Subpage photo

Zapchany DPF

Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 9 minut
E-mail Skopiuj link
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.83

Jeżeli podczas jazdy Dieslem towarzyszą Ci obawy, że w układzie wydechowym Twojego samochodu może pracować zapchany DPF, nie czekaj z reakcją, ponieważ każda chwila opóźnienia w naprawie może doprowadzić do wręcz opłakanych skutków. Filtr cząstek stałych DPF/FAP zapycha się sadzą i popiołem, przy czym ta druga z wymienionych substancji jest o wiele trudniejsza do usunięcia.

Nieco więcej na temat tego, czym grozi zapchany DPF, jak rozpoznać niedrożny filtr cząstek stałych oraz w jaki sposób poradzić sobie z tego typu problemem, napiszemy w kolejnych częściach naszego artykułu. Jesteś w posiadaniu Diesla z filtrem cząstek stałych? Opracowanie przygotowane ze specjalistami z serwisu regeneracji filtrów DPF jest właśnie dla Ciebie!

 

Zapchany filtr cząstek stałych DPF
Zapchany DPF

   


1. Dlaczego DPF się zapycha?

Przyczyny zapchania filtra cząstek stałych są w gruncie rzeczy bardzo proste do wyeliminowania, jednakże kluczem do sukcesu w tym zakresie jest ich znajomość. Filtr cząstek stałych może ulegać zapychaniu wskutek występowania czynników zarówno zależnych, jak i niezależnych od użytkownika pojazdu.
Zablokowanie drożności kanalików wkładu DPF postępuje dość szybko, gdy kierowca użytkuje samochód jedynie na krótkich trasach. Dzieje się tak, ponieważ gazy spalinowe nie są w stanie tak szybko osiągnąć temperatury optymalnej do wypalenia sadzy. Wówczas duże zawartości tego czarnego pyłu po prostu osiadają we wnętrzu DPF, stopniowo ograniczając jego przepustowość.

Filtr cząstek stałych zapycha się także wtedy, gdy kierowca stosuje oleje, które nie mają właściwości niskopopiołowych. Dedykowane Dieslom z filtrami cząstek stałych oleje low saps przyczyniają się do zachowania dłuższej żywotności DPF, natomiast ich niestosowanie przyczynia się do przedwczesnego zapychania podzespołu charakteryzowane w niniejszym artykule.

Na zapchanie filtra DPF duży wpływ ma także jakość tankowanego oleju napędowego. Zanieczyszczone lub zawierające zbędne składniki paliwo będzie spalało się w niepełny sposób, a pozostające w rezultacie substancje przedostają się do wkładu filtrującego, zatykając jego kanaliki.

Innym istotnym czynnikiem jest również nieumiejętne stosowanie preparatów do czyszczenia DPF. Niewłaściwie zaaplikowany środek nie pomoże, a wprost przeciwnie - znacznie zaszkodzi kondycji filtra cząstek stałych. Czyszczonych w nieodpowiedni sposób filtrów DPF zazwyczaj nie udaje się już uratować, ponieważ są doszczętnie zapchane i zaklejone preparatem. To właśnie z uwagi na ten fakt podczas czyszczenia DPF domowym sposobem należy bezwzględnie stosować się do instrukcji i wytycznych opracowanych przez producenta.

Filtr cząstek stałych DPF będzie zapychał się także wówczas, gdy inne elementy i podzespoły Twojego pojazdu nie działają poprawnie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku uszkodzonych lub zabrudzonych wtryskiwaczy, których zła kondycja bardzo szybko znajduje odbicie w ograniczonej drożności i funkcjonalności filtra cząstek stałych.

 

Z jakich powodów filtr cząstek stałych się zapycha?
Dlaczego DPF się zapycha?

   


2. Jak rozpoznać pierwsze objawy zapchanego DPF?

Szybka regeneracja na pierwsze symptomy wykazywane przez zapchany filtr cząstek stałych może uchronić Cię przed koniecznością jego wymiany na nowy. Zabrudzony DPF/FAP można z powodzeniem zregenerować w ASO, o ile podzespół zostanie odpowiednio wcześnie dostarczony do serwisu.
Odpowiednia reakcja na pierwsze objawy to sposób na uniknięcie dużych wydatków, co zatem powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę? Jako kierowca Diesla bacznie obserwuj występowanie objawów takich, jak:

 

 • zwiększone zadymienie z wydechu - zazwyczaj o niedrożnym filtrze cząstek stałych świadczy dym o ciemnym, niekiedy wręcz czarnym zabarwieniu;
 • utrudniona praca silnika w postaci dławienia jednostki napędowej oraz utrudnione przyspieszanie;
 • odczuwalny nawet w codziennym użytkowaniu samochodu spadek osiągów pojazdu;
 • zapchany filtr cząstek stałych powoduje także nagłe, nieuzasadnione skoki mocy w samochodzie;
 • aktywacja kontrolki check engine bądź kontrolki filtra cząstek stałych;
 • ograniczenie możliwości użytkowania pojazdu spowodowane przejściem silnika w trub pracy awaryjnej;
 • częste inicjowanie wypalania filtra cząstek stałych przez sterownik silnika;
 • odnotowywane przez wspomniany sterownik wysokie ciśnienie gazów związane z zapchanym DPF/FAP sprawia, że znacznie utrudnione staje się uruchomienie
 • silnika;
 • w obliczu występowania niedrożności filtra cząstek stałych następuje także znaczne pogorszenie funkcjonowania turbosprężarki;
 • uciążliwym i w gruncie rzeczy dość niebezpiecznym objawem jest także zapach spalin rozprzestrzeniający się wewnątrz samochodu;
 • spowodowany inicjowaniem dodatkowych wtrysków paliwa zwiększony pobór oleju napędowego.

  

Objawów niedrożnego, zapchanego zazwyczaj popiołem oraz sadzą filtra cząstek stałych DPF jest naprawdę sporo. Jeżeli jako kierowca Diesla z DPF będziesz umiał je rozpoznać, zareaguj jak najszybciej! Niedrożny DPF to problem często bagatelizowany przez kierowców, jednakże w gruncie rzeczy opłakany w skutkach, ponieważ wiąże się z występowaniem awarii wtórnych innych podzespołów, których naprawa może okazać się bardzo kosztowna.

 

Rozpoznawanie pierwszych objawów zapchanego filtra DPF
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapchanego DPF?

   


3. Dowiedz się, czy można jechać z zapchanym DPF

Zarówno mechanicy, jak i liczni kierowcy przyznają, że jazda na zapchanym DPF nie jest najrozsądniejszym wyborem. Oprócz tego, że proces destrukcji DPF/FAP jest znacząco przyspieszony i zmierza prosto do całkowitego zniszczenia filtra, uszkodzeniom ulegają także inne elementy wchodzące w skład coraz bardziej zaawansowanych układów we współczesnych pojazdach. Jeżeli nie chcesz razem z filtrem cząstek stałych naprawiać zamachowego koła dwumasowego, turbosprężarki i wtryskiwaczy, wolałbyś także nie stawać przed koniecznością remontu silnika, zadbaj o filtr DPF/FAP. Dbałość o jego dobrą kondycję to klucz do sukcesu oraz poczucie bezpieczeństwa w samochodzie, w którym ryzyko występowania awarii jest znacznie ograniczone.

Kontynuowanie jazdy z zapchanym filtrem cząstek stałych stanowi także realne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Filtr, którego praca jest obciążona nagromadzonymi w jego wnętrzu zanieczyszczeniami, nie może w pełni skutecznie realizować nadanych mu zadań. Wówczas do atmosfery przedostają się liczne szkodliwe, nieodfiltrowane substancje. Wydawać by się mogło, że w kontekście jednego samochodu z zapchanym DPF nie będzie ich dużo, jednakże problem ten należy brać pod uwagę w kontekście setek tysięcy Diesli poruszających się po drogach wszystkich krajów świata.

 

Czy z zapchanym filtrem DPF można jeździć?
Dowiedz się, czy można jechać z zapchanym DPF

  


4. Wskazówki co do tego, jak samemu wyczyścić DPF

W obliczu zaprezentowanych objawów oraz zagrożeń, jakie niesie za sobą użytkowanie pojazdu z niedrożnym filtrem cząstek stałych, z pewnością zastanawiasz się, jak wyczyścić filtr DPF samodzielnie. Istnieje na to kilka metod, które należy jednak stosować z dużą dozą rozwagi, w innym przypadku opisywany przez nas podzespół może zostać poważnie uszkodzony.

Mianem samodzielnego czyszczenia DPF/FAP można określić podjęcie próby wypalania DPF podczas jazdy lub na postoju. Dopalenie sadzy jest niezbędne, by filtr mógł funkcjonować prawidłowo, a pojazdy w zależności od modelu i marki domagają się przeprowadzenia tej procedury po 400-800 przejechanych kilometrach. Sposobem najbardziej naturalnym, a przy tym najmniej inwazyjnym dla funkcjonowania filtra DPF jest wypalanie go podczas jazdy. Optymalne warunki, w których nagromadzona sadza może się wypalić, to kontynuacja przez około 20-30 minut jazdy na wyższym biegu, bez zmiany przełożeń, nagłego hamowania czy zatrzymywania się. Wówczas spaliny mogą osiągnąć na tyle wysoką temperaturę, że cząsteczki węgla w postaci sadzy ulegną utlenieniu.

Dla kierowców, którzy częściej poruszają się w trybie jazdy miejskiej, także jest sposób na dopalenie sadzy, a mowa tutaj o tak zwanym wypalaniu DPF na postoju. W trybie postojowym warto zadbać o sporą przestrzeń dookoła pojazdu, ponieważ z rury wydechowej mogą wydobywać się duże ilości sadzy. Nie zalecamy zatrzymywania samochodu na podjeździe przed domem z uwagi na ryzyko wystąpienia trudnych do usunięcia, zabarwionych na czarno zabrudzeń. Procedura wypalania filtra cząstek stałych na postoju jest inicjowana przez kierowcę, ponieważ to do niego należy zadanie zapoczątkowania procesu. Jest to możliwe dzięki podnoszeniu obrotów na biegu jałowym. Dzięki temu temperatura spalin zwiększa się, co w dalszej perspektywie powoduje wypalenie sadzy. Warto mieć na uwadze, że częste przeprowadzanie wypalania DPF na postoju jest obciążające dla silnika, natomiast najbardziej odpowiednią metodą jest dopalanie sadzy podczas jazdy.

Inną metodą na to, jak wyczyścić DPF domowym sposobem, jest zastosowanie jednego z wielu dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia filtra cząstek stałych. Należy zwrócić uwagę na to, czy dany środek rzeczywiście jest przeznaczony do filtrów DPF, ponieważ zastosowanie innego specyfiku może skończyć się zniszczeniem wkładu filtrującego lub jego całkowitym zapchaniem.

Odpowiednio zastosowane środki do czyszczenia DPF lub dodatki DPF do paliwa nie poradzą sobie co prawda z poważnymi zabrudzeniami, jednakże można ich używać w charakterze profilaktycznym. Z pewnością wpłyną one na zmniejszenie ilości nagromadzonej sadzy, jednakże ich działanie nie umożliwia usuwania popiołu. Obok czyszczenia filtra cząstek stałych z sadzy domowym sposobem nasuwa się nam kolejna kwestia dotycząca tego, jak usunąć popiół z DPF. Po sporą porcję rzetelnych informacji na ten temat zapraszamy do kolejnego akapitu!

 

Czyszczenie zapchanego DPF na własną rękę
Wskazówki co do tego, jak samemu wyczyścić DPF

  


Efektywne czyszczenie DPF z popiołu

Niewiele metod czyszczenia filtra cząstek stałych sprawia, że z wnętrza jego kanalików oprócz sadzy pozbędziemy się także popiołu. Ani zastosowanie opisanych przez nas pokrótce preparatów, ani wypalanie filtra cząstek stałych nie sprawi, że zablokowany popiołem filtr cząstek stałych odzyska drożność. Dzieje się tak, ponieważ popiół nie wykazuje właściwości palnych, usunąć można go zatem jedynie w sposób mechaniczny. Wśród rozmaitych dostępnych metod warto wybrać tę, która nie stwarza żadnego zagrożenia dla delikatnej konstrukcji DPF/FAP. Metoda, która cieszy się największą popularnością ze względu na znakomite efekty oraz całkowite bezpieczeństwo dla konstrukcji DPF, to czyszczenie filtra cząstek stałych metodą wodną. Realizowane w ten sposób hydrodynamiczne czyszczenie DPF jest usługą dostępną w naszym autoryzowanym serwisie.

Aby skutecznie wyczyścić filtr cząstek stałych z nagromadzonego w nim popiołu, skorzystaj z opcji jego regeneracji za pomocą mycia wodnego. Cała procedura trwa zaledwie 1 dzień roboczy, a wówczas filtr DPF/FAP jest poddawany diagnostyce i pomiarom przepustowości, czyszczeniu w specjalistycznej maszynie wodą z detergentem, suszeniu, a także ponownej weryfikacji. Co istotne, korzystający z usługi regeneracji filtra cząstek stałych klient otrzymuje pełną dokumentację, a także pisemną gwarancję na 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów. Filtr DPF/FAP myty podgrzaną wodą ze specjalistycznym detergentem nie ulega uszkodzeniu w trakcie czyszczenia, a po osuszeniu strumieniami powietrza jest gotowy do montażu w pojeździe. Co najważniejsze, dzięki oczyszczaniu metodą wodną filtr cząstek stałych odzyskuje przepustowość na poziomie 99%, działa więc jak nowy.

 

Sposób na skuteczne czyszczenie DPF z popiołu
Efektywne czyszczenie DPF z popiołu

Komentarze

Krystian 2021-07-07 14:35:38

Nie zdawałem sobie sprawy, że jazda na zapchanym DPF może być tak nieodpowiedzialna. Na pewno umówię się do was na przeprowadzenie regeneracji mojego DPF!

Lucjan 2021-08-25 08:31:10

Majac zanieczyszczony podzespol w celu pozbycia sie zanieczyszczen mozna dokonac wypalania DPF, jednak wnioskuje po przeczytaniu tego artykulu, ze taki rodzaj regeneracji bedzie dobry na chwile, a wizyta w serwisie bedzie nieukniona. Fajny artykul!

Alan 2021-09-08 16:00:20

Jeżeli zastanawiasz się, jak samemu wyczyścić DPF, to lepiej powierzyć te działania serwisowi. Specjaliści znają się na rzeczy, mają nowoczesną technologię oraz doświadczenie w sprawowaniu tego typu usług, jestem zadowolony z mycia mego filtra, polecam.

Dodaj komentarz

Loader
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Ostatnio dodane

17 września 2021

DPF a moc silnika

Umieszczenie filtra cząstek stałych nie powinno być odbierane...

16 września 2021

DPF | Usuwać czy nie?

Filtr cząstek stałych jest niezwykle bardzo ważnym podzespołem,...

15 września 2021

Zapchany DPF | Jak wyczyścić?

Zapchany filtr cząstek stałych jest to bardzo częsty problem...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności. RODO
Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 725 803 803
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 725 803 803
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer