Liqui Moly DPF - dodatki DPF do paliwa

09 marca 2018

   Za każdym razem, kiedy poruszany jest temat filtra cząstek stałych, niczym bumerang wraca kwestia przydatności i skuteczności dodatków do paliwa, jak choćby dodatek do paliwa Liqui Moly czy K2. Zależnie od posiadanego modelu samochodu (DPF/FAP są dedykowane pod konkretny model), dodatki do paliwa są nie tylko wskazane, ale również niezbędne. W jakim wypadku stosować a w jakim raczej nie ma sensu wlewać czegokolwiek do baku? Zapraszam do lektury artykułu, w którym wyjaśnimy wszystkie niuanse dodatków do paliwa samochodów z DPF.

 
 
Filtr z samochodu Fiat Bravo na stole w pracowni
Liqui Moly dodatki DPF do paliwa Fiat Bravo
 
 

Mokry czy suchy?


   Podstawowym pytaniem, które musimy zadać sobie, kiedy dobieramy dodatek do paliwa DPF, jest czy filtr, który posiadamy jest "mokry", czy "suchy" czyli, czy w założeniu konstrukcyjnym, producent przewidział konieczność stosowania wzbogacenia do paliwa. Jeśli tak, to mamy filtr mokry zwany popularnie FAP. Akronim pochodzi od francuskiej nazwy filtra cząstek stałych, nic zresztą dziwnego, ponieważ jest dziełem inżynierów z koncernu PSA, zrzeszającego takie marki jak Peugeot czy Citroen, czyli rodem z Francji. Filtr mokry wykorzystuje dodatek do paliwa zwany Eolys. Zawiera on roztwór tlenku ceru, lantanowca, który pozwala na obniżenie temperatury dopalania sadzy nawet o 200 stopni, dzięki czemu znacznie ułatwione jest pasywne czyszczenie filtra. Warto tu wspomnieć, że jego obecność jest obowiązkowa, a niedobory płynu sygnalizuje nam kontrolka na desce. W suchym filtrze zwanym DPF, nie stosuje się fabrycznych dodatków do paliwa.

 
 
Filtr DPF z Lexusa IS
Liqui Moly dodatki DPF do paliwa Lesxus IS
 
 

Dodawanie dodatków dodatkowych


   Czytanie instrukcji popłaca, no może czytanie ze zrozumieniem i wybiórcze stosowanie się do co logiczniejszych zasad, popłaca. Większość instrukcji kategorycznie zabrania stosowania jakichkolwiek dodatków do paliwa, które miałyby poprawić jego jakość. Ciężko powiedzieć, że jest to działanie na szkodę klienta, ponieważ w zasadzie brak działania nie jest działaniem, jednak, co potwierdzone jest wieloletnim doświadczeniem kierowców na całym świecie, większość środków dodawanych jako wzbogacanie paliwa świetnie spełnia swoje zadanie i przynosi wymierne efekty. Najważniejszy jest jednak umiar i odpowiednie dobranie chemii.

   Pamiętajmy, że nie ma panaceum i na pewne bolączki nie pomoże, niestety, żaden dodatek do paliwa, ale o tym zaraz. Przeanalizujmy, na czym zależy nam podczas eksploatacji diesla wyposażonego w filtr DPF:
1. Zmniejszenie ilości produkowanej sadzy. To podstawowy aspekt, im mniej sadzy tym większa żywotność DPF-u. Sadza powstaje w wyniku niecałkowitego spalania węgla, dlatego dodatek powinien zwiększać skuteczność spalania mieszanki paliwowej w zmniejszonej ilości tlenu.
2. Ochrona układu zasilania i zapobieganie korozji. Powinien wpływać na osadzanie się zanieczyszczeń, zmniejszać lepkość a poprawiać funkcje smarne.
3. Ułatwiać usuwanie powstałych już zanieczyszczeń. Bądźmy realistami – szklanka magicznego płynu jak Liqui Moly 2650 dodatek do ochrony filtra DPF w baku nie pozwoli na pozbycie się zgromadzonych przez lata złogów sadzy z olejowym nagarem, jednak środek taki powinien osłabiać wiązania powstające między cząsteczkami stałymi i zanieczyszczeniami. Dzięki temu podczas czyszczenia czy regeneracji dużo łatwiej jest się pozbyć zanieczyszczeń, co potwierdza doświadczenie i opinie rzetelnych zakładów zajmujących się regeneracją.

 
 
Filtr DPF z samochodu Mazda 6 z czujnikami różnicowymi ciśnienia
Liqui Moly dodatki DPF do paliwa Mazda 6
 
 

Bez dodatków proszę.


   Nie można jednak odmówić racji stwierdzeniu, że są sytuacje, kiedy stosowanie takich dodatków nie przyniesie najmniejszego efektu. Dobrym przykładem jest, kiedy DPF zapcha nam nie sadza, a popiół pochodzący z utleniania się zanieczyszczeń w DPF-ie. W takim wypadku nawet litry żadnego płynu nam nie pomogą w usunięciu tych zanieczyszczeń. Konieczne będzie zdemontowanie filtra DPF i skorzystanie z usług firmy zajmującej się regeneracją. Dzięki ogromnemu ciśnieniu woda może przekroczyć temperaturę 100 stopni, a w połączeniu ze środkami chemicznymi dedykowanymi do czyszczenia DPF skuteczność procesu regeneracji sięga nawet 99%.

 
 
Czy sprawdzałeś także:
- liqui moly dpf opinie
- liqui moly opinie dpf cleaner
Oceń:
/ Aktualna ocena: 5.00

Komentarze

Rento216 2019-01-22 15:31:14

Świetny artykuł, ale poza tymi środkami to coś jeszcze można dolać?

 
Tomek 2019-01-22 13:16:19

Nie wiem jak na odwrót ale nie lej dodatków do diesla do benzyny bo mi coś tak brzydko chrupnęło i przestało już chrupać na wieki. Amen.

 
olecbud 2019-01-22 11:54:04

Ile kosztują takie dodatki? Bo widzę, że dobra opcja to jest.

 
diana1 2019-01-22 09:41:56

Fajnie napisane, ale znajde gdzieś jeszcze jakieś informacje na ten temat?

 
maciek 2019-01-21 15:34:14

Jakie te dodatki można w renault stosować?

 
Niemczyk 2019-01-21 15:20:24

Nawet nie wiedziałem, że takie coś się dodaje :O A jest jeszcze coś?

 
Arek 2019-01-21 15:19:42

Ciekawy pełen informacji artykuł, serdecznie polecam przeczytać!

 
olcia23434 2019-01-18 15:40:13

Bardzo dobry artykuł, pełen cennych informacji, z chęcią przeczytam też inne!

 
Gerard 2019-01-17 15:31:18

Czy dodatki do silników diesla, można stosować z dodatkami do silników benzynowych, bo kolega mówił, że można, a ja mam pewne wątpliwości i wolałbym zasięgnąć waszej opinii na ten temat.

 

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Ostatnio dodane

29 sierpnia 2018

DPF - co to jest, jak to wygląda, ile to kosztuje?

DPF – co to jest, jak to wygląda, ile to kosztuje?   DPF...

29 sierpnia 2018

Jak wygląda zapchany DPF? - Objawy

Jak wygląda zapchany DPF objawy   Jak wygląda zapchany...

29 sierpnia 2018

Ile kosztuje filtr DPF CENA?

Ile kosztuje filtr DPF? – CENA   Ile kosztuje filtr...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 725 803 803
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 725 803 803
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer