Usuwanie filtra DPF, konsekwencje usunięcia filtra cząstek stałych

13 marca 2018

   Praktyka niegdyś bardzo popularna, dziś na szczęście zakazana prawnie. Na szczęście dla nas i wszystkich ludzi żyjących w dużych miastach, w których problem smogu jest na porządku dziennym. Ponieważ usunięcie DPF sprawia, że z ekologicznych diesli robią się maszyny produkujące ogromne ilości trujących substancji, a wyniki VW z czasów afery Dieselgate wydają się lekko kopcącą świeczką. O tym, jak sprawić, żeby najlepsze auto nie przeszło przeglądu, czyli bezprawne praktyki usuwania filtra cząstek stałych konsekwencje takich praktyk.

 

Filtr DPF z Forda Focusa przed regeneracją
Usuwanie filtra cząstek stałych Ford Focus

 

 

A po co mi DPF?


   Filtr cząstek stałych stał się elementem niezbędnym w eksploatacji diesla w momencie, kiedy wprowadzono obostrzenia normy emisji spalin, znane jako norma EURO IV. Z powodu zmniejszenia dopuszczalnej ilości emitowanych cząstek stałych, tlenków azotu i siarki, konieczne było zastosowanie rozwiązania, które minimalizowałoby wyrzut szkodliwych gazów, powstających w wyniku spalania oleju napędowego, do atmosfery. Co prawda wiele osób się nie zgodzi z podobnym postawieniem sprawy, jednak badania naukowców nie pozostawiają cienia wątpliwości. Utrzymanie tendencji sprzed 10 lat sprawiłoby, że do 50 lat zaniknęłaby osłona ozonowa nad większością miast. Dziś na szczęście zanik wyhamował i choć nie można powiedzieć, że za sprawą DPF, jednak na pewno, przy pomocy DPF-a.

 

Filtr DPF z Mercedesa Sprintera na stole w pracowni
Usuwanie filtra cząstek stałych Mercedes Sprinter

 

 

Jak działa DPF?


   DPF jak każdy filtr, wymusza przepływ filtratu przez materiały mające za zadanie zatrzymanie niepożądanych składników czy zanieczyszczeń. Składa się z metalowego korpusu i ceramicznego wkładu zbudowanego z węglika krzemu. Ceramika przyjmuje kształt długich kanalików z zaślepionymi wylotami. Sprawia to, że tłoczone spaliny nie mają możliwości wydostać się z filtra inaczej niż poprzez porowatą strukturę ścianek kanalików filtra. Pory mają znacznie mniejsze światło, niż cząstki stałe o średnicy nie mniejszej niż 0,09 mikrometra, więc znaczna większość, i nie bez przesady można powiedzieć, że właściwie wszystkie cząstki sadzy zatrzymywane są w DPF-ie. Dodatkowo w ścianki kanalików wbudowane są aktywne molekuły platyny lub złota, tlenku glinu i ceru. Ich właściwości mają wspomagać katalityczne działanie reaktorów sprzed i zza filtra DPF oraz ułatwiać czyszczenie filtra polegające na dopalaniu sadzy.

Dlaczego nie wolno, nie można i nie powinno się usuwać DPF?


   Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego DPF powinien znajdować się na swoim miejscu, są wymogi prawne. Od września 2017, dzięki decyzjom, które zapadły w Parlamencie, niedopuszczalne stało się, by samochód, który opuścił fabrykę z filtrem cząstek stałych, a na przegląd stawił się jak gdyby nigdy nic bez niego, otrzymał dopuszczenie do eksploatacji i poruszania się po drodze. Słowem usunięcie DPF a przegląd 2017/2018 równa się brak przeglądu, nie ma ani ze strony prawnej ani ze strony mechaników korzystających z CEPiK szans na otrzymanie przeglądu bez sprawnego filtra cząstek stałych. Uszczelnienie polskiego prawa powinno przynieść efekty w postaci czystszego powietrza i mniejszej ilości pozostawiających za sobą czarne kłęby samochodów z silnikami wysokoprężnymi pozbawionymi DPF-ów. Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z eksploatacją samochodu bez filtra, jest to wysoce niewskazane, aby doprowadzać do takiej sytuacji z racji dużo szybszego zużywania się podzespołów i ryzyka uszkodzenia silnika. Pamiętajmy, że mechanicznie regulowane stare diesle nie mają wiele wspólnego z nowoczesnymi, najeżonymi elektroniką, czujnikami i sterownikami współczesnymi samochodami zasilanymi silnikiem wysokoprężnym. Mylne informacje przekazywane przez sterownik do silnika na podstawie odczytów z nieistniejących czujników doprowadzi prędzej czy później do uszkodzenia silnika. Podsumowując, dodam jeszcze, że emisja trujących substancji z silnika, z którego usunięto DPF, w porównaniu z pojazdem sprawnym będzie nawet kilka tysięcy (!) razy większa. A patrole policji wkrótce będą miały możliwość w kilka sekund sprawdzić poziom emisji spalin. Przy okazji warto zdementować mit o usunięciu DPF i wzroście mocy.

 

Filtr cząstek stałych wymontowany z Volkswagena Passata
Usuwanie filtra cząstek stałych Volkswagen Passat

 

 

Jak się ratować, gdy DPF szwankuje?


   Skoro usuwanie DPF jest nielegalne, jak poradzić sobie w przypadku kiedy cena usunięcia DPF wynosi ponad 1000 złotych, a cena nowego DPF przekracza wartość samochodu? Filtr DPF najlepiej oddać do profesjonalnej regeneracji hydrochemicznej. Za kilkaset złotych oszczędzimy sobie zmartwień, problemów z policją i diagnostą, a także przyczynimy się do ochrony środowiska. Słaby argument? W takim razie warto również wspomnieć, że do poprawnego funkcjonowania samochodu i uzyskania pewności, że auto nam odpali na zimnym silniku, konieczne jest zainstalowanie chipa, lub przekodowywanie sterownika, za które zapłacimy dokładnie tyle samo ile za regenerację DPF. Tylko że, już zupełnie legalnie i niemal ze 100% skutecznością.

 

Czy przeglądając nasze artykuły nie szukałeś również:
- usuwanie DPF forum
- usuwanie filtrów dpf warszawa

Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.82

Komentarze

VAGarz 2019-01-24 13:29:39

Konsekwencje w Polsce to pół biedy, a sprawdźcie sobie jakie są w Austrii albo w Norwegii. Masakra. To wypłaty na mandat nie starczy oj nie.

Milosz 2019-01-22 15:32:08

Dobra dobra, ale dlaczego tak wszyscy ich cisną, a jak już ktoś kupi takie auto i co wtedy? Na stryczek, bo nie ma filtra?

Mirek 2019-01-22 15:45:30

Tyle tego usunąłem u siebie w warsztacie, a tu taka niespodzianka, zwijam działalność

magik22 2019-01-24 12:17:15

oj nie polecam usuwać... ja kupiłem takie auto bez DPF-a i drogo mnie to kosztowało.

lalalala 2019-01-31 14:36:32

@zych płaci się i to bardzo wysoki mandat :(

Anulka 2019-01-31 14:45:01

A orientuje się ktoś czy w Szczecinku można gdzieś zregenerować filtr??

jurekomle 2019-01-29 08:19:40

Dianeusz, dokładnie skoro ktoś DPF-a wymyślił, to nie po to żeby pytać po co :D

dianka23 2019-01-31 15:18:20

@Dianeusz zgadzam się z tobą. No ale świata nie zmienimy, tak czy siak ludzie dalej będą usuwać filtry i dziwić się , jak to można tego zakazywać.

Adrian 2019-01-24 15:31:24

Jak się nie boicie mandatów to usuwajcie, dla mnie to czysta głupota.

Jan 2019-01-24 15:43:57

Za wysokie mandaty dowalają, ja bym nie ryzkował z usuwaniem, nie, nie, nie.

michasdiesel28 2019-01-18 15:42:34

Ten artykuł powinien przeczytać każdy, kto choć przez chwilę pomyślał o usunięciu swojego filtra z auta. Oby więcej takich tekstów z przesłaniem!

Kocur 2019-01-29 10:38:44

Też nie popieram wycinania dpf, na co komu usuwać skoro producent to zamontował to chyba to potrzebne

Jadowity 2019-01-25 10:42:59

A jak mam takie pytanie, czy jak się już usunie ten dpf to można go później znowu zamontować?

lolek33 2019-01-23 09:12:09

Ja nie popieram usiwania filtrów i dlatego miło mi się czytało ten artykuł!

mati 2019-01-29 15:22:11

@dianeusz takie Mirki xD nie czają jeszcze jak blisko poważnego problemu jesteśmy. Ale z drugiej strony jeden statek produkuje tyle spalin co 50 MILIONÓW (!) samochodów. Więc w sumie nie wiem co o tym myśleć...

dpf23232111 2019-01-21 15:18:41

Co racja to racja, DPF to ważna i przydatka rzecz, dlatego nie warto go ruszać ze swojego miejsca!

Wupiec 2019-01-21 15:19:36

Bardzo dobrze, że ktoś się w końcu za to wziął! Świetnie

Alek 2019-01-25 12:47:11

Ja kiedyś usunąłem i więcej tego nie zrobię, wszystko szalało, sterownik nie mógł się ogarnąć więc ostatecznie i tak musiałem kupić nowy. Dobrze że teraz można regenerować zamiast kupić sobie nowy filtr cząstek stałych. Niedługo katalizator, także do zobaczenia.

norbi999 2019-01-23 11:33:06

Lepiej nie usuwać dpf, usunąłem i pożałowałem, taką karę mi dali, że szok.

honbix 2019-01-30 08:19:46

Oj boli po kieszeni boli. I bardzo dobrze, że boli, bo usuwanie to głupota według mnie!

grzegorz3456 2019-01-28 08:17:33

Artykuł pierwsza klasa, podeśle znajomym, bo warto poczytać o tym usuwaniu!

Wiesiek 2019-02-15 11:47:41

Usunięcie dpf? Czemu nie? Tylko liczcie się z tym, że Wam za żadne skarby nie podbiją przeglądu !!!

enigma22 2019-01-22 09:43:48

Jestem za tym, aby usuwanie DPF-a było srogo karane, musimy dbać o środowisko! Artykuł bardzo mądry!

Brodaty 2019-01-30 10:35:00

@Wacek nie ma szans, nie podbiją!

Wacek 2019-01-28 10:12:50

Bez dpfa, to znaczy z usuniętym dpfem nie podbiją mi przeglądu no nie???

dANIELEK 2019-01-30 10:47:12

@Stefanekjk dobrze powiadasz

Dianeusz 2019-01-28 10:26:18

Nie czaje Was, po co zadajecie takie głupie pytania typu, po co mi DPF??? To ja się Was pytam a po co truć czyste powietrze i prowadzić do różnych chorób płuc???

Tobby 2019-01-31 13:40:34

@Wacek Dokładnie tak jak mówisz, a teraz jeszcze jest CEPIK więc bez szans na jakiekolwiek machlojki. A w sumie bardzo dobrze, bo kto to widział, żeby jeździć 5 razy na przegląd, 4 razy usłyszeć nie, a za 5 razem podbić przegląd :O

zych 2019-01-22 11:46:37

Mandat jakiś jest za wyciecie? ile sie placi?

Obważanek 2019-01-28 11:23:27

@Jadowity No tak jak z każdą częścią - jak zdemontujesz, to możesz później zamontować. Tylko między demontażem a montażem dodaj sobie jeszcze regenerację, żebyś jednak coś na tych montażach zyskał :D

Olgierd 2019-01-17 15:24:59

Przed przeczytaniem tego artykułu chciałem usuwać filtr, ale nie wiedziałem, że wiążą się z tym takie konsekwencje, teraz już wiem, że nie warto.

Ziomeczek 2019-01-23 13:20:19

Prima sort ten DPF! Co prawda jest drogi ale normalnie można posiedzieć w ciepłym aucie w garażu. Żartuje, nie odpalajcie silnika w zamkniętych pomieszczeniach bo pójdziecie spać...

edzo 2019-01-22 11:18:34

Super artykuł.

Antek 2019-01-22 13:15:02

Zamiast usuwać, czyścisz i masz 250k kilometrów z głowy no chyba że masz coś walnięte w aucie to mniej. Założę się że większość z Was dzieciaki nawet w sumie tyle w życiu nie przejechała

Stefanekjk 2019-01-25 10:56:05

Konsekwencje usunięcia dpf są zbyt wysokie nie ryzykowałbym z wycinaniem.

Lucek 2019-02-13 10:59:47

Ja się boję usuwać dpf, chyba oddam swój dpf gdzieś do regeneracji

kotek2266 2019-02-04 14:55:13

Ja z własnego doświadczenia też nie polecam usuwać dpfa!!! Niedawno tyle problemów o to cale usunięcie miałem, że w końcu z powrotem dpfa mi na warsztacie montowali, ehhh

Pamela 2019-02-07 15:46:22

Usuwanie dpf, gdzie takie coś robią?

grozby 2019-02-13 11:09:06

ej, a wy czasami przypadkiem nie wiecie, że groźby są karalne, dlaczego straszycie ludzi konsekwencjami ;c

telem 2019-02-07 15:53:07

Też jestem tego zdnaia, że nie ma sensu usuwać dpfów...

vici34 2019-02-04 15:15:11

No DPF może jest po to, żeby dbać o środowisko? Niestety widzę, że nie każdy o tym myśli.

Juri 2019-02-08 15:09:26

@Idzi możesz przecież zamontować dpfa.

Dioniza 2019-02-14 09:40:34

ktoś wytłumaczy jak zamontować znowu dpf?

hmm 2019-02-08 15:23:41

@Idzi serio nie podbili Ci przeglądu za brak dpf? A jak wykryli, ze go nie masz??

Ezekiel 2019-02-05 08:20:31

A po co mi DPF? No chyba standarowe pytanie każdego, kto chce usuwać. No to opowiem: A no po to, żeby tam był tak jak wycieraczka na szybie i koniec kropka.

benio 2019-02-11 12:41:01

Owszem dobrze mówicie...są mandaciki, są i niech będą, a co mają nam tymi dieslami truć czyste powietrze :D

Arek 2019-02-11 12:52:17

Hejo! A ja mam takie pytanie, jak sę wytnę dpf i wsadzę emulator, to zorientują się jakoś, że nie mam tego dpfa, czy przejdzie wtedy i podbiją mi przegląd?

Prawilny 2019-02-01 13:55:14

Usuwać to trzeba zanieczyszczenia a nie filtry. Czy to takie trudne zrozumieć że brak tych filtrów zaowocuje kiedyś atmosferą jak na Marsie?

WiktorekK 2019-02-14 12:10:30

Weźcie się za naukę jazdy a nie za wycinanie dpf!

saab 2019-02-14 12:21:47

Ja mam saaba 9-3, są tam też dpfy??

alllefajnyjestem 2019-02-05 10:33:56

Pewnie, że to głupota usuwanie dpf, nie róbcie tego.

logic 2019-02-15 09:18:38

A jeżeli się usunie i wgra nowego softa, to będzie działać?

Ksionc 2019-02-11 13:59:17

A usunięty filtr można regenerować?

sebek 2019-02-01 14:44:44

@Antek dokładnie zawsze tak jest, że najwięcej się udziela ten co g...wie :D

krokodyl 2019-02-01 14:54:11

@Adrian dla mnie to też głupota jest usuwanie tych dpfów, ale może niektórym pieniądze śmierdzą to niech płacą kary.

Kozak 2019-02-05 13:30:08

Teraz nie ma innej opcji tylko wstawiać te filtry które się kiedyś usuwało, bo w innym wypadku pożegnajcie się z przeglądem. Żaden diagnosta wam tego nie podbije.

Isiu 2019-02-12 10:15:22

@magik22 a to jak bd auto kupował, to ja kmam sprawdzić czy ktoś usunął czy nie dpfa??

Donatan 2019-02-01 15:20:41

No w problemie z filtrem na pewno nie usuwamy, jednynie czyścimy i regenerujemy. Taka moja rada.

cyku 2019-02-12 10:37:19

Mi jak coś zaczyna szwankować dpf, to wypalam w trasie... cykałbym się usuwać

Salomo 2019-02-06 08:20:47

Jeden z drugim usunie, a potem wielkie żale, dlaczego wszystko w aucie zaczyna padać. Może najlepiej usuńmy też silnik, bo po co on, przecież też się psuje, co?

narcyz 2019-02-15 11:27:41

A ja miałem usuwać dpfa, ale jak się dowiedziałem ile to kosztuje to jednak stwierdziłem, że wole naprawić swój dpf :)

oraj 2019-02-12 13:05:54

@jaro nie płacz i tak kiedyś wszyscy zapomną o twoim błędzie i o tym jak bardzo strułeś nasze powietrze, będzie dobrze :)

loluś 2019-02-06 12:23:43

Najgorsze w tym wszystkim to są te mandaty, ja bym się bał usuwać dpfa...

Idzi 2019-02-04 14:32:26

A weźcie nawet nie mówcie, nie wiedziałem że nie mam DPF, tak go kupiłem, chłop może i coś mówił, ale co ja się znam, a teraz mi nie chcą podbić przeglądu. Pomocy!

krokodyl 2019-02-06 12:47:19

No tak Adrianie dla nas to głupota ale jest jak jest... większość woli usunąć i truć nam powietrze