Usuwanie filtra DPF, konsekwencje usunięcia filtra cząstek stałych

13 marca 2018

   Praktyka niegdyś bardzo popularna, dziś na szczęście zakazana prawnie. Na szczęście dla nas i wszystkich ludzi żyjących w dużych miastach, w których problem smogu jest na porządku dziennym. Ponieważ usunięcie DPF sprawia, że z ekologicznych diesli robią się maszyny produkujące ogromne ilości trujących substancji, a wyniki VW z czasów afery Dieselgate wydają się lekko kopcącą świeczką. O tym, jak sprawić, żeby najlepsze auto nie przeszło przeglądu, czyli bezprawne praktyki usuwania filtra cząstek stałych konsekwencje takich praktyk.

 

Filtr DPF z Forda Focusa przed regeneracją
Usuwanie filtra cząstek stałych Ford Focus

 

 

A po co mi DPF?


   Filtr cząstek stałych stał się elementem niezbędnym w eksploatacji diesla w momencie, kiedy wprowadzono obostrzenia normy emisji spalin, znane jako norma EURO IV. Z powodu zmniejszenia dopuszczalnej ilości emitowanych cząstek stałych, tlenków azotu i siarki, konieczne było zastosowanie rozwiązania, które minimalizowałoby wyrzut szkodliwych gazów, powstających w wyniku spalania oleju napędowego, do atmosfery. Co prawda wiele osób się nie zgodzi z podobnym postawieniem sprawy, jednak badania naukowców nie pozostawiają cienia wątpliwości. Utrzymanie tendencji sprzed 10 lat sprawiłoby, że do 50 lat zaniknęłaby osłona ozonowa nad większością miast. Dziś na szczęście zanik wyhamował i choć nie można powiedzieć, że za sprawą DPF, jednak na pewno, przy pomocy DPF-a.

 

Filtr DPF z Mercedesa Sprintera na stole w pracowni
Usuwanie filtra cząstek stałych Mercedes Sprinter

 

 

Jak działa DPF?


   DPF jak każdy filtr, wymusza przepływ filtratu przez materiały mające za zadanie zatrzymanie niepożądanych składników czy zanieczyszczeń. Składa się z metalowego korpusu i ceramicznego wkładu zbudowanego z węglika krzemu. Ceramika przyjmuje kształt długich kanalików z zaślepionymi wylotami. Sprawia to, że tłoczone spaliny nie mają możliwości wydostać się z filtra inaczej niż poprzez porowatą strukturę ścianek kanalików filtra. Pory mają znacznie mniejsze światło, niż cząstki stałe o średnicy nie mniejszej niż 0,09 mikrometra, więc znaczna większość, i nie bez przesady można powiedzieć, że właściwie wszystkie cząstki sadzy zatrzymywane są w DPF-ie. Dodatkowo w ścianki kanalików wbudowane są aktywne molekuły platyny lub złota, tlenku glinu i ceru. Ich właściwości mają wspomagać katalityczne działanie reaktorów sprzed i zza filtra DPF oraz ułatwiać czyszczenie filtra polegające na dopalaniu sadzy.

Dlaczego nie wolno, nie można i nie powinno się usuwać DPF?


   Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego DPF powinien znajdować się na swoim miejscu, są wymogi prawne. Od września 2017, dzięki decyzjom, które zapadły w Parlamencie, niedopuszczalne stało się, by samochód, który opuścił fabrykę z filtrem cząstek stałych, a na przegląd stawił się jak gdyby nigdy nic bez niego, otrzymał dopuszczenie do eksploatacji i poruszania się po drodze. Słowem usunięcie DPF a przegląd 2017/2018 równa się brak przeglądu, nie ma ani ze strony prawnej ani ze strony mechaników korzystających z CEPiK szans na otrzymanie przeglądu bez sprawnego filtra cząstek stałych. Uszczelnienie polskiego prawa powinno przynieść efekty w postaci czystszego powietrza i mniejszej ilości pozostawiających za sobą czarne kłęby samochodów z silnikami wysokoprężnymi pozbawionymi DPF-ów. Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z eksploatacją samochodu bez filtra, jest to wysoce niewskazane, aby doprowadzać do takiej sytuacji z racji dużo szybszego zużywania się podzespołów i ryzyka uszkodzenia silnika. Pamiętajmy, że mechanicznie regulowane stare diesle nie mają wiele wspólnego z nowoczesnymi, najeżonymi elektroniką, czujnikami i sterownikami współczesnymi samochodami zasilanymi silnikiem wysokoprężnym. Mylne informacje przekazywane przez sterownik do silnika na podstawie odczytów z nieistniejących czujników doprowadzi prędzej czy później do uszkodzenia silnika. Podsumowując, dodam jeszcze, że emisja trujących substancji z silnika, z którego usunięto DPF, w porównaniu z pojazdem sprawnym będzie nawet kilka tysięcy (!) razy większa. A patrole policji wkrótce będą miały możliwość w kilka sekund sprawdzić poziom emisji spalin. Przy okazji warto zdementować mit o usunięciu DPF i wzroście mocy.

 

Filtr cząstek stałych wymontowany z Volkswagena Passata
Usuwanie filtra cząstek stałych Volkswagen Passat

 

 

Jak się ratować, gdy DPF szwankuje?


   Skoro usuwanie DPF jest nielegalne, jak poradzić sobie w przypadku kiedy cena usunięcia DPF wynosi ponad 1000 złotych, a cena nowego DPF przekracza wartość samochodu? Filtr DPF najlepiej oddać do profesjonalnej regeneracji hydrochemicznej. Za kilkaset złotych oszczędzimy sobie zmartwień, problemów z policją i diagnostą, a także przyczynimy się do ochrony środowiska. Słaby argument? W takim razie warto również wspomnieć, że do poprawnego funkcjonowania samochodu i uzyskania pewności, że auto nam odpali na zimnym silniku, konieczne jest zainstalowanie chipa, lub przekodowywanie sterownika, za które zapłacimy dokładnie tyle samo ile za regenerację DPF. Tylko że, już zupełnie legalnie i niemal ze 100% skutecznością.

 

Czy przeglądając nasze artykuły nie szukałeś również:
- usuwanie DPF forum
- usuwanie filtrów dpf warszawa

Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.88

Komentarze

Olgierd 2019-01-17 15:24:59

Przed przeczytaniem tego artykułu chciałem usuwać filtr, ale nie wiedziałem, że wiążą się z tym takie konsekwencje, teraz już wiem, że nie warto.

-3
michasdiesel28 2019-01-18 15:42:34

Ten artykuł powinien przeczytać każdy, kto choć przez chwilę pomyślał o usunięciu swojego filtra z auta. Oby więcej takich tekstów z przesłaniem!

-1
dpf23232111 2019-01-21 15:18:41

Co racja to racja, DPF to ważna i przydatka rzecz, dlatego nie warto go ruszać ze swojego miejsca!

1
Wupiec 2019-01-21 15:19:36

Bardzo dobrze, że ktoś się w końcu za to wziął! Świetnie

-1
enigma22 2019-01-22 09:43:48

Jestem za tym, aby usuwanie DPF-a było srogo karane, musimy dbać o środowisko! Artykuł bardzo mądry!

2
edzo 2019-01-22 11:18:34

Super artykuł.

0
zych 2019-01-22 11:46:37

Mandat jakiś jest za wyciecie? ile sie placi?

2
Antek 2019-01-22 13:15:02

Zamiast usuwać, czyścisz i masz 250k kilometrów z głowy no chyba że masz coś walnięte w aucie to mniej. Założę się że większość z Was dzieciaki nawet w sumie tyle w życiu nie przejechała

0
Milosz 2019-01-22 15:32:08

Dobra dobra, ale dlaczego tak wszyscy ich cisną, a jak już ktoś kupi takie auto i co wtedy? Na stryczek, bo nie ma filtra?

0
Mirek 2019-01-22 15:45:30

Tyle tego usunąłem u siebie w warsztacie, a tu taka niespodzianka, zwijam działalność

1
lolek33 2019-01-23 09:12:09

Ja nie popieram usiwania filtrów i dlatego miło mi się czytało ten artykuł!

