-02-28 11:29:41

Skoro tylko 40 zł ten dodatek do dpf kosztuje to ja sobie kupię, może akurat pomoże i nie będzie mi się tak często zapychał ten dpf.

Wacław 2019-02-28 12:03:53

A ja mam takie pytanie, gdzie ja ten dodatek DPF do paliwa Liqui Moly DPF mam wlać??? Gdzie znajduje się zbiorniczek do tego?

Rysiek91 2019-03-01 10:24:11

@raźny mówisz??? Faktycznie pomaga to w niezapychaniu się filtra dpf?? Po zalaniu tego dodatku ile km zrobisz zanim znów bd musiał dolać?

kocur235 2019-03-01 10:53:20

@piętak 40 zł za taki cudowny środek do dpf to drogo mówisz? Bez przesady :D

mechanik 2019-03-04 12:47:38

Macie racje paliwo jest ważne ale dolewanie dodatków do dpfów i fapów też ma duże znaczenie :)

combo 2019-03-04 13:17:46

Liqui moly do dpfów? A nie do fapów on jest?

Adam92 2019-03-05 14:49:19

@szymeczek z tego co wiem to wiem to dodatek do dpf LIqui Moly jest znacznie lepszy.

barticz 2019-03-06 15:22:59

Ale dodatki do do dpf to drogie są :(

Rabinek 2019-03-06 15:47:02

Dodawanie dodatków do dpfów i fapów nie ma najmniejszego sensu... mówię serio!

olecek 2019-03-07 15:27:01

Moim zdaniem czy te dodatki do dpf są drogie czy nie to nie ma to znaczenia, bo one w ogóle nic nie dają!

majster 2019-03-07 15:44:28

Dodatki do dpf to tylko w ASO mi doleją czy u każdego mechanika?

Hubercios 2019-03-11 08:17:37

Czyli takie dodatki lejemy tylko do FAP, czy jak?

Imek 2019-03-12 08:25:08

A gdzie najlepiej kupić takie dodatki? :)

filip 2019-03-12 12:30:32

Ja polecam dolewać dodatki do dpfów, na pewno znacznie mniej się zapychają dzięki tym dodatkom.

Marut 2019-03-12 12:41:54

Wcale te dodatki do dpf tanie nie są a ciekawe na jak długo wystarczają ?

1
Patryk 2019-03-13 08:14:24

@ninja No racja, nie zawsze pare groszy tańsze paliwo się liczy, ale to co się dzieje potem w aucie, jak się zaleje takie dobre czy złe paliwo.

miniek 2019-03-13 13:56:21

A właśnie moim zdaniem jest sens dolewać dodatki do dpfów i fapów, na prawdę one pomagają.

machu 2019-03-13 14:32:58

@koper a gdzie tam taniocha, dodatki do dpfów niestety dość drogie są...

Boboi 2019-03-14 08:18:57

A do suchych filtrów to coś się dolewa, czy tylko do mokrych?

Bartłomiej 2019-03-15 08:18:44

Super artykuł, dzięki wam wiem co mogę dolać do swojego diesla, żeby filtr lepiej działał.