Budowa katalizatora

Mamy dla Ciebie ponad 2500 dostępnych filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    Cena - 390 zł netto  Regeneracja i czyszczenie filtrów DPF FAP i katalizatorów

  • check

    CZAS REALIZACJI  1-2 dni robocze

  • check

    Cena - 550 zł netto  Nowe filtry DPF FAP i katalizatory

  • check

    GWARANCJA  2 lata bez limitu kilometrów

  • check

    Stan dostępne

Image City 1 Image City 2
Firma regeneracji DPF, FAP, KAT

Zadanie katalizatora - na czym polega?

Ten artykuł postanowiliśmy poświęcić na omówienie zagadnienia, jakim jest budowa katalizatora.
Konwerter katalityczny to podzespół, którego zadaniem jest neutralizacja szkodliwych związków pochodzących z komory spalania.

Kamera inspekcyjna

Katalizator samochodowy - budowa - odpowiadamy

Taki katalizator samochodowy, zasadniczo składa się z trzech części: ceramicznego lub metalowego rdzenia, który otoczony jest otuliną stanowiąca rodzaj izolatora i uszczelniacza chroniącego monolit oraz z metalowej obudowy zewnętrznej. Jednocześnie musimy dodać, że samo wnętrze katalizatora złożone jest z sieci kanalików, które w poprzecznym przekroju kojarzą się z plastrem miodu, a pojedynczy kanalik może mieć kształt kwadratu, prostokąta, czy też trójkąta. Tak, jak wspominaliśmy wyżej, ten podzespół ma za zadanie eliminować szkodliwe produkty spalania, jakimi są np. tlenki węgla, węglowodory czy tlenki azotu za pomocą filtracji powietrza i przechowywania zanieczyszczeń w swoim wnętrzu. W samochodach zasilanych benzyną znaleźć można katalizator trójfunkcyjny, który jak sama nazwa wskazuje pełni trzy funkcje: utlenia tlenek węgla i węglowodory oraz redukuje tlenki azotu. Jednak, aby te procesy mogły przebiegać, niezbędna jest sonda lambda kontrolująca stan mieszanki paliwowo-powietrznej, której odpowiedni skład gwarantuje optymalne działanie podzespołu. W silnikach wysokoprężnych niejednokrotnie wykorzystuje się substancje dodatkowe np. AdBlue, gdyż specyfika ich pracy polega na funkcjonowaniu za pomocą ubogiej mieszanki paliwowo-powietrznej, dlatego samodzielnie nie są w stanie zredukować tlenków azotu. Niejednokrotnie dostajemy zapytanie o to, co zrobić, gdy okaże się, że ktoś z czytelników kupił auto bez katalizatora. Zwykle odpowiadamy, by szybko ten brak uzupełnić i reagować natychmiast, gdy tylko w aucie pojawią się objawy wskazujące na wycięty katalizator. W tym artykule chcemy także zaznaczyć, że wbrew powszechnemu przekonaniu taki podzespół można łatwo i bezpiecznie wyczyścić w profesjonalnej pracowni, takiej jak nasza, a kwestie takie, jak wycięcie elementu włożyć między bajki.

Samochodowy Katalizator
Co o tym myślisz?

Komentarze

Marek
star star star star star
Wystawiono Rok temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Katalizator to urządzenie montowane w układzie wydechowym pojazdu, którego zadaniem jest redukcja emisji szkodliwych substancji. Budowa katalizatora składa się z trzech głównych elementów: Ceramiczny lub metalowy wkład: jest to rdzeń katalizatora, który jest wykonany z ceramiki lub metalu. Jest to miejsce, gdzie dochodzi do reakcji chemicznej. Katalityczny materiał aktywny: jest to substancja chemiczna, która jest umieszczona na powierzchni rdzenia katalizatora. Materiał ten jest odpowiedzialny za przekształcanie szkodliwych substancji w bardziej bezpieczne. Osłona zewnętrzna: jest to metalowa osłona, która chroni rdzeń katalizatora przed uszkodzeniem mechanicznym oraz przed wysokimi temperaturami. Katalizator jest zazwyczaj skonstruowany tak, by jego konstrukcja była odporna na wysokie temperatury i działanie korozyjne związane z przepływem spalin.
Emil
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Ciekawy temat o budowie katalizatora. Ostatnio było mi to potrzebne na studia, więc sobie skorzystałem z tych wiadomości. Dzięki!
Fifi
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Mam nadzieje, że mój katalizator i DPF wytrzymają jak najdłużej i nie będę miał zbyt szybko z nimi problemów... Bardzo fajny artykuł.
Hubert
star star star star star
Wystawiono 2 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Fajnie, że ktoś tutaj tak dobrze opisał budowę katalizatora. Jak dla mnie to bardzo przydatny artykuł!
Marek
star star star star star
Wystawiono 3 lata temu
Czy ten komentarz był pomocny?
Żywotność katalizatora w benzynie to generalnie chyba zależy od tego jak kto jeździ i jak o auto dba, bo jednak jak ktoś zaniedba np. lejące wtryski to nie ma co się dziwić, że katalizator się uszkodzi, bo jednak budowa katalizatora jest dosyć delikatna.

Popularne wpisy