1
norbi999 2019-01-23 11:33:06

Lepiej nie usuwać dpf, usunąłem i pożałowałem, taką karę mi dali, że szok.

-3
Ziomeczek 2019-01-23 13:20:19

Prima sort ten DPF! Co prawda jest drogi ale normalnie można posiedzieć w ciepłym aucie w garażu. Żartuje, nie odpalajcie silnika w zamkniętych pomieszczeniach bo pójdziecie spać...

2
magik22 2019-01-24 12:17:15

oj nie polecam usuwać... ja kupiłem takie auto bez DPF-a i drogo mnie to kosztowało.

-2
VAGarz 2019-01-24 13:29:39

Konsekwencje w Polsce to pół biedy, a sprawdźcie sobie jakie są w Austrii albo w Norwegii. Masakra. To wypłaty na mandat nie starczy oj nie.

2
Adrian 2019-01-24 15:31:24

Jak się nie boicie mandatów to usuwajcie, dla mnie to czysta głupota.

-1
Jan 2019-01-24 15:43:57

Za wysokie mandaty dowalają, ja bym nie ryzkował z usuwaniem, nie, nie, nie.

3
Jadowity 2019-01-25 10:42:59

A jak mam takie pytanie, czy jak się już usunie ten dpf to można go później znowu zamontować?

-3
Stefanekjk 2019-01-25 10:56:05

Konsekwencje usunięcia dpf są zbyt wysokie nie ryzykowałbym z wycinaniem.

0
Alek 2019-01-25 12:47:11

Ja kiedyś usunąłem i więcej tego nie zrobię, wszystko szalało, sterownik nie mógł się ogarnąć więc ostatecznie i tak musiałem kupić nowy. Dobrze że teraz można regenerować zamiast kupić sobie nowy filtr cząstek stałych. Niedługo katalizator, także do zobaczenia.

-3
grzegorz3456 2019-01-28 08:17:33

Artykuł pierwsza klasa, podeśle znajomym, bo warto poczytać o tym usuwaniu!

1
Wacek 2019-01-28 10:12:50

Bez dpfa, to znaczy z usuniętym dpfem nie podbiją mi przeglądu no nie???

3
Dianeusz 2019-01-28 10:26:18

Nie czaje Was, po co zadajecie takie głupie pytania typu, po co mi DPF??? To ja się Was pytam a po co truć czyste powietrze i prowadzić do różnych chorób płuc???

0
Obważanek 2019-01-28 11:23:27

@Jadowity No tak jak z każdą częścią - jak zdemontujesz, to możesz później zamontować. Tylko między demontażem a montażem dodaj sobie jeszcze regenerację, żebyś jednak coś na tych montażach zyskał :D

2
jurekomle 2019-01-29 08:19:40

Dianeusz, dokładnie skoro ktoś DPF-a wymyślił, to nie po to żeby pytać po co :D

-2
Kocur 2019-01-29 10:38:44

Też nie popieram wycinania dpf, na co komu usuwać skoro producent to zamontował to chyba to potrzebne

-1
mati 2019-01-29 15:22:11

@dianeusz takie Mirki xD nie czają jeszcze jak blisko poważnego problemu jesteśmy. Ale z drugiej strony jeden statek produkuje tyle spalin co 50 MILIONÓW (!) samochodów. Więc w sumie nie wiem co o tym myśleć...

-3
honbix 2019-01-30 08:19:46

Oj boli po kieszeni boli. I bardzo dobrze, że boli, bo usuwanie to głupota według mnie!

3
Brodaty 2019-01-30 10:35:00

@Wacek nie ma szans, nie podbiją!

1
dANIELEK 2019-01-30 10:47:12

@Stefanekjk dobrze powiadasz

-1
Tobby 2019-01-31 13:40:34

@Wacek Dokładnie tak jak mówisz, a teraz jeszcze jest CEPIK więc bez szans na jakiekolwiek machlojki. A w sumie bardzo dobrze, bo kto to widział, żeby jeździć 5 razy na przegląd, 4 razy usłyszeć nie, a za 5 razem podbić przegląd :O

-3
lalalala 2019-01-31 14:36:32

@zych płaci się i to bardzo wysoki mandat :(

0
Anulka 2019-01-31 14:45:01

A orientuje się ktoś czy w Szczecinku można gdzieś zregenerować filtr??

2
dianka23 2019-01-31 15:18:20

@Dianeusz zgadzam się z tobą. No ale świata nie zmienimy, tak czy siak ludzie dalej będą usuwać filtry i dziwić się , jak to można tego zakazywać.

-1
Prawilny 2019-02-01 13:55:14

Usuwać to trzeba zanieczyszczenia a nie filtry. Czy to takie trudne zrozumieć że brak tych filtrów zaowocuje kiedyś atmosferą jak na Marsie?

0
sebek 2019-02-01 14:44:44

@Antek dokładnie zawsze tak jest, że najwięcej się udziela ten co g...wie :D

0
krokodyl 2019-02-01 14:54:11

@Adrian dla mnie to też głupota jest usuwanie tych dpfów, ale może niektórym pieniądze śmierdzą to niech płacą kary.

2
Donatan 2019-02-01 15:20:41

No w problemie z filtrem na pewno nie usuwamy, jednynie czyścimy i regenerujemy. Taka moja rada.

-3
Idzi 2019-02-04 14:32:26

A weźcie nawet nie mówcie, nie wiedziałem że nie mam DPF, tak go kupiłem, chłop może i coś mówił, ale co ja się znam, a teraz mi nie chcą podbić przeglądu. Pomocy!

1
jaro 2019-02-04 14:37:54

Jak kupujecie auto to sprawdzajcie, czy nie usuniętego dpfa, bo później możecie mieć spore problemy...Tak jak ja niestety :(

0
kotek2266 2019-02-04 14:55:13

Ja z własnego doświadczenia też nie polecam usuwać dpfa!!! Niedawno tyle problemów o to cale usunięcie miałem, że w końcu z powrotem dpfa mi na warsztacie montowali, ehhh

1
vici34 2019-02-04 15:15:11

No DPF może jest po to, żeby dbać o środowisko? Niestety widzę, że nie każdy o tym myśli.

-4
Ezekiel 2019-02-05 08:20:31

A po co mi DPF? No chyba standarowe pytanie każdego, kto chce usuwać. No to opowiem: A no po to, żeby tam był tak jak wycieraczka na szybie i koniec kropka.

0
alllefajnyjestem 2019-02-05 10:33:56

Pewnie, że to głupota usuwanie dpf, nie róbcie tego.

Kozak 2019-02-05 13:30:08

Teraz nie ma innej opcji tylko wstawiać te filtry które się kiedyś usuwało, bo w innym wypadku pożegnajcie się z przeglądem. Żaden diagnosta wam tego nie podbije.

-3
Salomo 2019-02-06 08:20:47

Jeden z drugim usunie, a potem wielkie żale, dlaczego wszystko w aucie zaczyna padać. Może najlepiej usuńmy też silnik, bo po co on, przecież też się psuje, co?

loluś 2019-02-06 12:23:43

Najgorsze w tym wszystkim to są te mandaty, ja bym się bał usuwać dpfa...

krokodyl 2019-02-06 12:47:19

No tak Adrianie dla nas to głupota ale jest jak jest... większość woli usunąć i truć nam powietrze

Pamela 2019-02-07 15:46:22

Usuwanie dpf, gdzie takie coś robią?

telem 2019-02-07 15:53:07

Też jestem tego zdnaia, że nie ma sensu usuwać dpfów...

Juri 2019-02-08 15:09:26

@Idzi możesz przecież zamontować dpfa.

hmm 2019-02-08 15:23:41

@Idzi serio nie podbili Ci przeglądu za brak dpf? A jak wykryli, ze go nie masz??

benio 2019-02-11 12:41:01

Owszem dobrze mówicie...są mandaciki, są i niech będą, a co mają nam tymi dieslami truć czyste powietrze :D

Arek 2019-02-11 12:52:17

Hejo! A ja mam takie pytanie, jak sę wytnę dpf i wsadzę emulator, to zorientują się jakoś, że nie mam tego dpfa, czy przejdzie wtedy i podbiją mi przegląd?

Ksionc 2019-02-11 13:59:17

A usunięty filtr można regenerować?

Isiu 2019-02-12 10:15:22

@magik22 a to jak bd auto kupował, to ja kmam sprawdzić czy ktoś usunął czy nie dpfa??

cyku 2019-02-12 10:37:19

Mi jak coś zaczyna szwankować dpf, to wypalam w trasie... cykałbym się usuwać

oraj 2019-02-12 13:05:54

@jaro nie płacz i tak kiedyś wszyscy zapomną o twoim błędzie i o tym jak bardzo strułeś nasze powietrze, będzie dobrze :)

IrekG 2019-02-13 10:33:49

Masowa wycinka dpf?? Co Wyście się tak na te dpfy uwzięli? :D

Lucek 2019-02-13 10:59:47

Ja się boję usuwać dpf, chyba oddam swój dpf gdzieś do regeneracji

grozby 2019-02-13 11:09:06

ej, a wy czasami przypadkiem nie wiecie, że groźby są karalne, dlaczego straszycie ludzi konsekwencjami ;c

Dioniza 2019-02-14 09:40:34

ktoś wytłumaczy jak zamontować znowu dpf?

WiktorekK 2019-02-14 12:10:30

Weźcie się za naukę jazdy a nie za wycinanie dpf!

saab 2019-02-14 12:21:47

Ja mam saaba 9-3, są tam też dpfy??

logic 2019-02-15 09:18:38

A jeżeli się usunie i wgra nowego softa, to będzie działać?

narcyz 2019-02-15 11:27:41

A ja miałem usuwać dpfa, ale jak się dowiedziałem ile to kosztuje to jednak stwierdziłem, że wole naprawić swój dpf :)

Wiesiek 2019-02-15 11:47:41

Usunięcie dpf? Czemu nie? Tylko liczcie się z tym, że Wam za żadne skarby nie podbiją przeglądu !!!

0
Ricky 2019-02-18 10:14:59

Ludziska! Nie usuwajcie DPFa, lepiej wydajcie kase na jego regenerację niż na mandaty :D

lpg 2019-02-18 12:13:36

@IrekG no naprawdę jakaś fala usuwania dpf, nie rozumiem podejścia posiadaczy diesla....

zych 2019-02-18 12:25:12

@lalalala wysoki mandat za brak dpf?? Tzn jaki?? Ile dokłądnie?

cykuś 2019-02-19 10:50:53

Ja tak samo, przeraziłem się kosztem usuwania + ewentualny mandat za brak dpf...nie, dziękuję

Tom777 2019-02-19 11:01:06

@jaro ja tak samo się nadziałem, po pół roku jeżdżenia się dopiero dowiedziałem, że mam dpfa

tadzik 2019-02-20 10:39:03

Witam! Czy Wy sobie zdajecie sprawę rakotwórczych cząsteczek sadzy wypuszczacie z rur wydechowych poprzez usunięcie dpf??

menso 2019-02-20 10:49:01

@IrekG to nie my się uwzięliśmy na dpfy, tylko producenci się uwzięli na nas, po co nam te dpfy?!!!

Jeep Wrangler 2019-02-21 10:45:54

Konsekwencje dla nas są niewielkie, najwyżej dowód zabiorą, ale w silniku trochę się mapki przestawiają, jak nie ma DPF, dawka szaleje i w końcu popali wam tłoki. Chyba że i tak nie będzie się spalać w całości, to wam zniszczy turbo. Ale bawcie się bawcie, już niedługo...

Krychu 2019-02-21 10:51:41

A ja jeżdżę za granicę, tu i tam i jeszcze się nikt nie zczaił, że wyciąłem dpf :D

Janek 2019-02-21 11:23:48

@Mirek haha to siedziałeś w tematyce dpfów i nie wiedziałeś, że kary za usuwanie są :D

Trycjusz 2019-02-22 10:51:20

@WiktorekK o dobrze powiedziane! Tylko by wycinali dpfy, a większość z nich nawet nie wie po co jest ten dpf!

Kiri 2019-02-22 11:35:23

W saabach chyba nie ma dpfów, a ta marka jeszcze istnieje, nie splajtowali czasem? Bo tak coś słyszałem.

do zych 2019-02-25 11:22:28

Za brak dpf 500 zł.

Adka 2019-02-25 11:58:19

@loluś no to nie usuwaj dpfa, każe Ci ktoś? ;/

marek778 2019-02-26 10:39:54

@Wacek Na bank nie podbiją Ci przeglądu jak będziesz miał usuniętego dpfa!

imik 2019-02-26 11:09:47

@Dioniza a da się wgl ponownie zainstalować dpf?? Jak się usunęło to chyba już nie da rady go z powrotem zamontować....

zbyszko23 2019-02-27 11:03:05

@Wacek niestety bez filtra dpf musisz się pożegnać z podbiciem przeglądu

adam k 2019-02-27 11:24:05

@IrekG przeszkadzają im dpfy, bo chyba lubią truć środowisko ;(

marcccin 2019-02-28 11:30:46

Za dużo ryzykujumy jednak tym wycinaniem dpfów.

Franek 2019-02-28 12:08:35

@saab a który rocznik Twojego modelu? Bo dopiero od określonego roku zaczęli montować dpfy.

Rolek 2019-03-01 10:22:23

@Stefanekjk oprócz ewentualnego mandatu 500 zł to jakie masz inne konsekwencje usunięcia dpf?

adrian92 2019-03-01 10:50:21

@norbi999 w Polsce czy za granicą Cię tak ukarali za brak dpf?? pochwal się jak to było:D

gawron 2019-03-04 12:48:58

A ja nie mam dpf i policja już mnie dwa razy zatrzymała i się nie zorientowali, że nie mam dpfa hehe, trzeba umieć ładnie z nimi gadać :D

cwany 2019-03-04 13:16:49

@WiktorekK ej ej nie pozwalasz sobie za bardzo? To, że ktoś chce wyciąć dpfa nie znaczy, że nie umie jeździć!

GrzegorzJ 2019-03-05 14:50:05

@IrekG chyba się im nudzi i z nudów sobie usuwają dpfy, ja nie wiem :D

Jacek67 2019-03-05 15:13:50

Czy jest tu ktoś kto usunął dpfa i złapała go policja ??? Bo jestem ciekaw czy się zorientowali, że nie macie dpfa.

Lulian 2019-03-06 15:23:54

@Adka czy im ktoś każe czy nie i tak będą usuwać dpfy;/

Ferdzik 2019-03-06 15:47:42

Za wycięcie dpf ile zwykle płacicie?

Brumbrum 2019-03-07 15:28:38

Ja bym chciał w mojej BMW u nas usunąć dpfa, dałoby radę u Was to zrobić?

Hieronim 2019-03-11 08:16:47

Usunięcie filtra wiąże się z wieloma powikłaniami w aucie. Nie lepiej wyczyścić za pare stówek i mieć spokój od innych napraw?

lelek6456 2019-03-12 08:24:40

@marek778 No i bardzo dobrze, niech nie podbijają, trzeba było nie usuwać nie? :)

Helios 2019-03-12 12:31:20

@Wacek z usuniętym dpf nie ma szans

kikit 2019-03-12 12:42:52

Usuwać dpfa się nie boicie? A co jak Wam przeglądu nie podbiją hmm?

Pabianos 2019-03-13 08:13:09

Bardzo dobry artykuł, trzeba uświadamiać ludzi, że usuwanie filtrów to nic dobrego!

varius 2019-03-13 13:54:11

@logic jakiego softa zamiast dpfa? co to jest soft?

ryki 2019-03-13 14:33:50

@saab w saabach chyba nie ma filtrów dpf.

Dawid 2019-03-14 08:18:25

@IrekG No też się nad tym zastanawiam, co z tymi filtrami jest nie tak. Szkoda że tak silników nie usuwają, bo się psują hehe... taka sama zasada

Bartosz 2019-03-15 08:17:55

Widzę, że niektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Filtrów z aut nie można wycianć, jest to nielegalne.